5.série

5x22 Dar (The gift)

27. listopadu 2010 v 10:43 | Spiffy
buffy_logo
Anya se všechny pokusí přesvědčit, aby mysleli pozitivně. Nechce zemřít, a tak by se měli chytit každičké naděje. Alexe napadne, že by mohli zabít Bena, lidskou část Glory. Byl by to menší hřích než zabití Dawn. Všichni se na něj smutně podívají a Alex si uvědomí, co strašného řekl. Willow všem připomene, že nemusí Glory zabít, stačí ji jen nějak zdržet a až uplyne čas, kdy se měl obřad provést, nebude mít k obřadu další šanci. Anya se je snaží povzbudit, aby přišli na nějaké nápady, jak Glory zdržet. Navrhne, že by mohli použít Dagonovu sféru, která negativně působí na Glory. A mají tu také Olafovo kladivo. Na Boha použijí boží zbraň. Podle Spika je ale moc těžké na to, aby ho někdo uzvedl. Buffy lehce vezme kladivo z poličky a Spike se cítí trapně. Giles se je snaží přivést zpět do reality. Obřad začne za několik hodin a i když mají zbraně, nevědí, kde Glory je. Tara, která celou dobu seděla stulená v křesle, vykřikne, že nastal velký den a ona tam musí být. Všichni si uvědomí, že už znají způsob, jak najít Glory.

Ben donese Dawn šaty, které si má obléci na obřad. Dawn je z něho zhnusená. Ben se jí omluví, ale obřad je jeho jediná šance, aby se zbavil Glory. Dawn chce, aby se změnil v Glory, jako šílená začne křičet její jméno. Ben se přetvoří do Glory a zeptá se Dawn, co se jí na jejím chlapci nelíbí. Dawn jí řekne, že Ben je monstrum, Glory se aspoň nepřetvařuje. Glory si myslí, že Ben se jen snaží přežít, jako všichni chlapi. A také díky němu jsou její přátelé ještě naživu. Glory dojde k závěru, že měla zabít Buffy hned na začátku. Dawn se jí zeptá, jestli si myslí, že by zabití Buffy bylo tak snadné, jak si myslí. Glory jí připomene, že její sestra se tu ještě neukázala. A pokud se jí pokusí překazit obřad, ona i její přátelé zemřou.

Buffy zatím v tělocvičně mlátí do boxovacího pytle. Giles k ní přijde a řekne jí, že nechce, aby Dawn zemřela, protože ji má rád. Ale také slíbil, že bude chránit tento svět a to znamená, že bude muset dělat věci, které ostatní lidé nemohou. Buffy se k němu konečně otočí a poví mu, že pokud se pokusí Dawn ublížit, zastaví ho. Giles jí rozumí, ale nevyvrátí, že by se Dawn nepokusil ublížit. Buffy si sedne na pohovku a zeptá se ho, kolikrát už zachránili svět. Giles si sedne k ní a odpoví ji, že asi šestkrát, ale cítí se na stovku. Buffy si vzpomene, jak musela zabít Angela, aby zavřela portál do pekelné dimenze. Třebaže ho velmi milovala, věděla, že to musí udělat. Ale teď už má po krk neustálého bojování a ztráty svých blízkých. Připomene Gilesovi, že duch průvodce jí řekl "Smrt je tvůj dar". Myslí si, že to znamenalo, že každá přemožitelka se nakonec stane zabijákem. Giles s ní nesouhlasí, ale Buffy mu řekne, že pokud Dawn zemře, nechá přemožitelství, protože už nebude mít za co bojovat.

Dawn je již převlečená do slavnostních šatů, které ji přinesl Bena a nyní si úhledně skládá své oblečení. Dva Gloryini stoupenci ji uchopí a vyvedou ven, kde Dawn uvidí obrovskou konstrukci, na které pracují duševně nemocní. V Magic Shopu, Giles otevře dveře od sklepa a zeptá se Anyi a Alexe, jestli už našli Dagonovo sféru. Ti překvapeně vylezou z temného koutu a urychleně se oblékají. Pak pokračují v hledání. Anya je stále vyděšená, sex její pocity uklidnil jen na chvíli. Alex oddělá nějakou plachtu a vykřikne leknutím. Stojí tam robot Buffy, kterého si pořídil Spike. Anya si myslí, že by ho Willow možná chtěla. Podle Alexe ale Willow něco takového k Buffy necítí, sice zažila mnoho změn… Anya ho přeruší a dodá, že tím myslela ke studování.

Anya se podívá do další krabice a zařve. Pak opatrně vytáhne plyšového králíčka a označí ho za špatné znamení. Alex se jí pokouší uklidnit, ale Anya trvá na svém "Je to vyšší síla, která nám skrz králíčka zkouší říct, že všichni umřeme." Snaží se mu vysvětlit, že vždy když nastala apokalypsa, utekla do bezpečí. Ale teď ho tak strašně moc miluje, že s ním v nevhodnou dobu spí a přemýšlí, jak bojovat s Bohem. Alex najednou vytáhne snubní prstýnek a ukáže ho Anye. Ta na něj chvíli zírá a pak mu dá facku. Nařkne ho, že to udělal jen proto, že brzo umřou a on si ji tak nebude muset vzít za ženu. Alex to popře a řekne jí, že hluboko uvnitř ví, že přežijí a oni dva spolu budou do konce života. Anya tedy se sňatkem souhlasí, ale pod podmínkou, že si prstýnek vezme až bude po všem.

Willow je velmi překvapená, když jí Buffy řekne, že to ona je pro ni velkou nadějí. Buffy jí vysvětlí, že je jediná, kdo může Glory zranit. Willow jí řekne, že zrovna pátrala po způsobu, jak vrátit Taře její duševní zdraví. Myslí si, že by to mohlo Glory oslabit, ale neví jak moc. Buffy se jí snaží povzbudit, je ale odvolána Gilesem pryč. Willow přejde k Taře a řekne jí, že už to nebude dlouho trvat. Tara ji náhle tvrdě uhodí přes tvář. Pak si uvědomí, co udělala a rozpláče se. Anya a Alex donesou ze sklepa Dagonovu sféru a Buffy se rozhodne, že se vrátí domů pro nějaké zbraně. Alex jí požádá o meč s širokou čepelí, Spike si ale dělá starosti, že lidé kolem Alexe by se tak mohli ocitnout v nebezpečí. To Alexe rozzlobí a oba dva se spolu začnou dohadovat. Buffy nařídí Spikovi, aby mlčel a šel s ní.

V domě Summersových. Buffy vejde dovnitř a nařídí Spikovi, aby vzal zbraně, které jsou v obýváku. Spike jí připomene, že není do domu pozvaný, a tak ho Buffy pozve dál. Je vidět, že to pro Spika hodně znamená. Buffy se mu svěří, že tuhle apokalypsu asi všichni nepřežijí. Požádá ho, aby za všech okolností chránil Dawn a Spike jí to slíbí. Když jde Buffy po schodech nahoru, Spike jí řekne "Vím, že mě nikdy nebudeš milovat. Jsem jen pouhý upír, ale ty se mnou jednáš jako s mužem, a to je…" Zmlkne a zamilovaně se na Buffy podívá. Po chvíli se vzpamatuje a pošle Buffy pro zbraně.

Démoní sluhové přivazují Dawn k ocelovým výstupkům, které trčí z konci rampy. Dawn se podívá dolů, a my zjistíme, že je strašně vysoko nad zemí. Když démoni odcházejí, slíbí ji, že Glory si pro ni brzo přijde, a pak ji nechají jít. Buffy a Spike se vrátí do Magic Shopu, už nastal čas. Willow řekne Taře, aby poslechla své instinkty a šla tam, kam ji to táhne. Buffy všem nařídí, aby se drželi plánu. Pokud bude někdo Dawn chtít ublížit, zabije ho. Pak pošle Willow, aby sledovala Taru. Zbytek se k ní brzo připojí.

O chvíli později, parta jde ulicí a sleduje Taru. Náhle se před nimi zjeví obrovská konstrukce, která sahá snad až do nebe. Giles si uvědomí, že portál bude umístěn vysoko nad zemí. Tara dojde ke konstrukci, kde si jí všimne Glory. Willow využije její nepozornosti a magicky strčí ruce do Gloryiny a Tařiny hlavy. Všemi třemi projede modrý blesk, který je od sebe odhodí. Glory se brzo vzpamatuje, ale zdá se, že úbytek energie se na ní poznamenal. Všimne si Buffy, která stojí před ní. Glory nařídí svým sluhům, aby střežili věž a Dawn. Sluhové a duševně nemocní obstoupí vchod do konstrukce, takže bude nemožné se mezi ně prodrat. Glory se stále cítí špatně a Buffy jí ukáže svítící kouli, Dagonovu sféru. Hodí kouli Glory, která ji chytne. Je vidět, že trpí nesmírnými bolestmi. Jenže kouli se jí podaří rukou rozdrtit. Buffy na ni rychle zaútočí a snaží se využít jejího oslabení.

Dawn se dívá dolů a snaží se zjisti, co se tam dole děje. Willow se teprve nyní probere, protože kouzlo ji velmi oslabilo a doplazí se k Taře, která je v bezvědomí. Willow ji vzbudí a Tara se zdá být zmatená. Její mysl se ale projasní a ona ve Willow pozná svou lásku. Obě se navzájem obejmou.

Glory a Buffy spolu dál bojují. Glory kopne Buffy do hlavy a ta odletí o kus dál. Zbytek těla spadne na zem a Glory si všimne, že z krku vylézají jiskřící dráty. Je velmi překvapená zjištěním, že přemožitelka byla robot. Za jejími zády se ozve volání skutečné Buffy. Ta Glory praští Olafovým kladivem a Glory odlétne o kus dál. Dawn si konečně uvědomí, co se dole děje a zakřičí na Buffy. Její křik zaslechne Buffy, která neváhá a rozeběhne se po konstrukci nahoru. Glory se vzpamatuje a vyřítí se za Buffy. Na konstrukci mezi nimi vypukne pořádná bitka. Glory vystrčí Buffy z konstrukce, ale Buffy ji stáhne sebou, takže obě dopadnou na zem z pořádné výšky. Olafovo kladivo spadne o kus dál od Buffy. Obě vstanou a Glory se jí zeptá, co teď bude dělat bez svého kladiva. Náhle zeď vedle Glory proboří obrovská demoliční koule a smete ji. Alex, který sedí v kabině demoličního zařízení, si pogratuluje.

Giles, Anya a Spike se krčí za nějakým haraburdím a pozorují vchod do věže, který stráží démoni a duševně nemocní. Podle Gilese má každou chvíli nastat vhodný okamžik k obřadu, ale nikdo se nesnaží vystoupat za Dawn. Záběr na Dawn, která se dívá dolů. Když se podívá před sebe, ztuhne. Stojí tam démon Doc, který jí pomáhal se vzkříšením její matky. Poprosí ho, aby ji rozvázal, ale je jasné, že Doc je oddaným služebníkem Glory. Doc jí ukáže velký nůž a usměje se.

Alex se připojí k Gilesovi, Anye a Spikovi. Spike si uvědomí, že nahoře s Dawn někdo je. Znovu se podívá na vchod, který je zabarikádovaný lidmi. V jeho hlavě se ozve Willowin hlas, která mu telepaticky nařídí, aby vyběhl ven. Spike nejprve vzdoruje, ale její velící "Jdi"! ho donutí se rozeběhnou ke vchodu. Willow drží Taru za ruku a společně magicky odhodí lidi na stranu, takže Spike má volnou cestu. Spike vyběhne lešení a nahoře se překvapeně zastaví, když tam uvidí Doca. Ten je překvapen, že se Spike snaží chránit člověka. Náhle se v mžiku objeví za Spikem a bodne ho svým nožem. Dole mezitím Buffy dál buší kladivem do Glory. Doc se zeptá Spika, proč se upír snaží zachránit člověka. Spike mu řekne, že dal slovo jedné dámě. Bohužel Doc je rychlejší než Spike a napřahuje se, aby ho shodil dolů. Spike se zoufale podívá na Dawn, když si uvědomí, že v její záchraně selhal. Doc ho shodí dolů a Spike tvrdě dopadne na zem.

Buffy mlátí Olafovým kladivem do Glory, ta spadne na zem a Buffy do ní dál buší. Glory se přemění v Bena a Buffy mlácení nechá. Varuje ho, že jestli se Glory ještě někdy objeví v její blízkosti, bude litovat. Ben jí slíbí, že už nikdy nepřijde. Buffy nechá Bena být a utíká zachránit svou sestru. Ben, který stále leží na zemi, se usměje a slíbí Buffy, že si to s ní vyřídí. Giles přijde k Benovi a skloní se k němu. Ben je Buffy vděčný, že ho nezabila. Giles mu řekne "To by Buffy nemohla udělat. Dříve či později se Glory bude chtít ukázat a… Buffy zaplatí za tohle milosrdenství. A svět s ní. Sama Buffy to ví, i přesto by nemohla zabít žádného člověka. Ona je hrdina, není jako my". Giles mu dá ruku na pusu i nos a začne ho dusit. Ben několikrát máchne rukama, ale nakonec se přestane hýbat.

Doc několikrát řízne Dawn do břicha. Krev jí začne téct dolů k jejím nohám. Buffy vyběhne na plošinu a hodí Doca dolů. Krev už ale stéká po Dawniných nohou. Několik kapek spadne do místa portálu a pod rampou se otevře modro-bílá díra. Buffy mezitím odvázala Dawn a nyní ji pomáhá v chůzi. Dawn se otočí a uvidí, že portál se již otevřel. Díra se zvětšila a proudí jí blesky. Ty se odtrhávají od díry a všude kam dopadnou, zanechávají spoušť. Jeden dům se pod bleskem promění v "dům hrůzy" s hrozitánskými démony. Země se začne třást. Anya odstrčí Alexe pryč a sama je zasypána cihlami ze zdi. Dawn a Buffy to vše pozorují, Dawn se rozeběhne k plošině, ale Buffy ji zastaví. Dawn ji naléhavě žádá, aby ji nechala skočit, protože jen tak to může zastavit.

Z oblohy díky blesku vyletí drak a obě dvě se na něj podívají. Dawn trvá na tom, že musí skočit. Jen její krev to dokáže zarazit. Buffy si vzpomene na Spikův proslov k Alexovi "Za vším musí být krev". Vzpomene si i na to, jak položila Dawninu zraněnou ruku na svou ránu. Na mnichy, kteří stvořili Dawn z ní a také na ducha, který ji v poušti řekl "Smrt je tvůj dar". Buffy už ví, co udělá - mnichové stvořili Dawn z ní, takže Dawn má stejnou krev jako ona. Buffy se podívá na portál a potom na Dawn. Ta si uvědomí, co Buffy zamýšlí a snaží se jí to rozmluvit. Buffy však trvá na svém "Dawnie, já musím. Poslechni mě. Prosím, není moc času." Kamera se od nich vzdálí a my neslyšíme, co jí Buffy říká. Po chvíli se Buffy otočí a běží po plošině, skočí dolů a padá skrz portál. Slyšíme Buffyin hlas "Miluji tě, Dawn. Vždycky tě budu milovat. Ale tohle je moje práce a jí ji musím udělat." Portál zmizí v prázdnotě a vychází slunce.

Dawn doběhne dolů a zastaví se u vchodu konstrukce. Buffyini přátelé obstoupili její tělo, které leží na zemi. Alex nese zraněnou Anyu. Willow a Tara se navzájem podpírají a Giles se smutně dívá na svou přemožitelku. Slyšíme, co Buffy řekla Dawn na plošině "Řekni Gilesovi… řekni Gilesovi, já jsem to dokázala. A jsem v pořádku. Řekni mým přátelům, že je miluji. Musíte se starat o sebe navzájem. Musíte být silní. Buď odvážná. Žij. Pro mě!" Všichni se dívají na Buffyino tělo a v očích mají slzy. Spike se snaží skrýt před sluncem a pláče. Dawn stále stojí na plošině a smutně se dívá na Buffy.

Záběr na kamenný náhrobek obklopený zelení. Na hrobu leží barevná kytice a na náhrobku čteme:

Buffy Anne Summersová
1981 - 2001
Milovaná sestra
Věrná přítelkyně
Mnohokrát zachránila svět

↓Fotky↓

5x21 Tíha světa (The weight of the world)

27. listopadu 2010 v 10:41 | Spiffy
buffy_logo
Gloryini sluhové urychleně balí její věci a dohadují se mezi sebou. Glory je díky nim podrážděná, ale na druhou stranu má obrovskou radost, přes 25 let byla uvězněna v lidském těle, a nyní získala Klíč, který jí umožní vrátit se do své rodné pekelné dimenze a pomstít se těm, co ji vyhnali. Teprve nyní nám kamera ukáže, že hned vedle Glory sedí svázaná Dawn s roubíkem v puse a je velmi vyděšená.

Parta je stále u opuštěné benzínky, kde bojovali s rytíři Byzanc a Glory a snaží se přijít na to, co dělat. Je to asi půl hodiny, co Glory unesla Dawn. Alex povzbuzuje Willow, aby se znovu pokusila promluvit s Buffy. Willow se na ni volá, ale Buffy strnule sedí na židli, nikoho nevnímá a tupě zírá před sebe. Spike se bojí, že Buffy utrpěla nějaké poškození mozku. Alex si myslí, že by se měli vydat za Dawn i bez Buffy, ale Spike chce, aby je Buffy vedla. Spike už je zoufalý, a tak začne na Buffy řvát a tvrdě ji uhodí do tváře. Jeho hlavou prolétne oslepující bolest. Alexovi se nelíbí, že tak s Buffy jedná a pustí se do něho. Willow se ponuře dívá, jak se perou a nakonec vysloví kouzlo, které ty dva od sebe odtrhne. Nařídí jim, aby své spory nechali na později, až nebude hrozit konec světa. Pak se chopí velení a přikáže Alexovi, aby vzal Gilese do nemocnice. Anya se postará o Taru. Spike se pokusí najít Glory, ale bez jejího svolení na ni nesmí zaútočit. Tón jejího hlasu všechny ujistí, že vše myslí smrtelně vážně. Sama Willow si vezme na starost Buffy.

Tara začne být opět neklidná a Willow se ji pokouší uklidnit. Spike se zeptá, co by měl dělat v případě, že najde Bena. Willow si ale nemyslí, že doktor může Buffy pomoci. Spike s ní souhlasí - Buffy nepotřebuje doktora, který se může proměnit v Glory. Všichni se najednou zdají být zmatení a nechápou, co se jim Spike pokouší říct. Spike jim připomene, že viděli, jak se Ben proměňuje v Glory. Když zpozoruje jejich nechápavé výrazy, vysvětlí jim, že Ben přišel pomoci Gilesovi, posléze se změnil v Glory a unesl Dawn. Ostatním už pomalu dochází, co se jim Spike celou tu dobu snaží říct, ale stále si to neumí představit. Spike si uvědomí, že lidé díky mystickému vlivu Glory zapomenou na tajemství její identity.

Glory dovleče Dawn do dílny, všude kolem jsou duševně nemocní, kteří pracují jako dělníci. Glory vezme Dawn do zadní místnosti, kde démoní duchovní pastor začne na Dawninu tvář malovat krví nějaké znaky. Glory má ale špatnou náladu, a tak duchovního propustí. Ten protestuje, že musí posvětit Klíč, ale Glory ho vyhodí z místnosti. Pak Dawn otře krvavý křížek z čela, posadí se před ní a pase se na svém vítězství. Dawn ji vyděšeně prosí, aby ji propustila. Glory ji ujistí, že vše skončí až pro ni otevře hranici mezi dimenzemi. Dawn se neovládne a ukáže jí svůj odpor. Glory je tím velmi překvapena a urazí se. Pak začne zkoumat, proč se ji vůbec pokoušela utěšit. Má starosti, že začíná kazit lidskými emocemi. Rozzlobí se na Dawn a pošle pro duchovního, aby ji posvětil.

V Alexově bytě si Willow připravuje kouzelné ingredience, aby se dostala do Buffyiného podvědomí. Anya ji varuje, že kouzlo je dost nebezpečné jak pro Buffy, tak i pro Willow. Willow si je toho vědoma, ale přesto to musí zkusit, políbí Taru a odejde do ložnice. Tam zapálí několik svíček a sedne si naproti strnulé Buffy. Po chvíli koncentrace se Willow ocitne v prosluněném bytě Summersových, když ještě bydleli v Los Angeles. V obýváku sedí asi sedmileté děvčátko s blonďatými vlásky a pozdraví Willow jménem. Willow se na ni usměje a řekne "Ahoj, Buffy"!

Spike hledá Glory v jejím opuštěném apartmá. V přepychovém bytě najde velmi prostou ložnici, kterou používal Ben. Willow se zeptá malé Buffy, proč je tady. Buffy jí řekne, že dnes je velký den. Jsou vyrušeny příjezdem Buffyiné matky a otce. Joyce nese v náručí děťátko a Willow si uvědomí, že toto je část falešné vzpomínky, kdy Joyce přináší Dawn z nemocnice. Malá Buffy zpočátku sourozence odmítne, ale když si Dawn pochová, ihned se rozhodne být jejím opatrovníkem. Willowinu pozornost upoutá již dospělá Buffy, která vkládá knihu do knihovny v Gilesově obchodě. Během okamžiku se Willow přenese na poušť k plápolajícímu ohni.

Giles a Alex opouští nemocnici a Giles je velmi překvapen, když uslyší, že Willow užívá velmi pokročilé kouzlo k prozkoumání Buffyiné mysli. Alex mu ještě řekne, že všichni duševně nemocní utekli z nemocnice. Spike se k těm dvěma připojí a oznámí jim, že jeho pátrání po Glory skončilo neúspěchem. Pak si zapálí cigaretu a opře se o zeď, na které je nápis "Zákaz kouření" a navrhne jim, že by se mohli vypravit za jedním démonem, který se na podobné věci specializuje. Spike a Alex se tedy vydají za démonem. Spike se Alexovi zmíní, že nalezl Benovo oblečení v Gloryiném bytě. Alex stále nemůže přijmout myšlenku, že Glory a Ben jsou jedna osoba. Jen tak z legrace plácne Spike Alexe po hlavě a oba uskočí bolestí.

Glory se cítí velmi mizerně, Benovi vzpomínky a emoce napadají její mysl. Pamatuje si, že Ben přijel Buffy a jejím přátelům na pomoc. Zeptá se Dawn, jestli si pamatuje, co se stalo a Dawn jí řekne, že Ben se změnil v ní. To Glory rozesmutní, protože kouzlo, které chrání její tajemství, slábne. Na pár sekund se přemění v Bena, ale Glory se ho podaří potlačit. Zavolá si duchovního pastora a chce po něm, aby z ní Bena vymítil. Duchovní jí ale řekne, že to není možné. Glory chytí Dawn pod krkem a rozhodne se, že Klíč použije hned.

Willow je v poušti a sleduje Buffy, jak mluví s duchem průvodce, který se Buffy zjevil v epizodě 5.18 Intervention. Duch jí řekne, že smrt je její dar. Willow se ocitne v Gilesově obchodě a znovu vidí, jak Buffy zastrkává knížku do knihovny. Po několika sekundách stojí v Buffyině domě a sleduje Buffy, která jde chodbou. Willow se s ní pokouší mluvit, ale Buffy nereaguje.

Gloryini stoupenci se snaží Glory přesvědčit, že ještě nenastal čas zabít Dawn. Glory si nakonec uvědomí, že když bude jednat neuváženě, zhatí si své plány. Pošle všechny pryč a pak se Dawn zeptá, jak lidé zvládají směs myšlenek a emocí, které probíhají jejich myslí. Dawn ale nemá náladu na povídání. Glory ji tvrdě stiskne a Dawn jí řekne, že někteří lidé si užívají pocitu být člověkem. Glory si ale myslí, že všichni lidé musejí být šílení. Vyvodí z toho, že je to další znamení její nadřazenosti nad smrtelnými věcmi. Dawn si je jistá, že Buffy Glory ukáže, jak se mýlí.

Willow se pokouší přesvědčit Buffy, aby s ní odešla do reálného světa, nebo alespoň aby s ní promluvila. Společně vstoupí do pokoje na konci chodby, je to Joycina ložnice. Místo koberce je na podlaze tráva a tam kde byla její postel, je nyní hrob s náhrobním kamenem. Buffy poprvé na Willow promluví a řekne jí, že smrt je její dar. Buffy se pak vydá do Dawnina pokoje. Dawn leží na posteli a pláče. Buffy si k ní sedne a položí ji polštář na obličej, dusí ji. Willow se ji snaží zastavit, ale Buffy si jí nevšímá. Dawn po chvíli přestane bojovat.

Glory se přemění v Bena a Dawn se ho snaží přemluvit k útěku. Jenže Ben je plně zaneprázdněn vzpomínkami, jak Glory pozabíjela všechny rytíře Byzanc. Je zděšen věcmi, které Glory udělala. Ozve se klepání, Ben otevře dveře a udeří duchovního pastora. Spolu s Dawn unikne ze zadní místnost a slíbí ji, že od ní odejde, když bude cítit, že se vrací Glory. Willow je stále v mysli Buffy a opět vidí scény, kdy Joyce přínáší malou Dawn domů a Buffy zastrkává knihu do knihovny.

Spike a Alex vejdou do bytu démona Doca (známe ho z epizody 5.17 Forever) a žádají ho o pomoc v boji s Glory. Najednou si Alex uvědomí, že je Ben je Glory a Glory je Ben. Mystické kouzlo opravdu slábne. Spike rychle Doca seznámí se současnou situací. Doc jim doporučí, aby se jí nepletli do cesty. Spike mu prozradí, že Glory má Dawn a oni jsou rozhodnuti ji zastavit. Doc nemá žádné informace, které by jim pomohly, ale má v Číně kolegu, který by mohl pomoci. Spike ho začne podezřívat, domnívá se totiž, je chce dostat ze země. Doc náhle přeletí přes místnost, uchopí meč a povalí Spika na zem. Pak použije svůj nadpřirozeně dlouhý jazyk a přitlačí Alexe ke zdi. Prozradí jim, že Glory uctívá a pak hodí malou dřevěnou krabičku do hořícího krbu. Alex se vzpamatuje a odvede pozornost Doca od Spika. Ten zatím vytáhne krabičku z ohně a Alexovi se podaří vrazit meč do Docovi hrudi. Když Spike s Alexem odejdou, mrtvý démon otevře oči.

Buffy a Willow jsou zpět v horní chodbě. Willow se jí tentokrát podaří zastavit a řekne jí, že nemůže Dawn zabít. Buffy ji klidně ujistí, že může. Willow se jí pokouší přesvědčit, že to vše se odehrává v její mysli, ale tomu Buffy nerozumí. Jde k matčině hrobu a pak do pokoje Dawn, kde svou sestru znovu zabije.

Dawn a Ben se schovávají v temné uličce, protože poskoci Glory je pronásledují. Dawn nečekaně udeří Bena do hlavy a ten spadne na zem v bezvědomí. Dawn se mu omluví a vydá se na útěk. Jenže po chvilce se Ben promění v Glory a ta si Dawn chytí. Je naštvaná, že ji Dawn uhodila a slíbí ji krutou pomstu. Dříve než jí může něco udělat, promění se v Bena, který převezme kontrolu. Glory i Ben se spolu baví, zatímco se neustále přeměňují jeden v druhého. Ben už je tak zoufalý, že rozbije láhev a střepem chce Dawn zabít. Glory převezme kontrolu a Dawn zachrání. Glory se pokouší zlákat Bena myšlenkou, že když jí pomůže, stane se po jejich oddělení nesmrtelným tvorem. Ben její nabídku odmítne a připustí, že Dawn nemůže zabít bez ohledu na to, jaké je jeho pokušení. Glory mu řekne, že nesmrtelný tvor netrpí vinou či dalšími lidskými pocity. Pak se změní v Bena, který se Dawn omluví, protože jen takhle se zachrání a odvleče ji ke Gloryiným oblíbencům.

Buffy a Willow odcházejí z Joyciny ložnice a Willow už prakticky žebrá po Buffy, aby Dawn nezabíjela. Když vejdou do Dawniny ložnice, ocitnou se v Magic Shopu. Buffy a Willow sledují další Buffy, která strká knihu do knihovny pořád dokola. Willow chce znát význam této události, ale podle Buffy Willow nechce nic vědět. Willow jí připomene, že to ona ji přenesla do této scény. Obě Buffy jí začnou vysvětlovat, že v tomto okamžiku si Buffy uvědomila, že nemůže Glory porazit a Glory vyhraje. Buffy tuto možnost nejen přijala, ale i přivítala. Bojování by pak skončilo. Sice by prožila období zármutku a trápení, ale její život by pak zase pokračoval. Cítí vinu za to, že chce obětovat Dawnin život, ale její část po tom touží. Myslí si, že možná nevědomě váhala a to způsobilo, že Dawn padla do Gloryiných rukou. Buffy je přesvědčena, že se vzdala své sestry… že zabila Dawn.

Willow použije Spikovu metodu a zakřičí na obě Buffy. Ty jí věnují pozornost a Willow jim řekne, že trpí vinou. Už na střední škole měla Buffy odpovědnost za celý svět, a asi toho už na ni bylo moc, ale to neznamená, že by se měla vzdát. Buffy si ale stále myslí, že je zodpovědná za Dawninu smrt. Willow jí připomene, že Dawn ještě není mrtvá a Buffy je její jediná naděje. Buffy má však dál pochybnosti o tom, že dokáže zastavit Glory. Willow jí nečekaně řekne, že Buffy opravdu Dawn zabila. Willow se obrátí a Buffy se jí zeptá, kde to je. Willow jí pozve ven z její mysli. V Alexově ložnici, Willow a Buffy sedí proti sobě. Náhle se obě probudí k životu. Buffy začne plakat a Willow ji obejme.

Zbytek party se mezitím shromáždil v Magic Shopu. Buffy a Willow přijdou za nimi. Buffy už je v naprostém pořádku a nařídí jim, aby jí řekli, co zatím zjistili. Spike a Alex dali dohromady obřad od Doca, který potvrzuje, že Ben a Glory jsou jediná osoba. Giles jí řekne, že studoval svitky a našel jediný způsob, jak Glory zastavit. Vysvětlí jí, že pokud Dawnina krev steče do požadovaného místa v požadovaném čase, pak se hranice mezi dimenzemi zhroutí a zemi ovládne chaos. Je jen jedna možnost, jak předejít obřadu - Buffy musí zabít Dawn.

5x20 Spirála (Spiral)

27. listopadu 2010 v 10:40 | Spiffy
buffy_logo
Buffy, Willow, Tara a Dawn jsou v na kolejích v pokoji Tary. Glory strhne část zdi a připomene jim, že jejich boj ještě neskončil. Tara zpanikaří a Dawn se ji snaží uklidnit. Tara uvidí v Dawn Klíč a začne mluvit o její průzračnosti a jasném zeleném žáru. Na Gloryině tváří se objeví úsměv, když si uvědomí, že našla to, co tak dlouho hledala... svůj Klíč. Buffy se zděsí a utíká s Dawn pryč. Willow vysloví kouzlo a vytvoří mezi nimi a Glory neviditelnou bariéru. Buffy táhne Dawn pryč z kolejí, obě utíkají jak nerychleji mohou. Glory zboří další zeď a běží za nimi. Dawn už nemůže dál, a tak ji Buffy vezme do náruče a pokračuje v běhu. Náhle se před nimi na silnici objeví Glory a Buffy s Dawn se zastaví. Glory se Buffy zeptá, jestli chce před smrtí ještě něco říct. Buffy se rozhlédne a řekne "Poslední slovo je… nákladní auto." Do Glory vrazí obrovskou rychlostí náklaďák a smete ji ze silnice. Buffy a Dawn neváhají a běží pryč. Glory přistane na kapotě dalšího auta, je nezraněná. Dříve než může pokračovat v pronásledování, přemění se v Bena.

Všichni se sešli v Alexově bytě. Dawn jim vypráví, jak Glory utekly. Buffy, která nervózně stojí u okna, ji přeruší s tím, že to bylo jen štěstí. Také nechápe, proč je Glory dál nepronásledovala. Giles zkouší být pozitivní, ale Buffy je přesvědčena, že Glory nelze zastavit. Všichni jsou překvapení, když se dozví, že Buffyiným plánem je útěk. Buffy jim nařídí, aby si sbalili jen to nezbytné. Ona zatím sežene nějaký dopravní prostředek.

Gloryina démoní služka Grodi se úzkostlivě dívá na poškozené šaty a povídá si s Benem v Gloryině apartmá. Ben jí vysvětluje, že se chtěl stát doktorem. Svůj život by zasvětil léčení nemocných lidí. Napadne ho, že by mohl najít nějakou kombinaci drog, které by Glory potlačily. Je si moc dobře vědom toho, že pokud bohyně nalezne cestu do své dimenze, on zemře. Pomyslí si, že by Glory mohl zastavit i zničením Klíče.

Část party čeká na rohu ulice, všichni jsou velmi nervózní. Zastaví před nimi starý přívěs, ze kterého vykoukne Buffy a řekne jim, aby nastoupili. Všechna okna přívěsu jsou pokrytá staniolem. Když Alex a Giles nastoupí, uvidí za volantem sedět Spika s černými svářečskými brýlemi. Oba ho chtějí vyhodit ven, ale Buffy o tom nehodlá debatovat - Spike zůstane. Vejde do zadní místnosti a zavře za sebou dveře. Spike se na Gilese a Alexe usměje a nastartuje motor.

Dva členové řádu Byzanc podepíší převzetí jednoho pacienta - Orlanda, rytíře Byzanc, kterému Glory vysála energii z mozku a on je nyní blázen. Dovedou ho do lesa, kde na ně už čeká Gregor - velitel rytířů Byzanc. Všichni na sobě mají středověký oděv. Rytíři se od Orlanda dozví, že Klíč je nyní ve formě malé dívky. Gregor povolá své lidi, z lesa vyjde zástup rytířů, někteří z nich mají i koně. Vydávají se zničit Přemožitelku i Klíč.

V přívěsu. Giles vystřídal Spika v řízení a ostatní, kromě Buffy, sedí u malého kuchyňského stolu. Spike si stěžuje, že Giles jede příliš pomalu, zatímco Alexovi se dělá špatně a vypadá to, že bude každou chvíli zvracet. Willow najde v knize kouzlo, které by mělo vytvořit bariéru, ale bude se moci použít, až zastaví. Tara se chce podívat z okna, a tak oddělá žaluzie. Sluneční paprsky dopadnou na Spika a ten se v bolesti sesune pod stůl. Willow se mu za Taru omluví, ale Spike se na její milenku jen soucitně podívá. Tara najednou začne blábolit něco o blížící se temnotě. Střih do nemocnice na mentálně nemocné pacienty, další oběti Glory, jak mluví o tom samém co Tara.

Přívěs projíždí pouštní krajinou. Dawn zajde za Buffy do zadní místnosti a poděkuje ji, že se o ni tak stará. V druhé místnosti vytáhne Anya pánev, má v plánu něco dobrého uvařit. Buffy řekne Dawn, že ji nechrání, jen s ní utíká pryč. Ale Dawn jí poví, že nikdo pro ni tak moc neudělal jako ona. Buffy vyjmenuje celou řadu lidí, kvůli kterým v poslední době trpěla - Glory, Riley, Tara a samozřejmě jejich maminka. Když ji Dawn ujistí, že zhoršit se to už nemůže, do zdi vedle Buffy se zabodne šíp. Buffy vyhlédne z okna a zjistí, že je pronásledují rytíři Byzanc. Ti do přívěsu vystřelují šípy, které se zabodávají do stěn. Buffy přikáže Dawn, aby se sklonila k zemi a doporučí to i ostatním. Jeden rytíř se dostal na střechu karavanu a teď probodává mečem střechu. Málem zasáhne Buffy, která jen tak tak uhne a meč zachytí do rukou Spike. Buffy vyleze na střechu střešním okýnkem a zaútočí na rytíře. Uvnitř karavanu zaváže Dawn Spikovi zakrvácené ruce. Jeden z rytířů na koni se do přívěsu chce dostat oknem. Anya ho začne mlátit pánvičkou a podaří se jí ho zbavit. Na střeše bojuje Buffy proti dalším dvěma rytířům, které nakonec shodí na silnici. Zdá se, že všechny útočníky zahnali, kolem přívěsu je klid. Giles si všimne, že proti nim jede rytíř na koni a hází na ně kopí. Snaží se přívěs pootočit, ale kopí se mu zabodne do boku a on ztratí kontrolu nad vozidlem. Buffy rychle seskočí ze střechy a karavan se svalí na bok.

O něco později. Celá parta opouští přívěs, všichni jsou potlučení a unavení. Buffy a Alex podpírají zraněného Gilese a Spike je zakrytý dekou. Dojdou k opuštěnému benzínovému čerpadlu a schovají se v polorozpadlé budově. Každý chce vědět, co má Buffy v plánu, ale Buffy je zoufalá a chce si odpočinout. Nemá totiž představu, kam by měli jít a Giles je natolik vážně zraněný, že oni mu pomoci nemohou. Skrz okno proletí hořící šíp, rytíři je opět našli.

Willow se pokouší pomocí kouzla vytvořit bariéru, Buffy a Spike mezitím zabarikádují dveře starým automatem na kávu. Několik desítek rytířů obklopí budovu a začne bušit na zabedněná okna. Jeden rytíř se dostane dovnitř zadními dveřmi, Spike na něj zaútočí, ale pak se sesune k zemi s bolestí hlavy - jeho čip mu nedovolí ublížit lidem. Willow dokončí kouzlo a rytíři jsou odraženi od budovy neviditelnou bariérou. Rytíři si pozvou na pomoc duchovní, kteří prostudují bariéru. Řeknou rytířům, že bariéra je velmi silná, ale mohou se ji pokusit zeslabit.

Začíná se stmívat. Buffy se zkouší dozvědět víc od svázaného Gregora, velitele rytířů, který vnikl do budovy zadními dveřmi. Gregor jí ale jen chladně řekne, že Dawn musí být zničena. Buffy ho varuje, že jestli se na její sestru jen křivě podívá, zabije ho. Gregor si myslí, že Dawnina smrt byla ustanovena Bohem. Buffy se ho pokouší přesvědčit, že Dawn je nevinnou duší, se kterou Bůh tohle rozhodně nezamýšlí. Když vidí, že jeho názor stejně nezmění, raději si jde odpočinout. Tara se stává čím dál víc neklidnou a pokouší se utéct. Willow se jí naštěstí podaří uklidnit. Před budovou, rytíř Orlando je také velmi neklidný a nesmyslně mluví o čase. Dočasný vůdce rytířů ho bodne do srdce, Orlando se sesune k zemi a rytíř se smutně podívá na svůj zakrvácený nůž.

Buffy se omlouvá Gilesovi, že ho dostala do této situace. Giles, přestože sténá bolestí a ztěžka se mu dýchá, Buffy stále podporuje v jejím úsilí. Řekne jí, že je na ni moc hrdý, stala se opravdu dobrou Přemožitelkou. V Buffyiných očích se objeví slzy a Giles upadne do bezvědomí. Buffy nařídí Willow, aby udělala v bariéře průchod. Střih před budovu, Buffy se snaží domluvit s rytíři, aby ji nechali zavolat pomoc pro Gilese. Rytíři svolí až když jim Alex připomene, že zajali jejich vůdce. Willow kouzlem aktivuje telefon u benzínky a Buffy zavolá Benovi.

Později. Ben přijede autem k benzínce. Rytíři ho nechají projít do budovy, kde vyšetří Gilesovo zranění. Také řekne Buffy, že ji rád vidí. Spike raději odejde, nechce být svědkem jejich "tokání". Ben doporučí Buffy, aby dostala Gilese do nemocnice. Spike si v druhé místnosti snaží zapálit cigaretu, ale kvůli jeho zranění na rukou mu to moc nejde. Alex se na to už nemůže dívat, a tak mu zapálí. Neodpustí si dodat, že ho pořád nemá rád. Spike mu řekne, že by se mohli pokusit uniknout a použít velitele rytířů jako rukojmí. Do místnosti vejde Buffy. Rytíř má z jejich prekérní situace zlomyslnou radost, ale jen do doby, kdy mu Buffy jednu vrazí. Gregory se rozhodne, že jim poví více o Glory - byla jednou ze tří božstev, kteří žili v nejhorší pekelné dimenzi. Ostatní dva bohové byli vystrašení z růstu její síly i růstu zla v ní. Bojovali s ní a přinutili ji odejít z jejich dimenze do této. Glory si násilím vzala tělo smrtelného muže, který je její jedinou slabou stránkou - zabití muže, zničí Glory. Glory má ale nad mužem kontrolu.

Dawn je přeruší a požádá ho, aby jim řekl i něco o ní… tedy o Klíči. Gregor jim poví, že původ Klíče je stále záhadou. Je skoro stejně starý jako Glory, která zde byla snad vždy. V Klíči se ukrývá nepředstavitelná síla a rytíři Byzanc se ho už generace snaží zničit, aby jeho síla nebyla zneužita. Existoval jeden mnich z řádu Dagon, který si myslel, že Klíč by mohl být použit k dobru, ale jeho myšlenka ztroskotala, když se objevila Glory. Dawn se ho zeptá na účel Klíče a rytíř jí řekne, že Klíč zničí bariéru mezi Gloryinou dimenzí a tou naší. To dovolí Glory vrátit se do svého světa. Buffy si myslí, že to nezní nějak děsivě vrátit Glory do její pekelné dimenze. Ale Gregor poukáže na to, že to není tak jednoduché. Dawn nejenže otevře portál do Gloryiny dimenze, otevře portál do všech dimenzí, které existují mezi touto a Gloryinou. To způsobí, že všechny tyto dimenze se protnou a to povede ke zničení všeho na světě. To je jediný účel Klíče.

Později. Dawn se pokouší zvyknout si na myšlenku, že ztělesňuje zničení celého vesmíru. Buffy jí připomene, že nyní je zcela obyčejný člověk s potenciálem, kterého chtějí ostatní využít. Dawn je vystrašená víc než kdy předtím a Buffy ji ujistí, že ji bude vždy chránit. Ben a rytíř Gregor se ocitnou o samotě a Gregor se ho pokouší přesvědčit, že když zabije Dawn, zachrání tím celý vesmír.

Dawn stojí u Gilese a obviňuje se z toho, co se mu stalo. Ben si zatím připravuje injekci a utěšuje Dawn, že některé věci nejsou ničí chybou. Jsou to jen hrozné události, které se stanou lidem, co si je nezaslouží. Když dá Gilesovi injekci, ucítí, že přichází Glory. Snaží se utéct z budovy, ale je příliš pozdě a on se přetvoří v Glory. Ta je příjemně překvapena, když zjistí, že je obklopena těmi, kteří se před ní snaží skrýt. Vyjímkou je Gregor, vrhne na něho nějaké víko, které se mu zabodne přímo do břicha a on zemře. Spike neváhá a zaútočí na Glory. Pro ni ale není žádným problémem se ho zbavit. Willow se snaží dokončit kouzlo, ale Glory na ní hodí Alexe a oba se sesunou k zemi. Glory pak skolí Buffy, chytí Dawn za ruku a utíká ven. Tam narazí do Willowiny bariéry. Glory ji ale jednou silnou ranou zlomí a táhne Dawn za sebou. Buffy běží za nimi, ale neviditelná bariéra se znovu obnovila a ona nemůže jít dál. Slyšíme zvuk bitvy a křik rytířů. Buffy utíká do budovy a zakřičí na Willow, aby zrušila bariéru. Když Buffy znovu vyběhne ven, všichni rytíři jsou mrtví a Glory s Dawn jsou pryč.

Willow, Spike, Alex a ostatní vyběhnou ven a překvapeně se dívají na zkrvavené rytíře. Spike se vzpamatuje jako první a běží k Benovu autu. Buffy se nepřítomně dívá před sebe. Willow na ni zavolá, ať pronásleduje Glory, ale Buffy nereaguje. Spadne na zem a zírá na mrtvé rytíře. Její oči se zamlží slzami a Willowin hlas se stává stále více vzdálenějším. Buffy upadá do hluboké, velmi hluboké deprese.

5x19 Pevná láska (Tough love)

27. listopadu 2010 v 10:40 | Spiffy
buffy_logo
Buffy navštíví svého profesora, od kterého chce podpis kvůli odchodu z vysoké. Lituje tohoto rozhodnutí, ale Dawn teď musí být její prioritou. Doufá, že se bude schopna vrátit příští pololetí. Ben přijde do nemocnice, kde mu ostatní doktoři vyčtou, že chyběl dva týdny. Samozřejmě jim nemůže vysvětlit, že sdílí tělo s Glory, takže nemá žádnou omluvu za své chování. Když si vyklízí skříňku, začne cítit, že přichází Glory. Zkouší ji silou vůle zastavit, ale oproti ní nemá šanci. Později, Glory leží ve vaně s bublinkami. Tři její oblíbenci klečí u ní, mají zavázané oči a každý něco drží - bonboniéru, džus a houbu. Glory jim vytýká jejich selhání ohledně Klíče. Nařídí jim, aby sledovali Buffy a její okolí a ona na základě jejich informací určí, kdo je Klíč.

Buffy a Dawn sedí v ředitelně Dawniny školy. Buffy je dost zděšená, když se dozví, že Dawn ještě nedávno chodila za školu. Ředitelka jim řekne, že moc lituje jejich ztráty matky a kdyby Dawn opravdu chtěla a byla dobře motivována, měla by ve škole vynikající výsledky. Willow a Alex sedí u stolu v Magic Shopu, zatímco Anya obsluhuje dva zákazníky. Ta pak začne pět takovou ódu na kapitalismus, že ji musí Alex jemně zarazit. Do obchodu přijdou Buffy a Dawn. Alex se snaží Buffy vzpružit ohledně jejímu odchodu ze školy, ale Buffy trvá na tom, že je to jen dočasné. Pak požádá Willow, jestli by nepomohla Dawn s domácím úkolem, protože si chce promluvit s Gilesem o samotě.

V zadní tréninkové místnosti, Buffy se Gilesovi svěří se svými obavami, že nebude schopná zvládnout roli náhradní matky. Giles jí poradí, aby po Dawn požadovala disciplínu. Jenže Buffy je myšlenkou náhradní matky tak vystrašená, že skoro žebrá po Gilesovi, aby to vzal za ni. Ten Buffy připomene, že ona ho nikdy neposlouchala a pro Dawn bude nejlepší, když se o ni teď bude starat ona. Poté co Buffy vyjde z tréninkové místnosti, uvidí Willow, Anyu a Alexe, jak leží na podlaze a Dawn stojí mezi nimi. Všichni se smějí a Buffy hned křikne na Dawn, jakto že nedělá domácí úkol, jak jí bylo řečeno. Všichni se rychle zdekují, jen Willow se pokusí Dawn bránit. Vysvětluje jí, že použili svá těla k znázornění matematického vzorce. Dawn se snaží sestře říct, že jí to pomáhá v učení, ale Buffy se rozhodne, že by měly odejít. Když si jde Dawn pro své knihy, Willow připomene Buffy, že ony také nebyly hrrr do domácích úkolů. Buffy připustí, že to možná přehnala, jenže se o Dawn velmi bojí. Willow jí navrhne, aby navštívily veletrh světové kultury, který se koná v Sunnydale. Dawn se může veselit, ale také učit.

Willow a Tara jsou ve Willowině pokoji na kolejích. Tara si myslí, že Buffyin postoj je pochopitelný, ale podle Willow je extrémní a pravděpodobně vyprovokuje Dawn k "povstání". Tara jí řekne, že si pamatuje, když její matka zemřela a ona se musela starat o dva mladší bratry. Myslí si, že Willow plně nerozumí situaci. To Willow trochu naštve, ale připustí, že Tara je lesbičkou a čarodějnicí déle než ona… a ona se cítí jako její "mladší společník". Tara však trvá na tom, že Willow je mnohem lepší čarodějnicí, je tak dobrá, až je to děsivé. Willow si její ale slova překroutí. Obě začnou s klidnou výměnou svých názorů. Tara se bojí, že nastane den, kdy se Willow přestane zajímat o ženy, nebo o ní. Willow se urazí a nechápe, jak Tara může o jejich vztahu pochybovat. Sice se nemůže pyšnit počtem lesbických vztahů, protože za svůj život milovala jen jednu ženu… Taru. Když Willow dokončí svůj proslov, zraněně uteče z pokoje.

Gloryiny sluhové nenápadně sledují Buffy a Dawn, které jsou v jídelně svého domu. Buffy uklízí utěrky a Dawn si dělá domácí úkoly. Buffy se jí pokouší vysvětlit, že je důležité, aby s ní spolupracovala. Dawn argumentuje, že není skutečná, tak proč by si měla dělat starosti se školou. Buffy jí upozorní, že pokud bude chodit za školu, úřady ji odeberou z její péče. Tara sedí sama na lavičce v parku, kde se koná veletrh světové kultury. Záběr na Willow, která sedí na polštářích v rohu Magic Shopu. Záběr na Taru, něčí ruka se vsune do její. Tara se usměje a obrátí hlavu… vedle ní sedí Glory. Tara se na ni zděšeně podívá.

Giles si všimne, že Willow je nešťastná a Willow mu poví, že ona a Tara se pohádaly. To se jim nikdy předtím nestalo a ona je teď dost deprimovaná. Giles ji ujistí, že si to brzo vysvětlí a ony si uvědomí, že je hádka je někdy dobrá věc. Giles jde k zadním dveřím, otevře je a ven vypadne jeden z Gloryiných sluhů. Giles ho posadí k židli a chce po něm, aby mu řekl všechno o Gloryiných plánech. Pak poprosí Anyu a Willow o nějaké řetězy, aby ho mohli spoutat. Démoní sluha pod hrozbou řetězů začne mluvit - Glory jim nařídila, aby je sledovali, protože chce získat svůj Klíč. Zmíní se o tom, že sleduje čarodějnici a Willow si uvědomí, že Glory si myslí, že Tara je Klíč, protože je nejnovějším členem party. Rychle utíká z obchodu, na Gilese ještě zakřičí, aby Buffy zkontrolovala Tařin pokoj, ona se ji pokusí najít na veletrhu.

Tara a Glory sedí na lavičce a Glory jí zmáčkne ruku tak, že uslyšíme praskání kostí. Tara stěží potlačí výkřik. Glory ji nařídí, aby se chovala přirozeně nebo zabije každého člověka v parku. Z Tařiny ruky začne téct krev z toho, jak jí Gloryina ruka drtí. Glory jí slízne trochu krve z ruky a pak ji rozčileně vyplivne… Tara není její Klíč. Nesmyslně nařkne Taru, že jí lhala. Glory doufá, že jí Tara alespoň řekne, kdo je Klíčem. Ta i pod hrozbou vysání energie z jejího mozku, statečně mlčí a snaží se čelit utrpení. Willow uvidí přes zástup lidí Taru s Glory. Pokouší se k nim dostat, ale do cesty se jí postaví lidé nesoucí čínského draka. Glory strčí ruce do Tařiny hlavy, kterou obklopí jasná záře. Willow to vše jen bezmocně sleduje. Když se konečně dostane k Taře, Glory už je pryč a z Tary se stal blázen. Willow svou lásku obejme a pláče.

Parta bez Buffy a Dawn se sešla v nemocnici. Doktor vysvětlí Willow, že Tara bude muset zůstat přes noc v nemocnici na pozorování. Do nemocnice přiběhne Buffy, která nechala Dawn v opatrovnictví Spika. Spike zatím vede Dawn do podzemních jeskyní blízko Sunnydale. Pokouší se jí zlepšit náladu, ale jeho kulhání a zmlácená tvář jí stále připomínají hrozbu, která před ní stojí. Dawn se Spikovi svěří, že je nucena sledovat, jak je každý člověk, který se jí pokouší chránit, zraněn. To ona je zodpovědná za jejich bolest.

V nemocnici. Tařina ruka je už obvázaná a ošetřovatelka ji tlačí na kolečkovém křesle pryč. Willow chce za Tarou běžet, ale Alex jí zastaví. Buffy ji láskyplně obejme, ale Willow se bez Tary cítí ztracená, a tak se rozhodne pomstít. Buffy se jí to pokouší rozmluvit, Willow nakonec ustoupí a sklíčeně odejde z nemocnice. Willow vejde do Magic Shopu a zamíří si to rovnou k hornímu patru obchodu, kde jsou uloženy ty nejnebezpečnější knihy a lektvary. Vyhodí knihy z polic a najde tu, kterou hledala… knihu "Nejtmavější magie". Willow urazí zámek u knihy, kniha se otevře a její stránky doslova obživnou.

Glory je ve svém bytě a užívá si účinků vysátí energie z Tary. Glory už ví, jak má Klíč najít - bude postupně zabíjet všechny Buffyiny kamarády, dokud nenajde Klíč. Vše se najednou začne třást a dveře se rozletí. V nich se objeví Willow, která se vznáší nad podlahou a její oči jsou zcela černé. Letí ke Glory a zaříkává kouzlo, to uzavře Glory v neviditelném poli. Z Willowin ruk vyletí modrobílé blesky a Glory v bolestech křičí. Buffy se připojí ke Spikovi a Dawn v jeskyních. Poví jim o Willowinu hněvu a touze po pomstě, kterou jí nakonec rozmluvila. Spike ale není přesvědčený, že by to bylo tak snadné. Buffy nechce uvěřit tomu, co naznačuje. Dawn se sestry zeptá, co by dělala ona, kdyby jí Glory ublížila. Buffy nemrhá časem a utíká za svou přítelkyní.

Willowina síla roztříští zrcadlo v pokoji a pošle ostré úlomky na Glory. Ty ji roztrhají šaty, ale jinak jí vůbec neublíží. Glory se začne smát Willowinu úsilí a odhodí ji přes celou místnost. Willowina taška s magickými věcmi se otevře, ven vyletí asi tucet nožů a rozletí se na Glory. Glory od sebe všechny nože odhodí a Willow začne s dalším kouzlem. Glory ji shodí na konferenční stolek, ale Willow dál pokračuje v zaříkávání. Roh koberce se přetvoří na dvě chapadla, která se Glory obmotají kolem nohy. Glory se jim vytrhne a chapadla se rozpadnou na prach. Glory dojde k Willow, která stále leží na zemi, Willow na ní plivne a Glory jí naštvaně přišpendlí ke zdi. Vezme jeden z nožů, které na ni Willow poslala a chce ji bodnout. Její ruku včas zastaví Buffy a Gloryina pozornost se obrátí k přemožitelce. Začnou spolu bojovat, Buffy se po nějaké době podaří odhodit Glory do pohovky, Willow využije této situace a na chvíli uvězní Glory v neviditelném poli. Buffy a Willow utíkají pryč. Glory na ně řve, že tenhle boj ještě neskončil.

V Tařiném pokoji. Buffy, Willow, Tara a Dawn si vybírají sendviče k obědu. Willow začne po lžičkách krmit Taru a Dawn se nabídne, že to udělá za ni. Willow poví Buffy, co jí řekli v nemocnici ohledně Tary a Buffy se na ni s porozuměním podívá. Obě teď mají někoho, komu mohou věnovat svůj život. Willow políbí Taru na čelo a vyzná jí svou lásku. Náhle se kus zdi pokoje zboří. Venku stojí Glory a připomene jim, že boj ještě neskončil. Tara začne panikařit a Dawn se ji pokouší uklidnit. Tara uvidí v Dawn Klíč a začne zmateně mluvit o její průzračnosti a jasném zeleném žáru. Na Gloryině tváři se objeví úsměv, když si uvědomí, že našla to, co tak dlouho hledala... svůj Klíč.

5x18 Zákrok (Intervention)

27. listopadu 2010 v 10:36 | Spiffy
buffy_logo
Buffy, Giles a Dawn spolu povečeřeli a Giles teď pomáhá Buffy s mytím nádobí. Giles jí navrhne, aby se znovu pustila do tréninku, ale Buffy váhá. Má pocit, že se její srdce stává každým dnem tvrdší. Lituje, že mamince neříkala, jak moc ji má ráda. Giles ji ujistí, že Joyce o její lásce věděla. Buffy se ho zeptá, jestli ví, že ho má ráda. Giles potěšeně přikývne a navrhne jí, aby se pokusila hledat odpovědi u První Přemožitelky. Museli by odjet do pouště. Buffy však nechce Dawn kvůli Glory ani na chvíli opustit. Dawn, která se k nim připojila, ji podpoří a trvá na tom, aby jela. Buffy jí několikrát naléhavě řekne, že ji má ráda. Dawn se začne cítit nesvá.

Spike pozoruje robota, který pro něj vyrobil Warren. Ten si rychle balí své věci a chce odejít. Spike však není přesvědčený, že Warren dodal to, co slíbil. Robot v podobě Buffy strnule stojí a má zavřené oči. Náhle je otevře a Spika políbí. Glory je deprimovaná, protože nic nejde podle plánu. Ben je proti ní a Buffy stále skrývá její Klíč. Nařídí svým démoním sluhům, aby sledovali každý Přemožitelčin pohyb a zjistili, jestli se v jejím životě neobjevil někdo nový.

Giles veze Buffy do pouště, jeho červené BMW vypadá mezi skálami a kaktusy dost nepatřičně. Když zastaví, Giles Buffy vysvětlí, že někde tady by se mělo nacházet posvátné místo. Ovšem jeho přesnou polohu nezná. Zatímco bude vykonávat obřad, zjeví se jí průvodce, který ji k tomu místu dovede. Spike mezitím bojuje s robotem Buffy (Buffybot) a navzájem se oba škádlí. Buffybot ho hodí na postel, sedne si na něj a políbí ho... Giles sedí v kruhu z větviček a nahlas čte z knihy neznámým jazykem. Buffy se prochází pouští, když uvidí pumu, která ji zavede na posvátné místo.


Alex, Anya, Tara a Dawn jsou v pokoji na kolejích. Tara dokončí poplašné kouzlo pro byt a připustí, že Willow je v kouzlení mnohem lepší než ona. Anya navrhne, že ona a Alex půjdou na hlídku a oni mohou zůstat doma. To Taře vyhovuje, protože Willow se chtěla dívat na čarodějnické soudy v Salemu. Za oknem je nenápadně špehuje sluha Glory. Spike a Buffybot leží na zemi a Buffybot mu říká, jak moc ho miluje. Je dost špatná herečka, ale to Spikovi nevadí a chce si užívat iluzi, že objímá skutečnou Buffy. Willow odchází ze školy, je sledována démonem. Spike leží v posteli a spí, Buffybot se chystá jít na hlídku. V poušti, Giles čeká u auta a Buffy sedí na skále, skoro spí.

Buffybot se na své hlídce setká s Alexem a Aynou a její databáze jí ihned řekne o koho se jedná. Její mluva je velmi nešikovná, ale Alex se nad tím nemá čas zamyslet, protože se k nim přidá Spike, který jim oznámí, že viděl upíry. Je to pokus, jak dostat Anyu a Alexe od Buffybota. Najednou ale vyjdou ze stínu čtyři upíři a zaútočí na ně. Během boje jsou sledováni dalším služebníkem Glory, který si povšimne, že se Buffybot snaží chránit Spika. Po bitvě trvá Spike na tom, že udělali už dost a Alex s Anyou by měli jít domů. Buffybot souhlasí. Poté co odejdou, si Buffybot všimne, že se po zabíjení cítí nějak nadržená. Nedaleko od nich se Alex zajímá, proč jim Buffy neřekla o svém hledání v poušti. Pak si uvědomí, že se vůbec nezeptala na Dawn. Vrátí se tedy k místu boje, odkud uslyší vzdychání. Uvidí Buffy, jak sedí na Spikovi a pohybuje se nahoru a dolů.

Willow je deprimovaná z pořadu "Čarodějnický soud v Salemu" a Tara se jí pokouší přesvědčit, aby se dívaly na něco jiného. Do pokoje náhle vtrhnou Anya s Alexem a řeknou jim, že mají hrozné zprávy ohledně Buffy. Tara ji hájí a řekne jim, že po smrti své matky taky dělala hloupé věci. Alex jim řekne, co přesně s Anyou viděli a nikdo tomu nemůže uvěřit. Buffy spí na skále a vzbudí ji nějaký hluk. Před ní se rozhoří obrovský oheň, za kterým se krčí První Přemožitelka. Spike a Buffybot uslyší někoho přicházet do Spikovi krypty a Spike jí přikáže, aby se schovala. Přicházející návštěvník je Alex, který si myslí, že Spike využívá Buffyin žal nad matčinou smrtí. Spike mu řekne, že by nebyl gentlemen, kdyby se nepokusil její ztrátu zmírnit. Alex mu pohrozí, že Buffy před ním ochrání, a to i za cenu jeho smrti. Několik démonů ve službách Glory je vyruší, skolí Alexe a zajmou Spika. Myslí si totiž, že je on je Klíč.

Buffy se První Přemožitelky zeptá na lásku, ale ta již zná otázky, které jí chtěla položit. Duch průvodce, který má podobu První přemožitelky, jí řekne, že je plná lásky, kterou rozdává všem. Buffy je popletená a nechápe. Duch jí poví, že láska může způsobit bolest, ale pokud vytrvá a jestli uposlechne svůj instinkt, dostane dar. To v Buffy vyvolá jen další otázky.

Buffybot vyleze ze své skrýše a rozhodne se vypátrat Spika. Vyjde z krypty, aniž by si všimla Alexe, který leží v bezvědomí na zemi. Buffybot přijde do pokoje Willow a Tary a Willow ji v tichosti zavede na balkón, protože všichni ostatní spí. V Buffyiné databázi se objeví informace o Willow - nejlepší kamarádka, od roku 1999 lesbička, dobrá v práci s počítači… Buffybot chce najít Spika a Willow se jí zeptá, jestli s ním spala. Buffybot řekne, že ne, protože s ním měla sex. To Willow dost vykolejí a Buffybot se jí optá, zda nechce načrtnou polohy, které se Spikem prováděla. Willow své kamarádce připomene, že upíry má přece zabíjet a ne s nimi provádět sex, vyjímkou byl jen Angel. Buffyino naprogramování podle Spikova přání na Angelovi nic ale dobrého nevidí. Do pokoje vejde zmlácený Alex, všichni se vzbudí a Alex jim řekne, že Glory unesla Spika. Každý si uvědomí, že Spike by jí mohl prozradit totožnost Klíče. Tara má za úkol pohlídat Dawn a ostatní si jdou pro zbraně do Buffyina domu.

Buffy se v poušti snaží pochopit duchova slova. Zeptá se ho na ten dar a průvodce jí řekne, že smrt je její dar. To Buffy odmítne přijmout, vždyť její matka nedávno zemřela a smrt rozhodně není dar. Myslí si, že zabití zla je nezbytnost, ne nějaký druh daru. Duch průvodce jí řekne, že její otázka byla zodpovězena a spolu s ohněm zmizí. Démoni dotáhnou Spika před Glory, která si rychle uvědomí jejich chybu. Klíč má být nevinný, ale to upír bude ztěžka. Ani nemůže využít jeho mozek pro doplnění energie. Spike je rád, když to uslyší a potvrdí ji, že rozhodně není nevinný. Démon však naléhá, že Buffy Spika nepřiměřeně chránila. Glory hodí Spika přes místnost a ten přistane na posteli. Glory si na něho sedne, mysticky vloží svou ruku do Spikovi hrudi a hledá Klíč uvnitř něho. Spike křičí bolestí.

Parta přijde do Buffyina domu a v obýváku si rozdělí zbraně. Willow se zeptá Buffy, jestli má nějaké návrhy, co se týče plánu, ale Buffybot nemá žádnou představu, chce jen zachránit Spika. Buffybot se jde nahoru převléct a Willow se ostatních zeptá, jak má Buffy říct, že Spika nejdou zachránit ale zabít. Opravdová Buffy přijde domů a je překvapená, když uvidí všechny v obýváku. Řekne jim, že jediné co zjistila je, že smrt je její dar. Ostatní její řeči moc nepřekvapí, protože si na ně zvykli už u Buffybota. Pokusí si s ní promluvit o jejím souložení se Spikem a Buffy naprosto nechápe o čem to mluví a popře, že by se Spikem někdy něco měla. Do obýváku přijde Buffybot a všichni na ni a Buffy překvapivě zírají. Alex si myslí, že u Buffy došlo k rozdvojení osobnosti jako u něho (epizoda 5.03 The replacement). Buffy je rozrušená, že si nikdo nevšiml, že se jedná o robota. Ještě víc se naštve, když si uvědomí, proč si ho Spike nechal vyrobit. Buffybot se zmíní o Spikovi a Glory. Ostatní jí vysvětlí situaci a Buffy jim nařídí, aby vzali co nejvíc zbraní.

Spike má svázané ruce ke stropu a jeho tvář je těžce zmlácená. Glory ho řízne do hrudi a Spike zakřičí. Glory se ho zeptá, jestli by mohla jeho kůži oloupat jako jablko. Spike jí pod tíhou mučení slíbí, že jí řekne o Klíči. Giles je ohromen dokonalostí Buffybota, ale dost ho urazí, když zjistí, že Spike se ani nenamáhal správně naprogramovat jeho jméno. Buffy, Buffybot, Giles, Willow, Alex a Anya jsou shromážděni v blízkosti bydliště Glory, kde Buffy předtím zabila hadí nestvůru. Buffy připomene svému druhému já, že zamýšlejí Spika zabít, aby ochránili Dawn. Buffybot souhlasí, ale doporučí ji, aby někdy vyzkoušela Spika, když je nahý.

Glory drží sklenici vody tak, aby se Spike mohl napít. Poté ho sklenicí uhodí do tváře a požaduje odpovědi. Spike jí prozradí, že Klíčem je moderátor televizní soutěže Bob Barker. Glory se naštve, protože jí je jasné, že Spike lže. Ten se jí posmívá, zatímco se zkouší dostat z řetězů. Řekne jí, že má naprosto strašné vlasy a tlustej zadek. Glory se naštve, a kopne do něj tak, že Spike odletí do sousedícího pokoje. Jeho plán vyšel, už není přivázaný. Stěží vstane a snaží se dostat do výtahu, vypáčí dveře a spadne na výtah. Otvorem na výtahu se dostane dovnitř. Když výtah zastaví v přízemí, už tam na něj čekají sluhové Glory. Spike pomalu vstane a rozhodne se s nimi bojovat. Naštěstí uslyší příchod Buffy a Alexe, a tak se zhroutí zpět na zem. Parta bojuje s démony. Buffybot uvidí ve výtahu zraněného Spika a utíká mu pomoci. Gilese škrtí démon a on volá o pomoc. Buffybot nezaváhá a zaútočí na démona, který ho škrtil. Démon ji odhodí a Buffybot narazí na zeď, pak sesune k zemi a celým robotem procházejí jiskry. Parta vezme zmláceného Spika a Buffybota a utíká z místa boje. Démoni se nahoře omlouvají Glory, že nepřivedli Spika. Jejich výkřiky se rozléhají po celém domě.

Zpět v domě Buffy. Willow zkoumá robota. Giles a Alex ostatním řeknou, že Spika nechali v jeho kryptě, byl tak zmlácený, že jim ani nemohl říct, jestli něco prozradil Glory. Anya si myslí, že i kdyby jim něco řekl, nemusela by to být pravda. Willow přijde na to, jak opravit Buffybota, ale Buffyin pohled ji přesvědčí, aby ho neuváděla do provozu. Alex přizná, že je mu zmučeného Spika téměř líto, když teď ztratil svou hračku.


Buffybot přijde do Spikovi krypty, Spike leží na své rakvi a pořádně ani nevidí, protože mu natekla celá tvář. Buffybot mu řekne, že jeho zranění vypadají sexy. Zeptá se ho, kdo ho tak zranil a Spike jí vysvětlí, že Glory chtěla získat Klíč. Buffybot se nabídne, že to Glory řekne sama, ale Spike ji rychle zastaví. Poté co vykašle trochu krve, jí řekne, že toto tajemství nesmí být nikdy odhaleno. Buffy by totiž zničilo, kdyby se Dawn něco stalo a on by radši zemřel. Buffybot ho krátce políbí a Spike si uvědomí, že její pokožka je teplá… je to skutečná Buffy. Chvíli se na sebe dívají, pak se Buffy obrátí a odchází. Spike se jí zeptá na svého robota a Buffy mu řekne, že robot je navždy pryč. Před dveřmi se zastaví "To, co jsi udělal pro mě a Dawn... bylo skutečné. Na to nezapomenu."

↓Fotky↓

5x17 Navždy (Forever)

27. listopadu 2010 v 10:36 | Spiffy
buffy_logo
Buffy prochází mezi rakvemi v tmavé místnosti. Pomalu otevře víko jedné rakve a do místnosti vejdou Dawn, Giles a ředitel pohřební služby. Ředitel ji pochválí za dobrý výběr a všichni chtějí odejít. Dawn se zastaví a dívá se na rakev. Buffy zalituje, že ji vzala sebou, ale Dawn trvá na tom, že je v pohodě. Obě se na sebe chvíli dívají, Buffy ticho přeruší s tím, že by už měli jít.

V domě Summersových. Buffy prochází s Gilesem detaily pohřbu, zatímco Dawn, Willow a Alex je poslouchají. Dawn je dost zklamaná, když se dozví, že Joyce mluvila s Buffy o svém možném pohřbu a jí nic neřekla. Zazvoní telefon a Buffy Gilese očima poprosí, aby přijal kondolenci. Buffy se zajímá, jestli jim jejich otec někdy zavolá. Dosud ho totiž nebyla schopná sehnat ani na jednom z čísel, které jim dal. Dawn se po pohřbu nechce vrátit domů, a tak dostane od Buffy povolení, že může přespat u Willow a Tary. Když Willow a Alex opouštějí dům, narazí před vchodem na Spika s květinami. Alex se naštve, protože si myslí, že Spike si chce prorazit cestičku k Buffy. To Spika rozzlobí a pokouší se mu vysvětlit, že je mu opravdu líto smrti Joyce. Joyce byla moc hodná a nechovala se k němu s opovržením jako jiní. Hodí květiny na zem a odejde. Willow si všimne, že v květinách není žádná kartička, takže kdyby ho nepotkali, ani by nevěděli od koho jsou.

Svítá. Buffy sedí na své posteli a zírá do prázdna. Dawn zaujala naprosto stejnou pozici ve svém pokoji. Dům je ponořen v tichu. Probíhá pohřeb. Buffy a Dawn se smutně dívají na rakev, která se spouští do hrobu. Kolem stojí jejich přátelé a další neznámí lidé. Kněz dokončí obřad a všichni pomalu odcházejí. Willow a Tara vezmou Dawn k nim domů a Buffy zůstane stát sama u hrobu. Obloha postupně tmavne, někdo přijde k hrobu - je to Angel, který se Buffy omluví, že nemohl přijít dřív kvůli slunci. Buffy ho chytne za ruku a dál se dívá na hrob.

Willow a Tara se pokouší utěšit Dawn, ta ale nemá náladu poslouchat klišé o životě a smrti. Když se jí zeptají, co by ráda dělala, Dawn jim odpoví, že chce svou matku vzkřísit. Alex a Anya leží nazí v posteli a oddechují. Anya začne přemýšlet nad významem sexu, který je podle ní znakem života. Alex se vystraší, že mluví o dětech, ale Anya s ním souhlasí, že na to ještě nejsou připraveni. Zatím si však mohou užívat i další stránky sexu. Willow a Tara se pokouší Dawn rozmluvit její nápad. Willow jí řekne, že taková kouzla sice existují, ale vždy s vážným varováním co se týče následků. Tara zase argumentuje, že všechny čarodějky musely složit přísahu, která jim zakazuje manipulovat se svou silou pro osobní prospěch. Dawn se naštve, že jí nechtějí pomoci a stáhne se do sebe.

Buffy a Angel sedí na hřbitově pod stromem a objímají se. Buffy mu vysvětluje, že se strašně bojí budoucnosti, toho jak bude žít dál svůj normální život bez matčiny síly a lásky. Dokonce si myslí, že mohla zabránit matčině smrti, kdyby přišla dřív domů nebo kdyby nepanikařila při jejím oživování. Angel ji ujistí, že má v sobě něco, co jí pomůže vyrovnat se s tragédií. Blíží se svítání a Angel Buffy nabídne, že nějakou dobu zůstane v Sunnydale. Jejich rty se k sobě přiblíží a oni se políbí. Jejich opatrný polibek se po chvíli stane velmi vášnivým. Když se od sebe odtrhnou, oběma to chvíli trvá než se uklidní. Buffy mu řekne, aby v Sunnydale nezůstával a Angel neochotně souhlasí. Poděkuje mu, že jí pomohl v nejobtížnější noci jejího života. Pak spolu dál sedí pod stromem a užívají se jeden druhého, dokud Angel nebude muset kvůli slunci odejít.

Jinx, démoní služebník Glory, čeká před nemocnicí na Bena. Glory ví, že Ben pozval Buffy na rande a chce po něm, aby od ní zjistil, kde ukrývá Klíč. Bena naštve, že s ním Glory počítá ve svých šílených plánech a během jeho rozhovoru s Jinxem, omylem prozradí, že Klíčem je nevinná osoba. Jinx se těší až tuto novinku sdělí Glory, Ben démonovi sebere dýku a bodne ho do břicha. Dawn stále leží v posteli, zatímco se Willow a Tara chystají odejít na přednášku. Když Willow vidí Dawnin smutný obličej, při odchodu z pokoje magicky vytáhne jednu knihu z police. Jakmile se zavřou dveře, Dawn běží ke knize "Historie čarodějek" a vyhledá si v ní kapitolu o zmrtvýchvstání.

V Magic Shopu. Dawn dobrovolně pracuje v obchodě a prohlásí to za formu terapie. Anya je z její pomoci nervózní, ale Giles je rád, že se chce něčím zabavit. Dawn se ho nenápadně zeptá, jaké věci v obchodě jsou tak nebezpečné, že potřebují zvláštní povolení. Giles ukáže na horní patro v obchodě, které obsahuje nejmocnější knihy a přísady. Pak jí navrhne, aby se zaučila na pokladně. Anya chce opět vzdorovat, ale je vyrušena zákazníkem. Giles si odnáší nějaké knihy do zadní místnosti. Dawn nemarní čas, vyleze žebříkem do zakázané oblasti, kde si do batohu dá příslušnou knihu a ampulku.

V noci na hřbitově. Dawn klečí u matčina hrobu a dává do sklenice hlínu z jejího hrobu. Překvapí ji Spike, kterému je hned jasné, co chce udělat. Varuje ji, že jestli je ke kouzlu potřeba hlína z hrobu, z její matky se stane zombie. Dawn se snaží předstírat, že o tom nic neví, ale kouzelnická kniha ji usvědčí. Spike jí nabídne pomoc a vezme ji k expertovi na zmrtvýchvstání, kterému říkají Doc. Giles je ve svém bytě a poslouchá písničku "Tales Of Brave Ulysses", kterou on a Joyce poslouchali, když byli pod kouzlem čokoládových tyčinek. Glory trápí, že se její oblíbenec Jinx opozdil. Do místnosti vejdou dva démoni a mezi sebou drží zraněného Jinxe. Ten řekne Glory, že ho napadl Ben a Glory si začne hněvem vyrvávat vlasy. Jinx jí ještě udýchaně oznámí, že Klíčem je osoba. Glory jásá, zatímco Jinx umírá.

Dawn a Spike vejdou do bytu Doca. Je to křehký, starý muž v županu. Spike mu vysvětlí situaci, Doc vytrhne Dawn vlas a podívá se na něj pod lupou. Prohlásí, že Joyce má velkou šanci díky silným genům. Když hledá určitou knihu, Dawn uvidí, jak mu z pod županu vykoukne ocas. Rychle se podívá na Spika, který ale nic nezaregistroval. Dawn Docovi vysvětlí, že má knihu, ale nerozumí instrukcím. Doc jí řekne, že k dokončení kouzla bude potřebovat vejce démona Gora a fotografii své matky. Ještě jí poví, že pokud selže a Joyce se vrátí "jiná", může roztrhnout fotku a kouzlo se tím zruší. Dawn mu chce zaplatit, ale Doc peníze nechce přijmout. Požádá ji, aby se vrátila a řekla mu, jak se věci vyvinuly. Jeho oči najednou zčernají a Dawn ucukne. Pak se Spikem rychle odchází.

Když dojdou do kanálu, který obývá démon Gora, Spike poprosí Dawn, aby se držela zpátky. Tu však napadne, že bude lepší, když on rozptýlí démona a ona vezme vejce. Spike si postěžuje, že je stejně tvrdohlavá jako Buffy. Spike začne hulákat na démona - vypadá jako dinosaurus, ale má tři hlavy. Dawn se podaří ukořistit vejce a spolu se Spikem utíkají pryč. Dawn zakopne a vejce se rozbije. Spike se ji snaží přesvědčit, že už se tam nemohou vrátit, alespoň ne beze zbraně. Dawn na něho nedbá a utíká k vejcím. Jedna hlava démona ji začne očichávat a Spikovi nezbývá nic jiného než démona opět zabavit. Nakonec se vše podaří a oba utíkají s vejcem z kanálu. Willow leží na posteli a píše si do svého nového deníku ve snaze zaznamenat si každý detail dne. Tara si všimne, že v poličce chybí kniha "Historie čarodějek". Willow předstírá, že o tom nic neví a pokouší se Taru přesvědčit, že Dawn ji určitě nevzala. Nakonec se dohodou, že bude lepší informovat Buffy. Ta právě přichází domů, když zvoní telefon.

Buffy najde Dawn, jak u sebe v pokoji dokončuje kouzlo. Dawn rychle utíká dolů, aby maminku přivítala. Buffy vezme fotografii Joyce a běží za sestrou. Snaží se jí vysvětlit, že kouzlo zmrtvýchvstání může mít katastrofální následky a vůči jejich matce to není správné. Dawn chce, ale mít svou matku u sebe, protože se cítí izolovaně. Řekne Buffy, že ona její ztrátu vůbec neprožívá, dokonce ani nebrečela nad její smrtí a k přípravě pohřbu přistupovala jako k nepříjemnému úklidu. Buffy ji v rozčilení vrazí facku a hned poté se jí vyděšeně omluví. Pokusí se jí vysvětlit, že se zabývala detaily pohřbu, proto aby se vyhnula přemýšlení nad matčinou smrtí a nejistou budoucností. Křičí na Dawn, že se cítí stejně jako ona a Dawn nevidí, jak vystrašená je. Dawn pochopí, že Buffy je na tom stejně jako ona.

Přes záclony v oknech je vidět znetvořený stín, který jde pomalu k hlavnímu vchodu. Pak se ozve klepání na dveře. Buffy vzlykne "Mami?" a žene se ke dveřím. Dawn si uvědomí hrozné důsledky toho, co udělala. Chvíli váhá, ale pak matčinu fotografii roztrhne. Buffy prudce otevře dveře, ale za nimi nikdo není. Dawn k ní přiběhne a obejme ji. Obě se sesunou k zemi a pláčou nad ztrátou matky.

5x15 Byla jsem stvořena,abych tě milovala (I was made to love you)

27. listopadu 2010 v 10:32 | Spiffy
buffy_logo
Buffy buší do figuríny, aby přestala na myslet na to, že Spika přitahuje. Giles ji požádá, aby se trochu mírnila. Kamera zabere celou figurínu, a my zjistíme, že se jedná o Alexe, který má na sobě obrovský nafukovací oblek ala sumo. Buffy mu rychle sundá helmu a snaží se mu vytvořit maximální pohodlí. Zeptá se Alexe, proč se líbí jen lidem, které bije. Alex se jí pokouší přesvědčit, že ona není ten problém. Ale Buffyino sebevědomí je otřeseno Rileyho odjezdem z města. Alex jí řekne, že nemůže chtít najít toho pravého jen ze dne na den. Buffy ho láskyplně obejme a lituje, že to skrz obrovský oblek nemůže cítit.

V centru Sunnydale, z auta vystoupí hezká tmavovlasá dívka. Poděkuje řidiči za odvoz a ten se jí zeptá, co ve městě jako Sunnydale hledá. Dívka mu odpoví, že pravou lásku. Joyce ukazuje svým dcerám šaty, které si chce vzít na svou schůzku s Brianem. Holky si z ní dělají legraci, protože se chová jako nervózní puberťačka. Joyce se zeptá Buffy na názor a ta jí navrhne, aby se raději obrátila na někoho povolanějšího - její dva jediní kluci ji opustili… nejen ji, ale i město. Dawn se pokusí Buffy rozptýlit a řekne jí, že na večírku, kam dnes večer jde, by mohla někoho potkat. Ovšem zatím mají čas, aby zhodnotily matčiny šaty.

Anya a Tara procházejí přes školní půdu a diskutují o počítačích. Taře na nich vadí způsob nespisovného vyjadřování a Anya je nadšená možností online investování. Zastaví je tajemná hnědovlasá dívka a zeptá se je, zda ví, kde bydlí Warren. Její chování je strnulé a podivné. Když jí Anya řekne, že nezná žádného Warrena, obrátí se dívka ke dalšímu studentovi a ptá se ho na to samé. Anya a Tara pokračují v cestě a Anya se jí chlubí svým inzerátem, který udělala pro Magic Shop.

Buffy a Alex tancují na večírku. Wilow, Tara a Anya stojí u baru a Anya se vytahuje, jak je od ní moc hezké, že Buffy nechá tančit se svým přítelem. Buffy si všimne na večírku Bena a nenápadně se k němu přiblíží, aby si jí všiml. Ben Buffy pozdraví a pokusí se o chabý žert. Buffy se začne až moc nepřirozeně smát. Anya mezitím obdivuje detaily sušenky, když jí vyruší tmavovlasá dívka. Neznámý kluk si jí všimne a rychle odchází z večírku se svou dívkou. Anya prozradí Alexovi, že ona a Tara tuhle dívku už viděli a i tehdy se chovala dost divně. Dívka se každého hosta ptá na Warrena. Podle Alexe by taková hezká žena neměla být sama a Willow s ním souhlasí, to způsobí malou žárlivou scénu mezi Willow a Tarou.

Buffy čeká na Bena, který jí slíbil, že si s ní zatančí. Spike k ní přijde a oznámí ji, že nemá nejmenší chuť opustit město nebo tuhle párty. Buffyina jedovatá odpověď ho přesvědčí k tomu, aby se prozatím vzdálil. K Buffy přijde Ben a plaše jí dá své telefonní číslo. Buffy ztuhne a vysvětlí mu, že všechny její vztahy skončily zle. Ben přijme to riziko a navrhne jí, aby začali kávou. Spike prochází davem a pozoruje Buffy s Benem. Rozhodne se vzbudit zájem u tajemné brunety - April - a něco jí zašeptá do ucha. Dívka se tak urazí, že ho zvedne nad sebe a hodí ho do okna. Spike přistane na trávníku před budovou a šokovaně poslouchá, jak mu April vysvětluje, že Warren je její jediný přítel. Spike se radši vytratí. Buffy dívku zastaví a pochválí ji za vyhození Spika oknem. Pak jí navrhne, aby nezacházela tak do krajnosti. April strčí do Buffy, a ta přeletí přes celou místnost. Dívka se jí omluví, popřeje hodně štěstí jejímu milostnému životu a odejde.

Buffy si ošetřuje ruku, zatímco Willow, Alex, Anya a Tara distkutují o April. Všichni se shodnou, že se jedná o robota a Warren bude jejím stvořitelem. Willow nabídne, že se zítra podívá do záznamů Sunnydale a bude hledat jméno Warren. O něco později děkuje Buffy Gilesovi, že pohlídal Dawn. Giles má však několik námitek, které se týkají řvavé hudby, nezdravé stravy a hovorů o klucích. Buffy mu poví o robotu, který vyhodil Spika z okna. To Gilesovi zní zajímavě. V tu chvíli přijde do domu Joyce, která je zcela nadšena svou schůzkou a Giles se dá na rychlý ústup. Buffy poškádlí svou matku a zeptá se jí, jakto že ji její ctitel nepolíbil u vchodových dveřích na rozloučenou. Joyce si vzpomene, že nechala své kalhoty v jeho autě a Buffy je jejím přiznáním vyvedená z míry, pak si uvědomí, že si dělá legraci a Joyce pokračuje v básnění o divoké noci plné sexu. Buffy rychle utíká do svého pokoje.

Jsou tři hodiny v noci, April chodí od domu k domu a hledá Warrena. Parta se sešla v Gilesově obchodě a baví se o April. Willow v počítači najde jediného Warrena, který žije v Sunnydale. Buffy se to rozhodne vyšetřit a Giles jí ustaraně řekně, ať je opatrná. Myslí si totiž, že April byla postavena pro nějaký zlý účel, ale všem ostatním je jasné, že se jedná o sexuální hračku. Alex začne básnit o tom, jaké to asi je mít ženu za otroka a všechny ženy v místnosti se na něho zle podívají. Alex se začne cítit trapně a radši zmlkne. Bufy nechápe, jak by to nějaký kluk mohl udělat, ale Willow se ho zastane, protože osamělý lidé mohou dělat zoufalé věci.

O chvíli později volá Buffy Benovi. Ten se zrovna bolestivě přetvořuje z podoby Glory. Zvedne telefon a přijme Buffyino pozvání na kávu. Když zavěsí, uvědomí si, že má na sobě Gloryiny červené šaty. Warren zatím spěšně balí a Katrina, jeho současná přítelkyně, nechápe, proč chce tak náhle opustit město. Když odcházejí z domu, narazí u hlavního vchodu na Buffy. Warrenovi je jasné, že přišla kvůli April a pošle Katrinu do kuchyně. Na tu už je to moc, a tak uteče z domu.

V Magic Shopu. Dawn se zajímá, jestli je April něco jako Ted (epizoda 2.11 Ted), který chtěl zabít její matku. Náhle do obchodu vpadne Spike s hořící dekou. Giles mu nařídí, aby odešel a Willow mu prozradí, že hledají cestu, jak mu zabránit vstoupit do obchodu, přestože je otevřen pro veřejnost. Alex si však myslí, že víc srandy si užijí, když ho budou vyhazovat a Anya navrhne oknem. Dokonce i Dawn se na něj zlobí. Spike se je pokouší přesvědčit, že Buffy jim neřekla celou pravdu o tom, co se mezi nimi stalo. Giles se dožere a hodí Spika do knihovny, řekne mu, že oni nejsou jeho přátelé a ani cesta, jak se dostat k Buffy. Hodí Spikovi deku a ten bez reptání odejde. April mezitím neustále pátrá po Warrenovi.

Warren vysvětluje Buffy, že měl vždy problém navázat vztah s nějakou ženou, a tak si vyrobil April. Buffy jeho jednání nechápe a Warren se jí zkouší vysvětlit, že si postavil perfektní ženu. Později ho ale začala nudit, protože dělala vše podle jeho přání. A pak potkal Katrin, která je nepředvídatelná a hádavá. Buffy je šokovaná, když se dozví, že Warren nechal April ve svém starém bytě a nic jí neřekl. Předpokládal, že jí do pár dnů dojdou baterie, jenže Aprilina naděje a vůle ho hledat ji udržela v bdělém stavu. Naštvaná Katrina prochází hřištěm, April ji zastaví a zeptá se jí na Warrena. Katrina ji rozzlobeně informuje, že to ona je jeho přítelkyně. Chce odejít, ale April ji chytne a dožaduje se vysvětlení. Chytne ji okolo pasu takovou silou, že Katrina nemůže dýchat.

Spike je tak naštvaný, že hází zbytky své sbírky z Buffyiné svatyně do krabice. Buffy a Warren pátrají po April, najdou ji na hřišti, jak drží Katrinu za její krk ve vzduchu. April jim vysvětluje, že to ona je přece Warrenova dívka. Warren April přikáže, aby Katrinu pustila. Buffy ji položí na lavičku a s úlevou zjistí, že ještě žije. Warren se zatím pokouší April přesvědčit, aby se vrátila do jeho starého bytu a tam na něj počkala. To Buffy naštve a nařídí Warrenovi, aby jí řekl pravdu. Když se jí Warren přizná, že ji nemiluje, Aprilin program se přepne na jinou frekvenci. Warren si všimne její změny chování, a tak ukáže na Buffy a řekne April, že je do ní zamilovaný.

April se vrhne na Buffy a obě spolu začnou bojovat. Buffy ji několikrát uhodí houpačkou až se pod Aprilinými šaty objeví dráty. Katrina se probere a zděšeně zjistí, že Warrenova ex-přítelkyně je robot. Utíká od něho pryč a Warren za ní běží. April drží Buffy pod krkem a dusí ji. Ale protože jí ubývají síly, už není schopná bojovat, nyní je slabá, bezmocná a vystrašená. Později. Buffy a April sedí na houpačkách. April mluví o Warrenovi a nakonec dojde k závěru, že je to jen nějaký test. Buffy je jí velmi líto, a tak jí řekne, že Warren se určitě vrátí, omluví se jí a oni budou dál šťastně žít. Aprilin hlas se postupně zpomalí až zcela zhasne. Buffy ještě chvíli sedí vedle své mrtvé přítelkyně.

Alex vysvětluje Buffy, jak nastavit okno do rámu, zatímco opravuje okno v místnosti, kde se konal večírek. Buffy je stále vážná a uvědomí si, že osamělí lidé by neměli stát o vztah za každou cenu. Zavolá Benovi a na záznamníku mu nechá zprávu, že jejich schůzku ruší. Glory stojí u záznamníku a její démoní sluha Jinx jí prozradí, že to byla přemožitelka. Glory nemůže uvěřit tomu, že její Ben se nechal Buffy oblbnout. Warren si balí věci a telefonuje s Katrinou, která s ním už nechce mít nic společného. Warren se poleká, když za sebou uvidí stát Spika. Ten mu řekne, že chce postavit robotí přítelkyni a předá mu krabici s Buffyinými obrázky.

Buffy přijde domů a v kuchyni najde květiny od Briana, matčina nového ctitele. Volá matku, ale nikdo ji neodpoví. Jde ke schodům a dívá se nahoru, pak se otočí a v obýváků uvidí ležet svou maminku na pohovce, nohy se jí sesunuly k zemi. Oči má otevřené a je bledá. Buffy vyděšeně volá "Mami, mami… maminko"!

5x14 Poblouznění (Crush)

27. listopadu 2010 v 10:31 | Spiffy

buffy_logo
V Bronzu se slaví jeho opětovné otevření, poté co to tam zničil Olaf (díl 5.11 Triangle). Willow, Tara, Alex a Anya tančí na parketu, zatímco Buffy sedí u stolu a dívá se na ně. Spike si k ní sedne a začne si stěžovat na zvýšení cen brambůrků a alkoholu. Buffy ho přeruší a připomene mu, že nejsou přátelé. Spike se urazí a chce odejít, pak si ale zase přisedne a řekne Buffy, že jí přece minule pomohl v boji s Glory. Buffy mu na to odpoví, že jeho pomoc jí byla na nic. Spike argumentuje, že se hlavně počítá dobrý záměr.

Čtyřka se vrátí z parketu a Alex upozorní Spika, že mu zasedl. Spike odejde k baru a nechá je být. Alex se nabídne, že všem koupí pití, protože dostal výplatu. Zděšeně se podívá na stůl, kde zbylo jen pár mincí. Oči všech se stočí k baru, kde si Spike kupuje pivo za Alexovi peníze. To Alexe naštve a jde za ním. Buffy se zeptá Willow, jak se cítí a ta je nucena přiznat, že ještě trpí bolestmi hlavy poté co teleportovala Glory. Bohužel neměla moc na výběr, Glory by jinak lehce vyhrála. Buffy je poprosí, aby jméno Glory alespoň tuto noc nezmiňovali. V davu lidí uvidí Buffy Bena, asistenta z nemocnice, a vydá se k němu. Poděkuje mu, že pomohl Dawn. Mezitím se Alex handrkuje se Spikem. Ten ho ale moc nevnímá, pozoruje smějící se Buffy s Benem.

Do vlakového nádraží v Sunnydale přijíždí vlak. Jakmile zastaví, rozhostí se smrtelné ticho. Nevystupují žádní pasažéři. Průvodčí tedy nastoupí do vlaku a vejde do vagónu. Všude leží mrtvoly, které mají stopy po kousnutí. Průvodčí něco uslyší a chce rychle utéci. Náhle ho něco stáhne zpátky a my už jen slyšíme jeho křik.

Buffy se vrátí domů a najde svou matku, Dawn a Gilese v obýváku. Joyce se dceři přizná, že se bála, když nebyla doma. Stále tu totiž panuje napětí kvůli Glory. Gilese se chystá k odchodu a Buffy ho u dveří zadrží. Chce po něm radu, jestli se už může k Dawn chovat jako ke 14leté sestře. Giles jí doporučí, aby se jejich rodinný život co nejdříve vrátil do normálu. Buffy se zařídí podle jeho rady a hned na Dawn zařve, proč si bere její oblečení, když to nemá ráda. Dawn se hájí, že jí na nic ani nesáhla, ale Buffy si je jistá, že jí vzala modrý svetr.

Ve Spikově kryptě, Harmony málem přistihne Spika, jak se mazlí s modrým svetrem. Pokusí se ho svést, ale on nemá zájem. Harmony nasadí těžší kalibr a nabídne mu, že by si mohli hrát. To ve Spikovi vzbudí zájem. O chvíli později se Harmony prohání po kryptě v modrém svetru a s kolíkem v ruce, hraje přemožitelku. Spike si jí odchytne a políbí… Willow, Tara a Buffy se setkají na školní půdě. Buffy si všimne titulku v novinách, které si zrovna čte jeden student. Vytrhne mu je a podrobněji prostuduje článek. Je o šesti mrtvých lidí, který byli zabiti ve vlaku. Willow si myslí, že za tím stojí Glory, ale Buffy ji vyvede z omylu - tentokrát se jedná o upíra.

Spike vylézá z podzemní části své krypty a je překvapen, když tam najde Dawn. Ta se ho zeptá se, jestli ta díra vede k podzemním tunelům a on se tak prochází městem, když je den. Spike jí k tomu nic neřekne a chce, aby odešla. Žádné jeho argumenty nezaberou a Dawn mu prozradí, že si s ním ráda povídá, protože se k ní nechová jako ke dítě. Řekne, že se cítí chráněná, když je kolem. Spike se začne dusit kouřem z cigarety a nemůže uvěřit tomu, co řekla. Dawn ještě dodá, že Buffy se na něho dívá jako na potencionálního nepřítele. Spike zpozorní a chce slyšet víc o tom, co si o něm Buffy myslí.

Buffy přijde domů. Tam najde ustaranou Joyce, která se bojí o Dawn, protože se už dlouho neukázala doma. Buffy nezbývá nic jiného než se ji vydat hledat. Později, už se setmělo a Spike s Dawn sedí na rakvi a on jí vypráví strašidelný příběh z jeho minulosti. Když začíná zacházet do podrobností masakru celé rodiny, vpadne do krypty Buffy, která měla v úmyslu požádat Spika o pomoc při hledání Dawn. Je tedy naprosto šokovaná, když ji uvidí se Spikem. Chce vzít Dawn okamžitě domů, ale malá sestřička trvá na tom, že si doposlechne jeho příběh. Buffy se zájmem souhlasí a nervózní Spike dokončí příběh šťastným koncem.

Buffy a Dawn prochází hřbitovem a Buffy plísní svou sestru za to, že tráví svůj čas se Spikem. Dawn ho začne bránit a Buffy si uvědomí, že se do něho Dawn zamilovala. Buffy se jí pokouší přesvědčit, že je to špatné, stále se jedná o zlého upíra. Dawn argumentuje, že Spike má čip, díky kterému nemůže ubližovat lidem - a přirovná to k Angelově duši. Nakonec jí řekne, že stejně nemá šanci, protože Spike je zamilovaný do ní. To Buffy překvapí.

Buffy a Alex vyšetřují místo činu šesti vražd. Ve vlaku jsou na několika sedadlech nalepeny pásky naznačující pozici oběti. Buffy se pokouší určit množství útočníků, ale její mysl se stále zabývá tím, co řekla Dawn. Po několika nervózních pokusech se s tím svěří Alexovi. Alexe představa zamilovaného Spika do přemožitelky rozesměje. Jeho radost však ustane, když se dozví, že se do Spika asi zamilovala Dawn a nechápe, proč ho už Dawn nemá ráda. Oba vyjdou z vlaku a nevšimnou si v zavazadlovém prostoru viktoriánské panenky, která má zavázané oči stuhou.

Buffy najde v kuchyni rozesmátou Joyce, jak vypráví své zážitky z galerie Dawn a… Spikovi! Ten se rychle přižene k Buffy a řekne jí, že má nějaké informace o vraždách ve vlaku. Nabídne se, že jí ukáže místo, kde se upíři zdržují. O něco později sedí Buffy se Spikem v autě a čekají na upíry. Buffy se cítí nesvá, Spike jí nabídne pití a pak se pokusí konverzovat o hudbě. Přes ulici vyběhnou dva upíři a Spike s Buffy se za nimi vydají. Když vejdou do budovy, upíři vstanou a jeden z nich statečně řekne "Přemožitelka". A pak se oba dva rychle vytratí. Buffy se o ně nestará a rozhlédne se kolem. Uvědomí si, že ti dva upíři tu žijí už velmi dlouho, takže nemohli včera přijet vlakem.

Když Buffy odchází z upířího brlohu, Spike jí rychle předběhne a otevře jí dveře. Buffy ustrne a zeptá se, co to udělal. Spike neví, jak z toho ven a Buffy chce znát pravdu. Myslí si totiž, že tenhle falešný tip na upíry bylo pro něj něco jako rande. Spike se jí přes chabé protesty přizná. Buffy je zděšená. Spike se jí snaží přesvědčit, že mezi nimi vznikl vztah, ale Buffy se mu snaží říct, že z její strany nemůže nic čekat. Spike se jí snaží přesvědčit, že se změnil. Buffy je jasné proč, má v hlavě čip, který mu zabraňuje zabíjet lidi. Pochybuje, že upíři bez duše, mohou mít jakékoliv city. Spike se naštve a řekne jí, že jeho city jsou skutečné a že ji milu… Buffy ho v jeho vyznání zastaví a varuje ho, aby nic takového už neříkal.

Spike se vrací do své krypty, je zasmušilý a slzy má na krajíčku. V kryptě na něho však čeká překvapení… Drusilla se vrátila. Řekne mu novinky, které se staly v Los Angeles a chce, aby se tam s ní Spike vrátil. Spike se jí snaží přesvědčit, že je teď šťastný v Sunnydale. Dru má však stále vize a ty jí řekly, že Spikovi byl do mozku dán čip. Pohladí ho po hrudi a připomene mu, že tu jeho ďábelskou část miluje. Vyruší je Harmony, která si nejprve myslí, že žena u Spika je náhražkou Drusilly a on bude chtít, aby se k nim přidala a hrála přemožitelku. Upozorní ho, že se nebude účastnit žádného sexuálního trojúhelníku. Po jejím dlouhém proslovu jí Spike prozradí, že se jedná o opravdovou Drusillu a Harmony jí začne obviňovat ze Spikova špatného psychického stavu, ve kterém se ocitl, poté co ho opustila. Spike chytne Harmony za krk a hodí s ní přes místnost. Harmony je jeho činem překvapena a zeptá se ho, jestli je to kvůli tomu, že se Dru vrátila. Spike jí odvětí že ne, to on se konečně vrátil.

Buffy doma diskutuje s Willow a Joyce o nastávající situaci se Spikem. Buffy nechápe, proč se do ní Spika zamiloval, vždyť mu nedala žádný povzbuzující podnět, kromě mlácení, což by Spike mohl chápat jako milostnou předehru. Joyce a Willow si myslí, že ze Spika se nyní stala hrozba a Willow donutí Buffy, aby se se Spikem znovu setkala a řekla mu, že mezi nimi nic není a ani nebude. Při odchodu poprosí Buffy Willow o malou laskavost.

Spike a Dru vejdou do Bronzu a chvíli tančí. Dru si všimne na balkóně zamilované dvojce, která se právě líbá. Spike a Dru se nepozorovatelně blíží k líbajícímu se páru. Dru dívce nečekaně zlomí vaz a hodí ji Spikovi. Pak zlomí vaz i klukovi a zakousne se do něj. Spike drží dívku a kouká se na její krk, stále se však nemá k tomu, aby ji kousnul. Dru se odtrhne od kluka a sleduje Spika. Ten se po krátkém vnitřním zápasu do dívky zakousne.

Buffy hledá v kryptě Spika, ale ten tam není. Odstraní kamennou desku z díry a vleze do podzemní části krypty. Najde tam pár shnilých rakví a k její hrůze také malou svatyni věnovanou jí. Je tam figurína s jejím svetrem a blonďatou parukou, hromada jejích fotek a obrázky, jak spí. Když vylézá z díry, čeká už na ni Spike s krví na rtech. Buffy si všimne změny jeho chování, ale než se stačí něco dozvědět, zasáhne ji paralyzérem Drusilla. Buffy spadne na podlahu a Drusilla ji znovu paralyzuje. Tentokrát upadne Buffy do bezvědomí. Dru předá paralyzér Spikovi, aby to s ní skončil. Ten ale nečekaně paralyzuje Drusillu, která omdlí.

Buffy se pomalu probírá a uvědomí se, že se k ní nahýbá Spike a ona stojí ve výklenku, ruce má nahoře přivázané k řetězům. Spike uhne z jejího pohledu a Buffy uvidí Drusillu spoutanou ke sloupu. Spike několikrát Buffy řekne, že ji miluje a své city popíše s básnickou vytříbeností. Dru se začne chechtat, protože až nyní si uvědomila pravdu. Spike jí byl už před dvěma roky posedlý, ale ona si myslela, že přemožitelku tak moc nenávidí. Nyní už ví, co za tím stálo. Buffy se snaží Spika přesvědčit, že k ní nic cítit nemůže, protože nemá duši. Dru jí řekne, že se mýlí - mohou milovat. Spike se rozhodne dokázat Buffy svou lásku tím… že zabije Drusillu. Buffy si ale myslí, že vražda prokáže jen Spikovu zvrácenou verzi lásky. Spike je ohromený, že si tohle myslí a řekne Buffy, že Dru byla jeho láskou stovky let. Buffy nezajímá, jestli ji zabije nebo ne a sdělí mu, že jedinou šanci, aby ji políbil, měl, když byla v bezvědomí.

Spike nad sebou ztratí kontrolu a začne křičet a nadávat na svou smůlu se ženami. Obviní Dru z toho, že kdyby si nezačala s démonem Chaosu, on by se nevrátil do Sunnydale a armáda by mu neimplatovala čip. Souhlasí s Buffy, že jejich vztah je šílený, ale on ji prostě miluje a vůči tomu je bezmocný. Když přejde do stádia, kdy uvažuje, zda-li by nebylo lepší kdyby všichni zemřeli, zabodne se do jeho zad šíp. Koukne se za sebe a uvidí Harmony s kuší. Harmony je velmi rozčilená, protože Spike při svém výlevu nějak zapomněl na svou současnou přítelkyni a napadne ho. Zatímco ti dva spolu bojují, Buffy a Dru se snaží dostat z pout.

Dru se to podaří celkem lehce, protože byla připoutána jen provazem a zaútočí na Buffy. Ta je stále v řetězech a snaží se s Dru bojovat pomocí hlavy, nohou a gymnastických manévrů. Spikovi se podaří zbavit se Harmony a uvidí, jak Dru do Buffy buší kusem dřeva. Odstrčí Drusillu a rychle Buffy odemkne pouta. Dru si uvědomí, že Spika navždy ztratila a raději odejde. Harmony se dá také na ústup, cestou si však neodpustí proslov, že mu věnovala své nejlepší měsíce života. Když se Buffy a Spike ocitnou sami, Buffy Spikovi vrazí takovou facku, že přeletí přes celou místnost a spadne do Buffyiné svatyně, která se jeho pádem rozboří.

Buffy je skoro u domu, když jí Spike dohoní. Chce si promluvit, ale Buffy po něm chce, aby se klidil z jejího života a života jejích přátel a rodiny. Už ho nebude tolerovat. Buffy dojde ke dveřím a otevře je. Spike chce jít za ní, ale narazí na neviditelnou bariéru - není pozván (laskavost od Willow). Buffy se na něho podívá a pak před ním zavře dveře.

↓Fotky↓

5x13 Krevní pouto (Blood ties)

27. listopadu 2010 v 10:25 | Spiffy
buffy_logo
Willow, Alex, Giles, Anya, Tara a Buffy sedí u kulatého stolu v Magic Shopu a Buffy navrhuje, aby se oslava jejích 20. narozenin zrušila. Ostatní s ní však nesouhlasí. Myslí si, že by se v těchto těžkých časech s Glory měli i pobavit. Buffy nechápe, jakto že Bůh jako Glory má omezenou sílu - Glory je působivá, ale stěží božská. Giles jí vysvětlí, že se jedná o Boha z jiné reality, který se v našem světě musí skrývat v lidském těle, aby přežila. A aby se udržela naživu, vysává z mozku lidí energii. Willow a Tara se nabídnou, že se pokusí najít nějakou magickou ochranu či zbraň. Anya se zase chvástá svými znalostmi o démonech z jiných rozměrů a doporučí Gilesovi, aby výzkum nechal na ni. Alex navrhne, aby se pokusili najít Klíč, který Glory tak zoufale hledá. Buffy a Giles jsou nuceni přiznat, že ví, kde se Klíč nachází. Willow a Alex jsou zklamaní, že se jim s tím nesvěřili už dřív. Buffy jim po menší odmlce prozradí, že její sestra Dawn je onen Klíč.

Rytíři Byzanc stojí v kruhu u ohně a zpívají bojovnou píseň o zničení Klíče. Náhle jsou napadeni několika démony, služebníky Glory. Rytíři je ale v pohodě zvládnout a když se jeden rytíř chystá zabít posledního démona - Jinxe - meč v poslední chvíli zachytí něčí ruka, je to Glory v červených šatech. Za pár minut se jí podaří vyřídit všechny rytíře.

Následující den narazí Dawn před obchodem na Willow a Taru, které sypou na silnici kouzelný prášek. Chce jim pomoci, ale Willow a Tara se chovají divně, a tak jde radši do obchodu, kde to není o nic lepší. Alex a Anya se snaží skrýt svou nervozitu a nakonec se radši zdekují. Dawn se tedy přidá k Gilesovi a Buffy, Giles si zrovna zapisuje do svého deníku informace o Klíči.

Glory mezitím mučí rytíře, který chtěl zabít Jinxe a snaží se dozvědět něco o svém Klíči. Když vidí, že rytíř ji nemá v úmyslu nic říct, využije ho jinak - strčí prsty do jeho hlavy a vysaje mu veškerou energii. V domě Summersových probíhá oslava Buffyiných narozenin. Anya daruje Buffy hezké letní šaty a Dawn své sestře dá fotku s rámečkem z mušlí, na obrázku je ona a Buffy, když byly s otcem na pláži. Všichni najednou zmlknou, když si uvědomí, že to Dawn vlastně nikdy nezažila.

Později. Buffy, Giles a Joyce mluví v kuchyni o Dawn. Buffy si všimne, že je Dawn tajně poslouchá. Ta se tedy vrátí do obýváku, kde všichni naráz zmlknou. Dawn nechápe, proč se nálada v místnosti tak změnila a Anya se jí pokouší namluvit, že mluvili o sexu. Dawn jí ale nevěří, a tak naštvaně odejde do svého pokoje. Tam se rozhodne, že uteče oknem. Venku před domem narazí na Spika s otlučenou bonboniérou pod paží (následky z epizody 5.11 Triangle). Dawn se mu svěří, že má v úmyslu vloupat se do Magic Shopu a pozve Spika, aby jí pomohl.

Spike a Dawn stojí před obchodem a Spike pomocí drátků otevře zámek. Je docela zklamaný, když se od Dawn dozví, že přišli ukrást jen obyčejnou knihu. Dawn jde za pult a zkouší najít tajný šuplík, kam si Giles dává své pozorovatelské deníky. To se jí nakonec podaří. O chvíli později sedí oba dva na zemi a okolo hoří svíčky. Dawn najde v deníku část, kde se mluví o Klíči. Je to čistá mystická energie, která může být viděna jen z vnější reality. Spike má teorii, že tím Giles myslel duševně nemocné lidi. Dawn si vzpomene na několik bláznů, kteří jí říkali, že neexistuje a znejistí. Rozhodne se číst dál a dozví se, že některé mystické kreatury zvířat, především psy a hadi, mohou Klíč vysledovat. Flashback do epizody 5.08 Shadow, kdy se před Dawn zastavil obrovský had. Dawn přestane číst a Spike jí vezme knihu z rukou. Dostane se až k pasáži, která vypráví, že Klíč byl svěřen Přemožitelce ve formě její sestry.

Zpět v domě, Willow a Taře je líto, že Riley se ani neobtěžoval poslat Buffy přání k narozeninám. V obýváku se objeví Dawn, jednu ruku má do krve pořezanou a v druhé drží nůž. Buffy a Joyce k ní rychle běží, ale Dawn se vůbec nestará o své zranění. Je vystrašená a rozhněvaná kvůli tomu, co doopravdy je. O něco později, všichni hosté odešli a Joyce s Buffy jsou v pokoji Dawn, kde se ji snaží uklidnit. Dawn se zeptá Buffy, kolik jí je vůbec let a Buffy je jí nucena říct, že je stará 6 měsíců. Buffy a Joyce se ji snaží ujistit, že patří do rodiny, ale Dawn má pocit, že celý její život je jedna velká lež. Začne jako šílená křičet, aby jí nechaly samotnou a Buffy s Joyce tak raději učiní.

Příští den se Buffy snaží zjistit, co nejvíce o Klíči. Cítí, že Dawn potřebuje znát o sobě pravdu. Anya najde v jednom starožitném poháru nedopalky z cigaret a Buffy si uvědomí, kdo pomohl Dawn vloupat se do obchodu. Spike sedí se skříženýma nohama na své rakvi a lakuje si nehty černou barvou. Buffy rozčileně vejde do jeho krypty, stáhne víko z rakve tak, že Spike spadne dovnitř. Chce vědět, proč to Spike udělal a Spike se jí snaží vysvětlit, že neměl ponětí, co Dawn zamýšlí. Prostě se ji jen pokoušel chránit během jejího nočního dobrodružství. Řekne Buffy, že je to její chyba, když to Dawn musela zjistit takhle, místo toho aby jí to pověděla její rodina. A Buffy teď hledá někoho, na koho by svedla vinu. Buffy beze slova odejde pryč.

V domě Summersových, Joyce se pokouší přesvědčit Dawn, aby se šla podívat do školy. Ta ale stále leží na posteli ve stejném oblečení jako včera a nechce se s nikým bavit. Joyce jí chce pohladit, ale Dawn ucukne, to Joyce dost vykolejí a v očích se jí objeví slzy. Dawn se rozhodne odejít do školy. V nemocnici, Ben rozdává léky v psychiatrickém oddělení, na kterém leží i rytíř, kterého Glory mučila. Řekne Benovi, ať Glory vyřídí, že rytíři jsou již v Sunnydale. Ben pacienta varuje, aby ho už neotravoval.

Večer, Dawn je ve svém pokoji a prohlíží si své deníky, které vlastně nikdy nenapsala. Všechny její vzpomínky z dětství jsou lež. Chce jít za Joyce do obýváku, na schodech se ale zastaví a poslouchá, jak se o ní Buffy a Joyce baví. Joyce Buffy vypráví, že Dawn měla dnes ve škole průšvih a byla podmínečně vyloučena. Buffy jí řekne, že ji chápe, protože ona vlastně neexistuje a ony dvě nejsou její rodina. To Dawn stačí, vrátí se do svého pokoje, kde si začne vybíjet svou zlost a bezmocnost - trhá plakáty ze stěn, rozhazuje všechny věci okolo… Její pohled se nakonec stočí na deníky, které leží na posteli. Po chvilce zaváhání je roztrhá a hodí do koše.

Joyce je zděšená, že Buffy takhle mluví o své sestře, ale Buffy jí vysvětlí, že ona si to nemyslí, ale Dawn se tak asi nyní cítí. Joyce navrhne, aby byly Dawn oporou. Najednou se ozve požární alarm. V Dawniném pokoji najdou její deníky v hořícím odpadkovém koši. Okno je dokořán - Dawn utekla. Všichni, včetně Spika, se sešli v Magic Shopu. Buffy každému v rychlosti rozdává rozkazy, kde hledat. Dawn se mezitím potuluje po ulicích. Uvidí hřiště s houpačkou a vzpomene si, jak ji Buffy, když byly malé, houpala. Je vidět, že každá vzpomínka jí působí bolest. Alex a Giles hledají spolu a Alex užasne nad detaily Dawniných vzpomínek. Gilese zase zajímá, jak může vypadat tisíce let starý Klíč ve své skutečné formě. Buffy hledá spolu se Spikem, který ji upozorní, že by neměla křičet jméno osoby, která se před ní pokouší schovat. Buffy po chvíli připustí, že Spike měl pravdu a ona to měla Dawn říct sama.

Dawn se podaří vplížit až do psychiatrického oddělení v nemocnici. Postaví se před jednoho pacienta a ptá se ho, co vidí. Rytíř, který leží na opačné části pokoje v ní pozná Klíč. Dawn se chce od něho dozvědět víc, ale rytíř ji chce jen zabít. Dawn vystrašeně uteče z místnosti a ve dveřích vrazí do Bena. Ten ji pozve na horkou čokoládu a snaží se zjistit, co Dawn trápí. Dawn začne tím, že nemá sestru. Ben to pochopí tak, že se pohádaly. Dawn ho ale vyvede z omylu a řekne mu, že to ona neexistuje. Když se zmíní o Glory, Ben si uvědomí, že Klíčem je Dawn. Dawn se zajímá, jakto že ví o Glory a Klíči, ale Ben se ji snaží dostat pryč z nemocnice, protože Glory by mohla každou chvíli přijít. Dawn nic nechápe, Ben ji chytne za ramena a zatřese s ní. V půli věty se přemění v Glory.

O chvíli později, Glory si svléká Benovovo oblečení a na sebe si bere červené šaty. Dawn je stále v místnosti a hledá únikovou cestu. Aniž by se Glory podívala, co Dawn dělá, varuje ji, že nemá šanci. V mrknutí oka se ocitne Glory u Dawn a chce vědět o čem to Ben mluvil. Dawn si uvědomí, že nemá tušení, že právě ona je Klíč. Do místnosti vstoupí hlídač, ale Glory mu zlomí vaz. Navrhne Dawn, že půjdou někam, kde je nebude nikdo rušit. Parta se sejde na hřbitově, ale nikdo z nich Dawn nenašel. Buffy si už dělá velké starosti, a tak se rozhodne zkontrolovat nemocnici.

V laboratoři, Glory se pokouší dozvědět od Dawn něco o Klíči. Dawn ji požádá, aby jí popsala, jak Klíč vůbec vypadá. Glory jí prozradí, že je to hezký zelený energický vír, ale kvůli mnichům neví, jak teď vypadá. Dawn jí navrhne, aby jí řekla víc a Glory po uvážení souhlasí. Buffy a ostatní přijdou do nemocnice, kde se doslechnou o mrtvém hlídači. Buffy je jasné, kdo za tím stojí - Glory. Zpět v laboratoři, Glory řekne Dawn, že Klíč je o trochu mladší než ona a Klíč měla vždy nablízku. Také tvrdí, že Klíč je zlý, ale nakonec připustí, že to nemusí být pravda. Dawn se zeptá na zámek, kterým se Klíč otevírá, ale to Glory znejistí a uvažuje proč se Dawn na Klíč tak vyptává. Myslí si, že Dawn se domluvila s Benem. Rozhodne se, že si vezme její energii a pošle Buffy dárek v podobě její šílené sestry.

Parta vpadne do laboratoře a Buffy zaútočí na Glory. Spike jí zezadu chytne a drží ji, aby do ní mohla Buffy dál mlátit. Glory se však ze Spikova sevření uvolní a hodí Spika přes místnost. Buffy se dál snaží s Glory bojovat. Giles vystřelí na Glory šíp, který se od ní ale odrazí a neprotrhne ani šaty. Alex se také rozhodne pomoci a praští Glory páčidlem do hlavy. Glory se směje jejich úsilí a odstrčí Alexe s Gilesem pryč. Willow a Tara mezitím zaříkávají kouzlo, Glory hodí páčidlo na Dawn. Buffy před ní skočí a páčidlo se jí zabodne pod rameno. Glory teď stojí mezi Willow a Tarou. Ty na ni nasypou lesklý prach, Wilow tleskne rukama a vysloví kouzlo. Glory zmizí a Willow spadne na podlahu, krvácí z nosu. Tara jí obejme a ostatním vysvětluje, že teleportovaly Glory pryč. Záběr na Glory, která se ocitne nad městem. Sotva si uvědomí, že je v maléru, začne padat dolů.

Giles poukáže na to, že Willow na sebe vzala velké riziko, když provedla kouzlo a Willow s ním souhlasí. Rozhodně se netěší až to bude muset udělat znovu. Buffy se snaží promluvit si s Dawn, ta je ale stále rozzlobená. Buffy jí poví, že jsou stále sestry. Zvedne pořezanou Dawninu ruku, druhou rukou si sáhne na zranění pod ramenem a pak jí stiskne ruku. Řekne Dawn, že její krev je krev Summersových a ony jsou sestry, minulost není důležitá. Spolu s matkou tvoří rodinu. Dawn sestru zoufale obejme. Když se obě trochu uklidní, Dawn si vzpomene, že se jí Ben pokoušel pomoci, ale nemůže si vybavit, co se přesně stalo. Něco způsobilo, že zapomněla na to, že Glory sídlí v Benově těle. Buffy a Dawn odcházejí domů a stále se objímají.

5x12 Kontrolní stanoviště (Checkpoint)

27. listopadu 2010 v 10:25 | Spiffy
buffy_logo
Parta má schůzku v Buffyině domě a Giles všechny informuje o tom, že několik pozorovatelů z Rady je na cestě do Sunnydale s informacemi o Glory. Buffy není moc nadšená z blížícího se setkání. Dawn zaslechne část rozhovoru, ale Joyce jí pošle do postele dřív než se stihne dozvědět něco důležitého. Mezitím můžeme na Glory pozorovat první příznaky oslabení. Glory leží na zemi, je spocená a není schopná se ani pohnout. Její poskokové jí přinesou pošťáka a Glory se k němu s vypětím sil přisune. Poté co z něj vysaje energii, je zpět ve formě. Jeden ze sluhů jí řekne, že její kolaps přišel dříve než očekávali, takže by měla urychlit své plány, což znamená získat informace o tom, jak dostat Klíč od Buffy. "Nemáte moc času" řekne. Glory se jen zašklebí "Zlato, jestli je mezi mnou a tím Klíčem jen ona, tak moc času nepotřebuju".

V obchodě pomáhá Giles zákazníkovi, je však vyrušen příchodem 7 pozorovatelů, mezi nimiž je i Quentin Travers. Pozorovatelé donutí Gilese vyhnat všechny zákazníky a zavřít obchod. Anya je z jejich přítomnosti nervózní, protože se bojí, že by mohli přijít na její démoní minulost, a tak raději odejde do zadní místnosti. Travers informuje Gilese, že mu a jeho svěřenkyni nevydají informace o Glory, dokud nezkontrolují Buffyiny schopnosti a její metody v boji. Chtějí si být jisti, že se na ni budou moci v boji s Glory spolehnout. Giles jim odsekne, že Buffyiny schopnosti se stále zlepšují.

Ale bohužel ne ve škole - zatímco profesor dějepisu mluví o Rasputinovi, Buffy zívá a pak jí spadne tužka na zem. Profesor se zmíní o jeho smrti. Buffy se probere a začne s profesorem vášnivou debatu o tom, jestli byl Rasputin opravdu zabit tak, jak píše kniha. Přirovná to k případu Columbuse a jeho "objevení" Ameriky. Profesor ji před ostatními spolužáky zesměšní a Buffy radši ztichne. O něco později bojuje Buffy s upírem, na kterém si vybíjí svou frustraci vůči profesorovi. Jenže se objeví Spike a upíra probodne. Žádné vděčnosti ze strany Přemožitelky se mu ale nedostane. Buffy mu nadá, že jí jen stojí v cestě. Spike zase začne o jejím milostném životě, který nestojí za nic a o tom, jak si ani není schopná udržet přítele.

V nemocnici se jeden z Gloryiných poskoků snaží donutit Bena, aby pomohl Glory. Ta totiž ví, že Ben má kontakty s Přemožitelkou, a chce po něm, aby odhalil její plány nebo aspoň zjistil, kde se nachází Klíč. Ben odmítne pomoci a pošle Glory "odpověď" ve podobě zmláceného démona.

Buffy přijde do Magic Shopu, kde už na ní čeká Travers a jeho přátelé. Seznámí jí se svou činností: nyní budou sledovat její trénink a pohovoří si s jejími přáteli. Giles je z toho všeho extrémně vytočený a Buffy jejich přítomností také není potěšená. Travers Buffy připomene, že Glory je mnohem silnější než ona a že potřebuje informace, které přinesli. Také si neodpustí malý proslov "Rada bojuje proti zlu. Přemožitelka je nástroj pomocí, kterého bojujeme. Rada setrvává, Přemožitelky se mění. Tak je to od počátku." Buffy nechce mít s Radou nic společného, a tak Traver zaútočí na bolavé místo - pokud nebude spolupracovat, nechá Rada Gilese deportovat do Anglie a zařídí, že už nebude moci vstoupit na americkou půdu. Buffy je tedy nucena s nimi spolupracovat.

Gloryiny poskokové se vrátí ke své paní, všichni jsou zmlácení - laskavost od Bena. Informují ji, že Ben nehodlá pomoci, což Glory nechápe. Rozhodne se, že si tu práci udělá sama. V noci diskutuje Giles a Buffy o jejich situaci s Radou. Buffy se bojí toho, že testem neprojde a ztráta Gilese jí děsí. Giles je stále velmi naštvaný a když si čistí své brýle, omylem si je zlomí.

Následující den začne Rada své rozhovory s Buffyinými přáteli. Anya si nechá svou minulost pro sebe a Alex je donucen k přiznání, že nemá žádné zvláštní síly. Willow a Tara musí zodpovídat otázky týkající se jejich "přátelství" a obě se ke své lásce statečně přihlásí... dokud jim jeden z Rady řekne, že se ptal na jejich přátelství k Buffy. Také se jich zeptá na jejich magické schopnosti a na jakém stupni jsou zaregistrovány jako čarodějky. Willow s Tarou mu nalžou, že na pátém stupni. Pak je tu Spike. S ním dělá rozhovor žena, a tak s ní Spike začne lehce flirtovat. Svěří se jí s tím, co k Buffy cítí a že mu Buffy za pomoc platí. Nutno říci, že Pozorovatelé jsou tímto vším poněkud zaskočeni.

Buffyina zkouška začíná v tělocvičně, kde má Buffy za úkol chránit se zavázanýma očima tréninkového panáka před útoky jednoho z Pozorovatelů, který je vyzbrojen sekerou. Travers se pak dožaduje aikida a jujitsu a ona musí poslechnout jeho příkazy, které jsou všechny v japonštině. Buffy je naprosto ztracena, Giles se snaží příkazy překládat, ale nestíhá. Buffy se to rozhodne udělat to po svém. Srazí svého protivníka k zemi, zlomí mu žebro, ale sekera se nešťastnou náhodou zasekne do panáka. Buffy je totálně ponížená a ptá se co dál. Travers se jen ušklíbne a řekne, že už z jejích fyzických schopností viděli dost. Další zkoušky budou od 7 hodin večer.

Buffy jde domů a je dost deprimovaná. Všechno se ale ještě zhorší - Glory na ní čeká v obýváku. Není tu, aby s ní bojovala, ale chce si promluvit. Ví, že Buffy má Klíč nebo alespoň ví, kde je. Glory řekne Buffy, že ti, na kterých jí záleží, budou umírat pomalu a strašnou smrtí, jestli se jí Buffy nerozhodne pomoci. Buffy si uvědomí, že musí udržet Glory daleko od Dawn a Joyce. Zabalí jim věci a odvede za Spikem, kterého požádá o pomoc. On je jediná osoba, která může Joyce a Dawn ochránit. Ale pokud se jim něco stane, probodne ho.

V obchodě, Travers si stěžuje Gilesovi, že Buffy nejde načas. Její přátelé sedí v horním patře obchodu a je jim jasné, že věci se nevyvíjejí moc dobře. Buffy spěchá do Magic Shopu, když je náhle obklopena bandou mužů v černých maskách a s meči v ruce. Buffy je vyřídí a přirazí jejich vůdce k zemi. Když mu sundá masku, zjistí, že se jedná o člověka. Ten jí prozradí, že patří mezi Rytíře Byzance. To je starověký řád, který má za úkol zničit Klíč a zaručit tak, že se nedostane do rukou Glory. Pokud k tomu budou donuceni, pošlou i armádu. To Buffy vyděsí, už proti sobě nemá jen Glory, ale i tyhle chlapíky. Vezme vůdci meč a nechá ho jít.

Buffy vejde do obchodu, Travers je šokován její nedochvilností a Buffy je jasné, že má teď strávit několik hodin posloucháním toho, jak je nedůležitá. Ale pak si něco důležitého uvědomí - to ona má sílu, oni ne a to je trápí. Řekne jim o návštěvě Glory u ní doma, a to že má nad Glory převahu, protože má něco, co ona chce. Buffy taky došlo, že Rada jí potřebuje mnohem víc než ona potřebuje je. Nemohou bojovat s Glory bez Přemožitelky a bez ní nemá Rada žádný smysl. Rada přišla do Sunnydale s výhružkami, ale to, co skutečně chtěli, bylo dostat se zpět do jejího kruhu a ne být vystrčeni. Rada tedy slíbí, že dá Buffy veškeré informace a jestli zjistí ještě něco dalšího, tak zavolají. Nejen že dovolí Gilesovi zůstat v zemi, ale také z něj znovu udělají oficiálního Pozorovatele s plným platem. Konec diskuse. Travers požádá Gilese o nějaké pití, ale Buffy to chce vyřídit ihned. Chce vědět s jakým druhem démona má tu čest. Travers jí prozradí, že Glory není démon "Je to Bůh".

5x11 Trojúhelník (Triangle)

27. listopadu 2010 v 10:24 | Spiffy
buffy_logo
Alex a Anya leží v posteli a diskutují o náhlém odjezdu Rileyho. Anya se Alexe zeptá, jestli by jí řekl o svém odchodu a upozorní ho, že by to měl udělat, aby ho mohla zastavit. Anya si uvědomí, že když plnila přání opuštěným nebo zrazeným ženám, muži za to vlastně nikdy nenesli celou vinu. Alex si však stále dělá starosti o Buffy. Ocitáme se na nádvoří malého kláštera, je noc. Na jednu jeptišku zaútočí upír, ale Buffy ho lehce vyřídí, pomůže jeptišce na nohy a přemýšlivě se jí začne ptát na její život.

Následující den trénuje Buffy s Gilesem, který ji kritizuje za její ledabylý postoj. Giles se jí svěří, že má v úmyslu navštívit Radu Pozorovatelů s cílem zjistit něco víc o Glory. Gilesovi oči se rozzáří, když si vzpomene na zdroje Pozorovatelské knihovny. Buffy ho přivolá zpátky na zem otázkou, jestli je to dobrý nápad. Alespoň by se neměl zmiňovat, že Klíčem je Dawn. Giles s ní souhlasí, ale do Anglie jet musí, protože svou sbírku knih už prostudoval a bez Rileyho už ani nemají kontakt s vládou. Giles si uvědomí, že zmínil jeho jméno a rychle se Buffy omluví. Ta ho ale ujistí, že je v pořádku.

Buffy, Giles, Willow, Alex, Anya a Tara sedí u kulatého stolu v zadní části obchodu a společně procházejí detaily za Gilesovi nepřítomnosti. Anya se těší, že bude mít Magic Shop na starost, ale Giles stále váhá. Buffy ho ujistí, že se o vše postarají a Willow se nabídne, že Anye pomůže. Tu to moc nepotěší. Alex se pokusí nadhodit jiné téma a zeptá se Buffy, jestli někoho minulou noc zabila. Buffy se pochlubí záchranou jeptišky, která ji nechala zkusit jeptiškovské šaty.

Když přijde Buffy domů, uvidí, že matce je mnohem lépe. S Dawn zamíří do svého pokoje, kde si sestřička všimne, že všechny Rileyho obrázky zmizely a dodá k tomu, že ona by to udělala daleko dřív. Buffy jí vysvětlí, že na něj byla moc rozzlobená, ale vymazat ze svého života ho nechce. Spike drží bonboniéru a stojí před figurínou, která má světlovlasou paruku. Zkouší si na ní proslov k Buffy. Je zřejmé, že se bojí, aby na něj Buffy nezanevřela, poté co jí ukázal Rileyho s upírkou. Spike začne svůj imaginární rozhovor, který skončí řevem a hozením bonboniéry na hlavu figuríny. Spike se zarazí, posbírá čokoládové bonbóny a s klidem začne nanovo.

V Magic Shopu, Willow a Tara shání přísady pro kouzlo. Anya se Willow zeptá, co to dělá a Willow jí vysvětlí, že pracuje na kouzlu, které by v noci vytvořilo slunce a Buffy by měla ušetřenou práci se zabíjením upírů. Anya jí naštvaně vezme jednu přísadu a vrátí ji do police. Nechce, aby Willow používala zásoby z obchodu pro svá kouzla. Obě na sebe pokřikují a Tara k tomu jen s úsměvem přihlíží. Willow si zakouzlí a v obchodě se začnou vznášet věci. Anya křičí na Willow, aby s tím přestala. Alex vejde do obchodu a Willow s Anyou po něm chtějí, aby potvrdil, že zrovna ona má pravdu. Alex s tím nechce mít nic společného. Willow a Anya se zase začnou hádat. Tentokrát nechá Willow zmizet pokladu, což Anyu vyděsí, rozčílí a málem i složí. Willow vysloví zaklínadlo a pokladna se znovu objeví na svém místě, je ovšem částečně poničená. Anya rychle zkontroluje peníze, které to naštěstí přežily a nemůže uvěřit tomu, že to Willow udělala. Willow napodobí Anyin způsob mluvy a řekne jí, že podle jejích měřítek stojí peníze nad lidmi. Anya apeluje na Alexe, aby ji zastavil. Ten je oběma ovšem tak zhnusený, že radši odejde. Willow se pokusí dostat na svou stranu Taru, ale ta následuje příklad Alexe.

Později, Willow míchá přísady a Anya si píše cenu každé použité přísady. Willow ji požádá o klid, protože ten je pro kouzlo velmi důležitý. Anya souhlasí a přestane mluvit. Willow tedy lije další přísady do kovového hrnce. Anya ji vyruší a Willow ji poprosí, aby byla zticha. Začne čarovat. Brzy se objeví červená a žlutá světýlka, která se vznáší. Anya ji opět vyruší, což Willow rozčílí a začne se s ní hádat. Světýlka se začnou nestále pohupovat a ampulky na stole prasknou. Obchodem projede bílé světlo, ve kterém se objeví obrovský nazelenalý démon s oranžovými vousy. Willow s Anyou se krčí za pult, zatímco démon svým velkým kladivem rozbíjí obchod.

Buffy a Tara se podepisují na kurz řeckého umění a baví se o učiteli, který na ně prská, když mluví. Tara jí řekne o tom, co se stalo mezi Willow a Anyou v obchodě a Buffy se na Alexe rozzlobí, že se Anyi nezastal. Tara se jí snaží vysvětlit, že odejít bylo to nejlepší, co mohli udělat. Buffy začne natahovat, bojí se, aby nějaká maličkost nezničila Alexův a Anyin báječný vztah. Tara se jí pokouší uklidnit, ale Buffy se rozpláče nad krásou Alexovi a Anyniny lásky.

Anya sedí za volantem Gilesova nového červeného BMW a Willow, která sedí vedle ní, čte kouzelné pentagramy, aby zjistila, jak zničit vytvořeného démona. Anya si však myslí, že byl uvězněn v jednom z krystalů ležícího na pultě a Willow ho propustila. Willow na sebe odmítá vzít vinu a trvá na tom, že to musí být chyba Anyi. Pak si znovu pročítá listy pentragramu. Anya stáhne střechu auta a všechny listy se rozletí kolem. Anya neví, jak to udělala a pokouší se přijít na to, kde je brzda. Willow je zděšená, když si uvědomí, že Anya nikdy před tím neřídila. Začnou se znovu dohadovat.

Alex se potuluje v Bronzu, kde narazí na Spika. Spike se zajímá, jestli jeho deprese má co dělat s Buffy, ale Alex mu řekne, že ne. Spike se chce ujistit, že je Buffy v pořádku, na což Alex zareaguje, proč se o to stará. Spike předstírá, že to byl jenom zdvořilý dotaz. Buffy a Tara stojí ve zničeném obchodě, po Willow a Anye není ani stopy. Tara má o Willow strašný strach, Buffy ji vezme za ruku a řekne jí, že budou sledovat stopy ničení. Na hlavní třídě právě démon mlátí do popelnice, když ucítí vůni světlého anglického piva.

Alex a Spike hrají kulečník a baví se o ženách. Do Bronzu náhle vtrhne zelený démon, který se vrhne k první soudku piva. Udělá do něj rukou díru a začne z něj pít. Alex se stáhne a řekne Spikovi, že půjde sehnat Buffy. Démon se lidí stojících okolo zeptá, kde se dají sehnat k jídlu malé děti. Spike mu navrhne nemocnici. Démon se ještě napije z druhého soudku, když dorazí Anya, Willow, Buffy a Tara. Spike se pokusí promluvit si s Buffy, ale Anya ho přeruší a řekne Buffy, že Willow toho netvora osvobodila. Myslí si, že kdyby Willow udělal kouzlo pozpátku, démon by zmizel. Démon si postěžuje, že Anyanka mu vždycky zkazila veškerou legraci, a to od doby kdy spolu chodili. Anya je nucena připustit, že démona zná, jmenuje se Olaf a byl její první obětí, když se stala démonkou pomsty. Změnila ho do Trolla, protože jí zahýbal. Olaf slíbí Anyance, že zemře. Navíc také nenávidí čarodějky, protože ho zaklely do krystalu, takže Willow musí zemřít také. Willow se pokusí o kouzlo, to ale nefunguje. Buffy se vrhne na Olafa a Spike jí v boji pomáhá. Olaf je velmi silný a při rvačce začne padat balkón. Buffy se podaří zachytit trám, čímž zachrání hromadu lidských životů. Olaf mezitím utekl a Buffy nařídí Alexovi, aby ho sledoval. Anya a Willow se vrátí do obchodu a pokusí se najít kouzlo, které Olafa vrátí do krystalu. Poté co odejdou, začne Buffy pomáhat zraněným lidem. Je velmi překvapená, když uvidí Spika, jak dělá provizorní polštář pro zraněnou ženu.

V rozmláceném Magic Shopu se Willow a Anya opět hádají. Když se uklidní, Anya požádá Willow o trochu zdvořilosti. Wilow souhlasí. Svěří se jí, že si dělá starosti, že by se mohla vrátit ke svému démonickému já a jednoho dne se pomstít Alexovi. Anya ji ujistí, že by nikdy Alexe nezranila. Jejich usmiřování přeruší Olaf, který vyrazí dveře obchodu a chce obě dvě zabít ještě dřív než přijdou na kouzlo, které ho vrátí do amuletu. Zrovna když mlátí do polic, přijde Alex. Snaží se holky ochránit, ale nemá moc šancí proti mohutnému Olafovi. Démon ho chytne a nabídne mu šanci zachránit jednu ženu. Vše co musí udělat, je ukázat na tu, která má zemřít. Alex vzdoruje, a tak mu Olaf zlomí pravé zápěstí. Alex si stále nechce vybrat, to Olafa naštve a rozhodne se, že zemře i Alex. Anya démona prosí, aby ji zabil místo Alexe. Willow zatím zkusí nějaký kouzelný prach, ale docílí jen toho, že zmizí pokladna.

Buffy přiletí do obchodu a napadne Olafa. Anya na ní zakřičí, aby ho oddělila od jeho kladiva, které je zdrojem jeho velké síly. Willow vyřkne kouzlo a Olafovo kladivo odletí na druhou stranu místnosti. Buffy dál bojuje s Olafem, který se nezdá být moc oslaben. Anya jen podotkne, že sám Olaf má značnou sílu. Bufy pokračuje nerovné v bitce. Olaf se jí zeptá, proč se pokouší chránit Alexe a Anyu. A i když je ochrání, neznamená to přece, že jejich láska přežije. Do Buffy se s jeho slovy vlije nová síla a boj už vypadá vyrovnaně. Buffy se nakonec podaří poslat Olafa do bezvědomí a Willow ho úspěšně odešle zpět do krystalu. Buffy se slavnostně dívá na svou trofej z boje - Olafovo kladivo. To pak položí na skleněnou vitrínu, která pod jeho vahou praskne. Buffy se bojí, co řekne Giles na stav obchodu, alespoň že zachránila Alexův a Anyin vztah. Krása jejich lásky Buffy znovu rozpláče.

Buffy a Giles sedí v jídelně Buffyina domu, Giles vzal zprávu o svém zničeném obchodě celkem dobře. Buffy nabídne, že by Willow mohla pomocí kouzla obchod uklidit. To ale Giles vzhledem k předchozím událostem raději odmítne. Joyce jim přinese čaj a Giles jim řekne, že Pozorovatelé o Glory nic nevěděli, ale aspoň jim poskytl pár detailů, které jim nebyli známy. Doufá, že přijdou na něco, co jim pomůže. V jídelně sedí jediní tři lidé, kteří ví, že Dawn byla stvořena z mystického Klíče, který Glory hledá a bez nějž by nemohla uskutečnit své zlé plány. Mniši stvořili z Klíče skutečnou dívku, dali jí falešnou identitu a poslali ji k Buffy, aby jí chránila. Dawn schází ze schodů a zaslechne své jméno. Chvíli váhá, ale pak dál poslouchá, jak si dělají starosti, co by se mohlo stát, kdyby pravda o Dawn byla odhalena.

5x10 Do lesů (Into the woods)

27. listopadu 2010 v 10:23 | Spiffy
buffy_logo
Parta čeká na výsledky Joycina vyšetření. Všichni jsou nervózní. Přichází k nim Dr. Kriegel. Dobré zprávy! Operace byla úspěšná - podařilo se jim vyjmout celý nádor a Joyce by měla být v pořádku. Všichni se usmívají a objímají, až na Alexe a Gilese, ti si jen potřesou rukou. Buffy ještě nadšeně obejme doktora a málem mu zlomí žebro. Dawn pak jde k Alexovi a Anye, kam jí oba pozvali, aby Buffy s Rileym mohli oslavovat. A ti tak i dělají. Tancují za světla svíček a povídají si o tom, jak jsou teď šťastní. Riley řekne Buffy, že je nadšen tím, jak Buffy krizi zvládla. "Vůbec jsi nebrečela" řekne, ale Buffy se mu přizná, že brečela a nebyla si jistá, jestli to zastaví. Riley a Buffy se začnou milovat, zatímco Spike stojí před domem, kouří cigaretu a sleduje okno. Později, když Buffy ještě spí, se Riley vzbudí a odejde. Spike ho sleduje. Riley zamíří do domu, kde je upírka, od které se nechal minule vysávat.

V nemocnici, Buffy pomáhá Joyce zkoušet nějaké paruky a další věci. Joyce chce, aby se vrátila zase k normálnímu životu (škola, přátelé, Riley...). Mezitím se naši staří přátelé z "Iniciativy" chystají znovu do akce. Vypadá to, že mají za úkol vyřídit démony v Belize. Graham řekne, že do akce se musí zapojit i Riley, takže bude za potřebí trocha přesvědčování. Spike vpadne do Buffyina pokoje, zatímco ona spí. Když se Buffy probere, pohrozí Spikovi, že jestli nevypadne, zmlátí ho. Spike jí řekne, že jí musí něco velmi důležitého ukázat. Buffy tedy naznačí, aby se otočil, protože se chce obléct. Spike si odfrkne a otočí se, je vidět, že by se radši díval.

Spike dovede Buffy do opuštěného domu, kde sídlí upíři - uvnitř je i několik lidí, kteří se nechávají vysávat a vypadá to, že si to i užívají. Spike vezme Buffy nahoru, kde sedí Riley s upírkou. Buffy na ně udiveně hledí, a pak se dá na útěk. Riley jí následuje, ale je zastaven jedním z upírů, který se dožaduje vysvětlení, proč sem přivedl Přemožitelku. Riley ho odstrčí, ale už je pozdě na to, aby Buffy dohnal. Riley zamíří domů, kde na něj čeká Graham a další muži. Řeknou mu o misi, a taky, že to nemá s "Iniciativou" nic společného. Je to čistě vojenská záležitost - najít a zabít, ne zajmout a studovat. Řeknou mu, že zítra v noci odlétají, takže potřebují rychle znát jeho rozhodnutí.

V Magic Shopu, Giles si prohlíží prázdninový prodejní leták. Anya si mumlá něco pro sebe a je viditelně podrážděná. Její mrzutost je narušena příchodem Buffy. Ta se ptá Anyi a Gilese na hnízdo upírů, a oba jí přiznají, že jsou případy, kdy se lidé nechávají za peníze vysávat. Lidé si to užívají a upíři dostanou peníze a "čerstvou teplou krev". Je to nebezpečné, ale není to neobvyklé. Buffy je naštvaná, že jí o tom nikdo neřekl a začne si nabíjet zbraně. Giles jí připomene, že teď má na práci důležitější věci, a Alex řekne, že by si měli před útokem připravit plán. Buffy je ale připravena bojovat i bez plánu, a tak se k ní radši všichni bez diskuse připojí.

Hnízdo je prázdné, vypadá to, že se upíři rozhodli zmizet, než se Přemožitelka znovu objeví. Buffy najde nad ohněm horký podnos a švihne s ním o zeď, pak se otočí a odejde. Ostatní jdou za ní a vypadají znepokojeně. Riley jde do Spikovi kobky a bodne ho… umělohmotným kolíkem. Je to jen varování, pokus jak Spika vylekat, protože je posedlý Buffy. Spike to přizná a pak začne o Rileyho koníčcích. "Ty nejsi ten typ silného muže a ty to víš" rejpne do něj. "Tahle holka potřebuje v chlapovi monstrum, a to ty nejsi. Je jedno jak dlouho se o to budeš snažit". Spike přizná Rileymu, že na něj žárlí. A nakonec ještě dodá, že musí být hrozné být Buffy blízko jen fyzicky a nikdy ne citově.

Buffy "trénuje" v tělocvičně, a bezhlavě řeže do boxovacího pytle. Alex a Anya jí sledují. Pak se objeví Riley a požádá je, aby odešli. Riley jde do tělocvičny a chce si s Buffy promluvit. Hned. Riley přizná, že se nechal vysávat, aby zjistil, proč se Buffy nechala kousnout od Draculi, ale pak se z toho stalo něco hlubšího. Riley chtěl porozumět, proč byli Dracula a Angel pro Buffy tak atraktivní. Taky si uvědomil, že upírka ho potřebovala. Když byl s ní, cítil se důležitý, i když tu nebyl žádný emocionální závazek. Začal toužit po tomto pocitu, protože ho nedostával od Buffy. Stále si ho držela v odstupu a nenechala ho, aby jí pomáhal. To Buffy naštve, protože si myslí, že tohle nedělá a nikdy nedělala. Okamžitě mu odpoví, že mu dala každou část svého těla, srdce a duše, ale on tomu nevěří. Riley jí poví o nabídce, kterou mu dala armáda, a řekne, že s nimi odletí "pokud mi nedáš důvod neletět". Buffy zuří a odchází.

Když prochází Buffy uličkou, je obklopena bandou upírů, kteří po ní chtějí nějaké peníze za její malou návštěvu v hnízdě. Buffy na ně ale nemá náladu a všechny snadno vyřídí. Po bitvě ze stínu vyjde Alex. Tvrdí, že plánoval pomoci, ale všiml si, že žádnou pomoc nepotřebuje. Tak jí pomůže jinak. Řekne jí, že se chová jako blázen a chce vědět proč. Buffy o tom odmítne mluvit, ale Alex na tom trvá, a řekne, že ví, že se něco podivného děje s Rileym. Je čas pro pravdu a Alex nehodlá couvnout. Tvrdí Buffy, že byl s ní, když chtěla a nebyl, když chtěla být sama. Taky řekne, že se Buffy uzavřela do sebe potom, co Angel odešel, a chová se k Rileymu hezky jen když se chce odreagovat. Riley tu pro ní vždy byl, všeho se pro ní vzdal a Buffy si ho stále drží od těla. Takže se musí rozhodnout: Miluje ho nebo ne? Pokud ne, tak by si to měla přiznat a nechat ho jít. A pokud ano, tak by za ním měla jít a promluvit si s ním dokud může.

Buffy začne přemýšlet a konečně má jasno. Musí stihnout Rileyho dřív než odletí. Riley zatím stojí u helikoptéry a kouká na hodinky. Je skoro půlnoc. Buffy utíká, jak nejrychleji umí, ale není dostatečně rychlá. Riley nastupuje do helikoptéry a odlétá. Buffy doběhne na místo, až když už je helikoptéra ve vzduchu, takže Riley nemůže slyšet, jak na něj volá. Alex jde domů a řekne Anye, jak moc jí miluje a jak šťastného ho dělá. Anya začne brečet štěstím. Buffy se smutně vrátí k domu a sedne si na schody. Riley odlétá bez ohlédnutí pryč.

5x09 Naslouchat strachu (Listening to fear)

27. listopadu 2010 v 10:22 | Spiffy
buffy_logo
Buffy a Dawn jsou u Joyce v nemocničním pokoji. Doktor jim sdělí, že operace proběhne za dva dny. Když odejde, svěří se Joyce svým dcerám, že už to chce mít za sebou. Holky se jí snaží ze všech sil povzbudit. Joyce navrhne Buffy, aby šla radši na hlídku, ale Buffy jí řekne, že to si vzal na starost Riley a zbytek party. Giles, Willow a Alex zoufale bojují proti dvěma upírkám. Poté co je vyřídí, dumají na tím, proč jim Riley nepřišel pomoci. Ten se mezitím zdržuje ve velmi podivném domě, sedí na holé matraci a upírka, která sedí vedle něho, mu z ruky saje krev.

Následující den přinese Willow Joyce dárek. Buffy a Willow se baví o škole, když Joyce vykřikne něco podivného. Všichni se na ni ustaraně podívají, ale zdá se, že Joyce si není vědoma, že něco řekla. Později Buffy vysvětlí Dawn, že podivné chování jejich matky by mohlo být příznakem jejího nádoru na mozku. Zatímco odcházejí z nemocnice, ukáže jeden mentálně narušený pacient na Dawn a začne křičet, že uvnitř ní nic není. Pacientem je noční hlídač, který dal Buffy zářicí kouli.

Willow a Tara si udělaly pohodlí na střeše budovy, leží ve spacáku a sledují hvězdy. Willow je stále smutná ze své návštěvy nemocnice. Náhle na obloze zazáří jasný meteor, který spadne do lesa blízko Sunnydale. Na místě přistání vidíme, že z meteoritu se vyplazilo nějaké stvoření. Noční hlídač z nemocnice obhlíží okolí a ono stvoření mu skočí na záda. O chvíli později se stvoření doplíží do nemocnice a leze po stropě, aniž by ho někdo viděl. Buffy se snaží přesvědčit doktora, aby Joyce pustil domů, dokud operace neproběhne. Doktor jí upozorní, že nebude lehké se o matku starat, ale Buffy si stojí za svým. Záběr na Dawn, která sedí před matčiným pokojem. Nad ní leze stvoření z meteoritu, ale ona o něm nemá tušení.

Giles, Willow, Alex, Anya, Tara a Riley hledají v blízkém lese meteorit. Riley jim poděkuje, že mu zavolali a Alex mu nevrle připomene, že na poslední hlídku se neobtěžoval přijít a upíři je málem dostali. Parta dojde k hluboké jámě, ve které leží dutý meteorit. Willow se snaží zjistit, co v něm mohlo být, když narazí na mrtvého hlídače z nemocnice. Riley na těle nenajde žádné stopy, ale pak si všimne zvláštní hmoty, která leze hlídačovi z pusy. Vytáhne ji a všichni jsou zasaženi děsným smradem. Chtějí zavolat Buffy, ale je jim jasné, že by ji teď neměli rušit. Raději tedy zvolí cestu bádání v pohodlí domova než aby se snažili najít tvora, který to způsobil. Riley je však jiného názoru a protestuje, že výzkum je na nic a on bude raději vyšetřovat místo činu. Poté co parta odejde, zatelefonuje Riley Grahamovi z "Iniciativy".

V oddělení pro duševně nemocné v nemocnici se několik pacientů vzpírá. Ošetřovatelka odchází z pokoje a zhasne světlo. Jeden pacient uvidí stvoření z meteoritu, které mu skočí na hruď a plive sliz do jeho tváře. Muž křičí o pomoc, ale ošetřovatelka za stolem ho ignoruje. Buffy zatím dostává od doktora instrukce, jak se starat o svou matku. Dawn, Buffy a Joyce dojdou domů. Joyce bolestivě reaguje na osvětlení, a tak Buffy s Dawn projdou dům a všechna světla zhasnou. U místu dopadu meteoritu přistane helikoptéra, ze které vyjdou čtyři maskovaní muži. Mezi nimi je i Graham. Ten si neodpustí poznámku, že Riley obvykle na pomoc volá Buffy. Riley vysvětluje vedoucímu týmu Ellisovi, že muž pravděpodobně zemřel na udušení zvláštním slizem. Ellis se ho zeptá, zda se už s něčím takový setkal a Riley poukáže na to, že to přišlo z vesmíru.

Buffy a Dawn se dívají na televizi, zatímco stvoření leze po stropě jejich obýváku. Náhle uslyší hluk z kuchyně, je to Joyce, která si usmyslela, že udělá snídani. Buffy jí dá prášek na spaní a společně s Dawn ji odvedou zpátky do postele. Joyce se na Dawn zvláštně podívá a odtáhne se od ní. Řekne jí, že není nic než věc, která sem nepatří. Dawn její slova zabolí a uteče z pokoje. Buffy ujistí svou matku, že musí odpočívat a vydá se za sestrou. Snaží se ji utěšit, že maminka to tak nemyslela, vždyť je nemocná. Dawn je ale jasné, že je něco špatně - už několik duševně nemocných lidí jí řeklo něco podobného.

Ve vysokoškolské knihovně mezitím parta bádá nad stvořením, které zabilo hlídače. V historických záznamech najdou důkazy o tom, že když byl na zemi zvýšený počet duševních nemocí, starověcí lidé se modlili k nebi kvůli poslání léku. Lékem byl tak zvaný Potlačitel, který měl počet nemocných snížit, a to i za cenu jejich životů. Zdá se, že Potlačitele, který přistál u Sunnydale, má na svědomí Glory. Willow to chce zavolat Buffy, ale nakonec se spokojí s Rileym. Sdělí mu, co objevili a Riley jí řekne o strašném neštěstí, které se v nemocnici stalo - všichni šílení pacienti zemřeli. Willow se lekne a bojí se, že mezi nimi byla i Joyce. Riley ji uklidní a ujistí, že Joyce je v bezpečí doma.

Dawn leží ve své posteli a polštářem si zakrývá uši, Buffy v kuchyni umývá nádobí za doprovodu hlasité hudby. Obě se snaží neslyšet matčiny šílené výkřiky. Buffy se nad dřezem složí a rozbrečí se. Vidíme Joyce, jak leží v posteli, dívá se na strop a mumlá podivnosti. Na stropě nad její postelí sedí Potlačitel. V okolí nemocnice sleduje Graham stopu stvoření, která končí u parkoviště, Riley si uvědomí, že démon opustil nemocnici.

Potlačitel spadne na Joyce a plive jí do tváře sliz. Její výkřiky přivolají Dawn, která uvidí stvoření na Joyce a pokusí se je zahnat. Potlačitel se nyní zaměří na Dawn a začne jí honit po domě. Buffy je stále v kuchyni a poslouchá rádio, takže nemůže slyšet Dawnino volání o pomoc. Dawn utíká před Potlačitelem a stále volá Buffy, která ji nakonec uslyší. Buffy rychle vyběhne po schodech nahoru do matčiny ložnice. Tam jí Dawn řekne o stvoření, které viděla na matce. Buffy se ho rozhodne najít a přikáže Dawn, aby zůstala s Joyce. Buffy jde opatrně domem, v ruce drží velký nůž na porcování masa. Lekne se, když ze sklepa vyjde Spike. Vyzvídá po něm, co tam dělal. Spike se z toho snaží vykroutit a namluví Buffy, že si chtěl jen vzít pár věcí do své krypty. Buffy si ale všimne svých fotek v jeho ruce. Dřív než z něj dostane nějaké vysvětlení, zaútočí na Spika Potlačitel. Po chvíli boje vykopne Spike nůž z Buffyiny ruky a zabije démona, který se objevil za Buffy. Spike pomůže Buffy vstát. Do domu náhle vpadne armádní jednotka s Rileym. Buffy mu řekne, že Potlačitel je mrtev a jde nahoru za Dawn a Joyce.

Ben opouští nemocnici a nasedá do svého auta. Na zadním sedadle sedí démon, který pomáhal Glory ve stvoření hadího netvora. Zeptá se Bena, proč povolal Potlačitele a Ben mu vysvětlí, že musí po Glory uklidit nepořádek, jako obvykle.

Joyce se připravuje na operaci. Když sestřička odejde z pokoje, Joyce se váhavě zeptá Buffy na Dawn. Není si jistá, ale má podezření, že Dawn není její dcera. Buffy připustí, že má pravdu. Joyce si uvědomí, že Dawn je velmi důležitá, nejen pro ni ale i pro celý svět. Chce po Buffy slib, že kdyby se jí něco stalo, Buffy se o Dawn postará jako by byla členem rodiny. Buffy samozřejmě souhlasí a svou matku obejme. O něco později stojí Buffy s Dawn v nemocniční hale a opírají se o sebe. V pozadí vidíme jejich přátele. Všichni sledují, jak je Joyce odvážena na operaci.


5x08 Stín (Shadow)

27. listopadu 2010 v 10:22 | Spiffy
buffy_logo
Joyce je v nemocnici na nějakých testech. Buffy s Dawn čekají na chodbě a snaží se být statečné. V Magic Shopu, Giles a Tara obdivují svůj inzerát ve žlutých stránkách. Do obchodu vejdou Alex, Willow a Anya. Šli za Rileym, jak plánovali, ale zjistili, že kobka, kde se ukrývali upíři, je zničená. Společně se pak snaží zjistit, co nejvíce informací o novém protivníkovi Buffy. Nepřítel se mezitím prochází ve svém apartmánu. Zjišťujeme, že se jmenuje Glory. Její démoní sluha má pro ní mocné kouzlo, které bylo ztraceno před mnoha staletími. Vše co potřebuje je několik přísad a Glory už ví, kde je sehnat. Koukne do nových žlutých stránek.

Riley jde do domu Summersových a zjistí, že přední dveře jsou vypáčené a na zemi leží deka. Zamíří nahoru do Buffyina pokoje, kde najde Spika, jak čuchá k přemožitelčině svetru. Když Spike Rileyho zaregistruje, snaží se svetr schovat, ale Riley se ho zeptá, proč čuchá k tomu svetru. Spike se mu snaží namluvit, že ho jen vzrušuje nepřítelova vůně. Riley nemá na Spika náladu a táhne ho z Buffyina pokoje. Spikovi se nenápadně podaří vzít Buffyiny kalhotky. Rileyho ho chce vykopnout z domu na sluneční světlo. Spike se snaží zachránit tím, že Rileymu poví, že byl v noci venku s Buffy a také, že nikdy nezrušila jeho pozvání do domu. Nakonec Rileyho dorazí, když mu řekne, že Buffy se mu svěřila o Joycině návštěvě nemocnice. Riley naštvaně vyhodí Spika na verandu a za ním letí i jeho deka.

Riley okamžitě zamíří do nemocnice, kde Buffy čeká na svou mámu. Buffy je ráda, že přišel a vysvětlí mu, že mu nechtěla nic říkat, dokud nebudou vědět víc. Pak ho požádá, jestli by počkal v čekárně s Dawn a ona si půjde promluvit s Joyce. Buffy jde do ordinace a Joyce jí řekne, že doktoři našli "stín". Bude muset jít na operaci. Obě se snaží tvářit statečně, ale moc jim to nejde.

Bádací večírek v Magic Shopu pokračuje a Tara si myslí, že důvod proč nemůžou o přemožitelčině protivníkovi nic najít je v tom, že to nebude obyčejný démon. Pak si vzpomenou na zářivou kouli, která má za úkol chránit před zlem, které nebylo pojmenováno. Do obchodu vejde mladá žena - je to Glory. Giles je jí tak okouzlen, že nedává pozor na to, co kupuje. Žena se na něj usměje a odejde. Nikdo nemá ani ponětí, co to bylo za zákazníka.

Dawn spí v čekárně a Buffy s Rileym sedí kousek od ní. Doktor Joyce si vezme Buffy stranou a řekne jí, že už ví, co její matce je - má nádor na mozku. Doktor chce Buffy uklidnit, a tak jí řekne, že 1 ze 3 pacientů s tímto nádorem přežije. Poté se jí ptá na spoustu otázek o Joyce, např. o její pojistce, životním stylu atd. Ale Buffy není ve stavu, kdy by na takové otázky byla schopna odpovídat. Objeví se Ben, internista, který přišel doktorovi říct, že ho okamžitě potřebují. Ale není to pravda, Ben se jen snaží poskytnout Buffy čas na uklidnění.

Riley souhlasí, že vezme Dawn do školy a pak do Magic Shopu a neřekne jí nic o matčině zdravotním stavu. Buffy je rozhodnutá najít uzdravovací kouzlo nebo něco takového. S výsledkem se nechce smířit. V obchodě se Anya probírá účty a všimne si něčeho hodně, hodně špatného. Dvě věci, které Giles prodal oné mladé zákaznici byly používány ve starověkém Egyptském kultu a mají pomoci k přivolání obrovské a nebezpečné síly. Giles si nemyslí, že by to mělo znamenat hrozbu, protože kult a jeho magie zanikly už před tisíci lety. Pak si vzpomene, že zákaznice byla blonďatá žena, stejná jakou popsala Buffy.

Riley vezme Dawn do parku. Dawn má o maminku velký strach a Riley se jí snaží uklidnit. Dawn se mu svěří, že je ráda, že je s nimi a Buffy si to myslí taky. Ale pak vytáhne jméno Angel. Snaží se být milá a řekne Rileymu, že když je Buffy s ním, nikdy nebrečí. S Angelem brečela snad pořád. Riley si smutně uvědomí, co to znamená. Buffy přijde do obchodu s cílem najít uzdravovací kouzlo. Giles a Tara se snaží zamlčet, co se dnes v Magic Shopu stalo. Ale pak k nim přijde Anya a začne mluvit o tom, jak Giles prodal Glory nějaké kouzelnické přísady. Oba se jí snaží umlčet, ale Buffy si dá vše dohromady a donutí je mluvit. Amulet, který si Glory koupila, byl z kultu, který uctíval plazy a tak je napadlo, že Glory se chce proměnit do kobry nebo do něčeho ještě horšího. Buffy má v úmyslu najít Glory, a nehledí na varování, že Glory ji naposledy zbila. Buffy je plná vzteku a nehodlá jen nečinně sedět a nic nedělat.

V ZOO, Glory osvobodí kobru a společně se svým démoním sluhou začne kouzlit. Buffy na ně zaútočí uprostřed rituálu, ale Glory s ní znovu vytře podlahu. Glory se podaří dokončit kouzlo a kobra se změní do obrovského hada s rukama. Když Buffy vidí, co se děje, raději se sebere a uteče. Had díky kouzlu vidí to, co ostatní nevidí a Glory ho vyšle, aby našel Klíč. Riley vejde do obchodu a je naštvaný, když zjistí, že je Buffy pryč a rozhodla se bojovat proti Glory sama. Alex mu připomene jeho vlastní dobrodružství, kdy zničil kobku s upíry a Riley odejde.

Buffy volá Gilesovi z nemocnice, aby mu řekla, co se stalo. Giles jí řekne, že by jí všichni mohli v hadím lovu pomoci, ale Buffy má starost, jak udržet Dawn v bezpečí. Vidíme, jak se Dawn snaží udělat domácí úkol a nemyslet na svou mámu. Pak následuje střih na Buffy, jak sedí s Joyce a doktor jim říká nové informace o Joycině zdravotním stavu. Riley mezitím zamířil do Willyho baru, kde je i upírka Sandy. Riley s ní jde do temné uličky, kde se od ní nechá kousnout a poté jí probodne. Buffy jde do obchodu a chystá se vzít Dawn do nemocnice, aby viděla Joyce. Najednou okno prorazí had, který už prohledal část města. Chvíli zírá na ječící Dawn a pak zmizí.

Giles a Buffy naskočí do auta a pronásledují ho. Když ho Buffy konečně chytí, je už jen kousek od Gloryina bytu. Buffy ho škrtí řetězem a had se přestane hýbat. Buffy řetěz povolí a had na ni znovu zaútočí. Buffy ho začne bezhlavě mlátit, vybíjí si na něm veškerou svou bezmocnost. Glory vše pozoruje oknem. V nemocnici chce Joyce mluvit s Dawn o samotě. Buffy jde na chodbu, kde se setká s Rileym. Ten jí obejme a řekne jí, že se může klidně vybrečet. Buffy mu ale řekne, že jestli začne, tak už to nebude schopná zastavit. Joyce jí zavolá do pokoje, Buffy vejde a zavře za sebou dveře. Riley zůstává stát osamocen na chodbě.

5x07 Šíleně zamilován (Fool for love)

27. listopadu 2010 v 10:21 | Spiffy
buffy_logo
Buffy bojuje s upírem na hřbitově. Srazí ho k zemi a pronese pár žertovních hlášek, jako obvykle. Upír se však zmocní jejího kolíku a bodne jí do břicha. Zranění není hluboké, ale Buffy je oslabená a rána hodně krvácí. Upír jí hodí na hrobku a chystá se jí zabít. Naštěstí se v tu chvíli objeví Riley a upíra zabije. Riley odveze Buffy domů a tam ji ošetří. Buffy odmítá jet do nemocnice, protože nechce znepokojovat Joyce. Jenže znepokojená je sama Buffy - je to poprvé, co jí obyčejný upír přemohl na hlídce a Buffy si myslela, že zrovna teď je v nejlepší formě svého života. Dawn vpadne do pokoje, aby varovala Buffy, že se blíží Joyce, a aby Riley stihl uklidit obvazy. Buffy donutí Dawn slíbit, že matce nic o útoku neřekne. Riley se nabídne, že dnešní hlídku za Buffy vezme a Buffy ho požádá, aby s sebou vzal zbytek party. Riley poslechne, ale ostatní mají jiný styl hlídkování než on. Zatímco se Riley plazí mezi náhrobními kameny, Willow, Alex a Anya sedí na náhrobních kamenech, pojídají chipsy a ptají se ho, proč se chová tak divně.

O pár hodin později vtrhne Buffy do Magic Shopu a začne se prohrabovat Gilesovými knihami a snaží se najít nějaké informace o bitvách předešlých Přemožitelek. Buffy se rozhodla zjistit, co udělala špatně a vyvarovat se těchto chyb v budoucnu. Uvědomila si totiž, že nebude žít věčně, a tak by chtěla znát chyby ostatních Přemožitelek, které na ně doplatily. Giles je viditelně nesvůj z této situace, a když na něj Buffy vyhrkne, že by Pozorovatelé měli zaznamenávat smrt svých Přemožitelek podrobněji, Giles odpoví, že by to pro něj bylo příliš bolestivé. Oba se odmlčí.

Pak dostane Buffy nápad. Ví o osobě, která by jí mohla říct detaily o smrti dvou předešlých Přemožitelek. Buffy jde za Spikem a žádá po něm celý příběh. Nabídne mu peníze, ale Spike chce, aby s ním zašla na pivo do Bronzu. Buffy se ho zeptá, jestli jako člověk působil hodně bolesti a Spike jí odpoví, že byl vždy záporným typem.

Londýn, 1880. Ocitáme se na nějakém večírku. V koutě místnosti sedí ušláplý muž a na kousek papíru si píše báseň. Je to takový citlivý a romantický typ. Ano, Spike (William) byl jako smrtelník trošku citlivější než ostatní a i jeho přátelé to věděli. Vytrhnou mu báseň z ruky a začnou ji číst nahlas. Podle obsahu básně to vypadá, že William je zamilovaný do dívky jménem Cecily. Ta ale jeho city neopětuje a William je ponížen před celou společností na večírku. Cecily pak Williama zcela uzemní, když mu řekne "Jsi pode mnou", to Williama zničí. William probíhá ulicemi až nakonec skončí v opuštěné stodole, kde se rozbrečí. Tam ho najde Drusilla, která mu učiní nabídku "Vstoupíš do světa, který si ostatní ani nedokážou představit" a slíbí mu život přesně takový jaký chtěl. Chystá se ho kousnout a William souhlasí.

Zpět v přítomnosti, Riley najde hnízdo upírů, kteří zrovna něco oslavují. Je mezi nimi i upír, který bodl Buffy. Riley řekne zbytku partě, že by měli s útokem počkat, neboť nyní jsou upíři v přesile. Všichni souhlasí a odchází. V Bronzu mezitím hraje Buffy se Spikem kulečník a Spike se jí svěřuje s tím, jak "vážný a mocný zážitek" je stát se upírem. Když Spike získal nový "život", rozhodl se udělat si svá vlastní pravidla, což zahrnovalo spoustu bitek a strhnutí pozornosti na sebe.

Zpět v roce 1880, Spike se setkává s Angelusem a Darlou. Angelus po něm chce, aby se choval trošku víc "vznešeně" a "umělecky" a také mu poradí, aby se choval opatrně, protože někdo by se mohl dozvědět o jeho aktivitách - jediná dívka na světě, Vyvolená. Od této chvíle se stal Spike posedlý Přemožitelkami a snažil se je jednu po druhé zničit.

Čína, 1900, Boxerské povstání. Spike uspěl v boji se svou první Přemožitelkou. Boj probíhal v chrámu a přemožitelka ho málem dostala. Blízká exploze však dala Spikovi možnost zaútočit a v nečekanou chvíli jí zlomit vaz. Poté se Spike zahryzl do jejího krku a vysál ji. O něco později vešla do chrámu Drusilla a Spike jí nabídl krev Přemožitelky, Dru je na svého miláčka náležitě pyšná. Oba dva se pak sejdou na ulici s Angelusem a Darlou a Angelus je potěšen Spikovým úspěchem. Myslí si, že je na čase, aby z Číny vypadli, protože věci se začínají vymykat kontrole. Všichni společně odcházejí.

Buffy je jeho vyprávěním o zabití Přemožitelky znechucena, ale Spike jí řekne, že to byla jeho nejlepší noc v životě. Riley se vrací k hrobce na hřbitově, kde je upíří hnízdo. Probodne upíra, který bodl Buffy a hodí do kobky granát. Poté rychle utíká do bezpečí a ostatní upíři ho chtějí pronásledovat, jenže je zastihne výbuch v kobce. Buffy a Spike jdou ven před Bronz a tam ho Buffy začne mlátit. Donutí ho mluvit o další Přemožitelce, kterou zabil, a my se tak přesouváme do New Yorku v roce 1977. Spike bojuje s černoškou v metru. Tato Přemožitelka má podobný styl boje jako Buffy. Spikovi se ale po dlouhém boji podaří Přemožitelce zlomit vaz a jako suvenýr si vezme její kabát.

Buffy do Spika mlátí, ale ten zůstává jen u slov "Smrt je ti na stopě a dříve nebo později tě chytne. A jedna tvá část to chce. Nejen zastavit nejistotu a strach, ale taky protože to tak trochu miluješ... Každá Přemožitelka si přeje zemřít. I ty." Spike jí ještě řekne, že chce být na tomto světě jen díky svým přátelům a rodině. A až přijde den, kdy bude chtít odejít, on už bude čekat. Najednou se k Buffy důvěrně nakloní a chce jí políbit. Buffy ho zmateně odstrčí "Řekni, že je to pravda. Řekni, že jednou budu chtít" vyhrkne na něj. "Nikdy to nebudeš ty. Jsi pode mnou." Hodí po něm peníze a uteče.

Spike tam chvíli sedí a pak začne brečet. Po chvíli zvedne hlavu a v jeho očích je vidět odhodlání. Spike zamíří do své kobky, kde si vezme brokovnici. Má v plánu pomocí ní vyřešit své problémy a zabít Přemožitelku. Harmony se mu to snaží rozmluvit a připomene mu, že čip mu způsobí velkou bolest a Buffy ho pak lehce zvládne. Ještě dodá, že nedokázal Buffy zabít ani když neměl čip. Spikovi je to úplně jedno. "Nepřeje si zemřít?" řekne.

Jižní Amerika, 1998. Spike přistihl Dru s démonem Chaosu a nedokáže pochopit proč se takhle chová. Dru stále vzpomíná, jak se Spike spolčil s Buffy, aby zastavili Angluse a vzkříšení Acathly. Už nehodlá tolerovat Spikovu posedlost po Přemožitelce.

Buffy přijde domů a najde Joyce, jak si balí věci. Byla pozvána na rentgen mozku. Joyce přizná Buffy, že by to mohlo být něco vážného. Buffy se snaží být statečná a dojít na verandu než se rozbrečí. Tam na ní čeká Spike se zbraní, ale Buffy na něj jen kouká "Co chceš teď?" zeptá se a nezajímá ji, že by ji Spike mohl okamžitě zabít. Spike se na ní chvíli dívá, a pak se zeptá, co se děje a jestli může něco udělat. Buffy vypadá zaskočeně, ale neodpovídá. Spike si sedne vedle ní a neobratně ji pohladí po zádech. Oba tam sedí, nehýbají se a mlčí.

↓Fotky↓

5x06 Rodina (Family)

27. listopadu 2010 v 10:19 | Spiffy
buffy_logo
Willow a Tara se baví ve Willowině pokoji. Willow je unavená, ale Tara chce zůstat vzhůru a studovat nějaká kouzla. Willow se na ní podívá a řekne, že by se radši mazlila, což Tara nadšeně přijímá. V domě Summersových se Buffy svěřuje Gilesovi, co zjistila o Dawn. Oba se dohodnou, že Dawn nic neřeknou, protože by tyto zprávy nemusela unést, a Buffy se také rozhodne neříkat to ani zbytku party. Kdyby to totiž věděli, mohli by se k Dawn začít chovat divně. Giles se jí zeptá, proč nepošlou Dawn pryč, třeba k Buffyinu otci Hankovi, ale Buffy mu řekne, že Hank je ve Španělsku se svou sekretářkou, a ani neodpovídá na vzkazy, které mu Buffy nechala o Joycině nemoci. Navíc k ní byla Dawn poslána, aby jí Buffy chránila a ta je odhodlána tento úkol splnit. Buffy je jasné, že po nich Glory půjde, a tak se Giles snaží rozjet bádání aspoň s těmi málo informacemi, které má.

Glory se konečně vyhrabe z trosek továrny. "OK" řekne, "Teď jsem naštvaná." Všichni přátelé pomáhají Buffy vystěhovat se z jejího pokoje na kolejích. Alex a Riley pobíhají kolem, Giles na ně ječí, Anya si neustále ztěžuje a Tara se snaží říct nějaký vtip, který ale končí jejím úplným ztrapněním, a tak se otočí a odejde. Willow využije této chvíle a všem připomene, že Tara má zítra narozeniny, a bude mít párty v Bronzu.

V nemocnici Ben příjmá dalšího šíleného pacienta, již pátého za tento měsíc. Jeho směna končí, a tak jde do šatny, aby se převlékl. Kolem se potlouká démon, připravuje se zaútočit, když v tom Glory vyjde ze stínu a zacpe mu rukou pusu. "Potřebuji laskavost" řekne. Anya pomáhá zákazníkovi v Magic Shopu a poté nadšeně vykládá Gilesovi, jak skvělé je být prodavačkou. Buffy a Alex jdou Gilesovi pomoct s bádáním a dárkem pro Taru. Pak si ale uvědomí, že jí neznají tak dobře a i když jsou v Magic Shopu, nevědí, co by mohli takové čarodějnici koupit. Mezitím si Spike ve své kryptě užívá sex s Harmony, ale myšlenkami je úplně někde jinde, představuje si, jak bojuje s Buffy.

Zpět v obchodě, vchází mladý muž, který se začne hloupě ptát na věci kolem kouzel, čarodějnictví a podobných věcí. Tara a Willow vejdou. Ten muž je Tařin bratr a přivedl s sebou otce a sestřenici, kteří chtěli Taru navštívit. Tara je ostatním představí, ale nevypadá nijak nadšeně, že je vidí. Vlastně úplně ztuhne a začne koktat. Její táta jí ještě pozve na večeři, Tara je z toho zcela zničená.

Buffy přijde domů a zjistí, že Riley už odstěhoval všechny věci. Dawn chce jít na návštěvu k sousedům, ale Buffy začne vyšilovat a odmítne jí pustit. Riley to moc nechápe a Buffy mu řekne, že se bojí, aby jim Glory nic neudělala. Riley jí nabídne pomoc ve formě "Iniciativy", ale Buffy jeho nabídku okamžitě odmítne. "Vím, že máš na práci hodně věcí" řekne smutně, když odchází. "Ale jestli budeš chtít pomoct, dej mi vědět. Okamžitě přijdu." Tara se vrátí do svého pokoje a najde tam otce. Ten není šťastný, že vidí všechny ty čarodějnické přísady v pokoji. Z jejich rozhovoru vyplyne, že Tara nevolala několik měsíců, ale jim se ji naštěstí podařilo najít ještě před jejími 20. narozeninami. Otec chce, aby se Tara vrátila domů, než se "zlo", které v sobě nosí, uvolní a někoho zraní. Řekne Taře, že by měli odjet ještě během noci.

Glory mezitím vyzpovídává démona, kterého si odchytila v nemocnici. Démon jí řekne, že dívka, se kterou bojovala, je Přemožitelka, a Glory tím není moc nadšená. Přikáže démonovi, aby sehnal všechny své přátele a Buffy zabil. Willow přijde domů a řekne Taře, že Giles svolal schůzku, aby diskutovali o nové hrozbě. Tara jí řekne, že je příliš zaneprázdněná a musí být se svou rodinou. Když Willow odejde, začne Tara hledat nějaké kouzlo. Parta se shromáždí v obchodě a my vidíme, jak je Tara sleduje zpoza rohu. Tajně povede kouzlo a jemná světlá substance vnikne do jejich očí. Nikdo z party však nic nepostřehne.

Riley se rozhodl být užitečný tím... že se opíjí ve Willyho baru. Nakonec začne flirtovat s nějakou dívkou, ale když zjistí, že je to upírka, tak jí odmítne. Harmony přijde do kobky po nočním nakupování a řekne Spikovi o plánu zabít Buffy. Spike okamžitě sebere bundu a odchází. Venku potká Tara svou sestřenici a řekne jí, že se nehodlá vrátit domů. Sestřenice je naštvaná a nazve Taru sobeckou děvkou, protože opustila svou rodinu a lže svým přátelům o tom, co skutečně je. Taky donutí Taru k přiznání, že provedla kouzlo, které zabrání partě vidět skutečnou Taru v její démoní podobě - což znamená, že parta teď nemůže vidět démony. Samozřejmě je to v době, kdy se Glory a její poskoci rozhodnou zaútočit na obchod. Napadnou Buffy v tělocvičně, pak odhodí Alexe, Willow a Gilese, kteří se snažili pomoci. Na scéně se objeví Spike, který se po dlouhém přemýšlení rozhodne pomoci Buffy v boji. Jenže je také démon, a tak Buffy nemůže vidět jeho ušlechtilý čin.

Tara dorazí na poslední chvíli a zruší kouzlo, takže všichni již vidí normálně. Démoni jsou vyřízení a Tařina rodina vpadne do obchodu. Tara se všem omluví za to, že je ohrozila. Svěří se svým svým přátelům, že se bála, že by jí mohli vidět v její skutečné podobě. Její otec jim vysvětlí, že všechny ženy v jejich rodině jsou z části démoni, ale když se vrátí zpět domů, dají se kontrolovat. Willow se zeptá Tary, jestli opravdu chce odejít. Tara nechce a Buffy řekne její rodině, že jestli chtějí Taru, budou muset jít přes ní. K Buffy se přidá Dawn, Alex, Anya... prostě všichni, tedy až na Spika. Spika něco napadne, jde k Taře a praští jí pěstí do nosu. To spustí čip, který má v hlavě a všichni tak zjistí, že Tara musí být člověk a ne démon. Dojde jim, že je to jen rodinná legenda. Tara poté řekne své rodině, aby odešli - zůstane totiž se svou skutečnou rodinou.

Párty v Bronzu probíhá jak má a všichni se skvěle baví. Dokonce se objeví i Riley s dárkem pro Taru a polibkem pro Buffy. Když hraje pomalá píseň, Tara a Willow spolu začnou tančit. Willow se ještě stále cítí trochu ublíženě, protože jí Tara neřekla pravdu o své minulosti. Obě se obejmou a tančí dál.

5x05 Žádné místo není jako domov (No place like home)

27. listopadu 2010 v 10:18 | Spiffy
buffy_logo
Před dvěma měsíci v českém klášteře. Skupinka mnichů před něčím nebo někým utíká. Zabarikádují se v místnosti a začnou odříkávat rituál, který má ochránit Klíč. Někdo začne tvrdě bušit na dveře a rozlije se jasné světlo. Ocitáme se v přítomnosti. Buffy bojuje s nějakým upírem blízko skladiště. Když upíra promění v prach, objeví se hlídač a vyžene jí. Buffy odchází a hlídač jí řekne, aby si sebrala tu zářící věc, kterou zahodila. Buffy sebere ze země zvláštní zářící kouli a zkoumavě se na ni podívá. Sice neví co to je, ale má v plánu to zjistit.

Buffy dělá snídani pro Joyce, která stále trpí nevysvětlitelnými bolestmi hlavy, které nepřestávají. Buffy je znepokojená, ale Dawn se vřítí do kuchyně a začne si s Buffy plánovat společný den. Buffy musí jít na otevření Gilesova obchodu, a tak vezme Dawn sebou, protože chce své matce vyhovět. Když Buffy vejde do obchodu, uvidí Gilese, jak tam stojí oblečen do fialového obleku černokněžníka, na hlavě má klobouk a ulítle se směje. Buffy ho mlčenlivě sleduje, dokud se Giles nezačne cítit trapně a kabát s kloboukem si sundá. Obchod už je několik hodin otevřen, ale žádní zákazníci ještě nepřišli, z čehož je Giles trochu nervózní. Buffy se ho snaží povzbudit, ale stále se trápí kvůli mámě.

Později do obchodu přijde Willow s Rileym a Buffy jim ukáže zářící kouli. Nikdo neví, co to je, ale Rileyho napadne, aby šli na hlídku tam, kde Buffy věc našla. Dawn dá Rileymu jasně najevo, že s ním Buffy hlídkovat nechce. Riley tedy zamíří do tělocvičny, aby ze sebe dostal vztek. Buffy se pak svěří Willow, že Dawn je stále víc podrážděná. Buffy a Dawn přijdou domů a najdou Joyce na gauči, jak se svíjí v bolestech. Buffy zamíří do nemocnice pro nějaké léky, kde narazí na doktora Bena, který se snaží uklidnit jednoho šíleného pacienta - hlídače, který vyhnal Buffy ze skladiště. Muž sebou prudce hází a říká Buffy "Nemysli si, že ses přes to dostala, slečinko. Přijdou si pro rodinu. Dostanou se do tvé rodiny." Když ho Ben odveze, Buffy si začne dávat jednotlivé kousky skládanky dohromady.

Zpět ve skladišti, jeden z mnichů si prohlíží mapu Sunnydale. Najednou někdo vyrazí dveře - je to mladá žena s blonďatými, kudrnatými vlasy, má červené šaty a boty s vysokým podpatkem, a je velmi naštvaná. "Hledala jsem tě celou dobu" řekne mnichovi, který nevypadá moc šťastně, když ji vidí. Do obchodu vchází první zákazník a Giles je nadšený. Willow se mezitím bezúspěšně snaží najít nějaké informace o zářivé kouli. Anya se přiřítí k Gilesovi a snaží se mu dávat rady, jak vést obchod. Buffy jim řekne o svém setkání se šíleným hlídačem a vyvodí si tak, že něco nadpřirozeného napadlo Joyce.

Mezitím blondýna ze skladiště mnicha svázala a stěžuje si mu, že neví, jak hrozné je být mezi smrtelníky a jak se cítí ublíženě. Zeptá se ho, proč jí nechce říct, co udělal s Klíčem. Mnich jí odmítne pomoci a žena začne vyšilovat. Přejde k hlídači, který leží na zemi a strčí mu ruce do hlavy. Jakmile mu vysaje mozek, uklidní se a znovu začne s výslechem mnicha.

V Magic Shopu, Giles neustále opakuje větu "Buď opatrný s tím, co si přeješ", protože obchod je plný zákazníků. Parta mu pomáhá jak může, kromě Buffy, která se s nosem v knize snaží zjistit, co se stalo její matce. Anya a Giles se zmíní o francouzském kouzelníkovi, který se dokázal dostat do tranzu, a tak vidět kouzla. Buffy to chce udělat, ale ostatní jí varují, že by to mohlo být nebezpečné. Ale jako vždy je Buffy rozhodnutá udělat pro své milované cokoliv. Vezme si nějaké kouzelné přísady a zamíří domů. Riley jí s chystáním kouzla pomáhá a Buffy se snaží, aby se cítil užitečný, ale bez úspěchu. Riley jí nakonec políbí a odejde.

Buffy se dostává do tranzu. Jde dolů ze schodů a vidí Joyce, která se cítí lépe a jde na chvilku ven. Buffy je překvapená, že kolem své matky nevidí nic neobvyklého, co by naznačovalo přítomnost kouzla. Joyce odchází a Buffy si všimne, že na všech rodinných fotografiích mizí Dawnin obličej. Jde do Dawnina pokoje, kde se jí míhají obrazy prázdné místnosti plné starého nábytku a Dawniným pokojem. Chytne podivně světélkující Dawn. "Kdo jsi?" zakřičí na ní a hodí jí na zeď. Dawn se na sestru naštve.

Zvoní telefon - je to Giles, který ji chce varovat. Vypadá to, že koule byla vytvořena k tomu, aby chránila před starodávným zlem, které se nedá pojmenovat. Buffy mu chce vyprávět o tom, co se dozvěděla, když byla v tranzu, ale Dawn stojí kousek od ní a poslouchá. Buffy je nucena zalhat Gilesovi, že tranz nefungoval. Buffy je rozhodnutá vydat se do skladiště. Dawn jí řekne "Myslíš si, že mě zajímá, že jsi Přemožitelka?" a připomene jí, že maminka se brzy vrátí. Buffy jí odpoví, že bude doma dřív než přijde.

Před domem si Buffy všimne Spike, jak se schovává za stromem a kouří cigaretu. Buffy si myslí, že si pro něco přišel, a tak ho praští. Spike jí naštvaně řekne, že jen procházel a odejde. Buffy se zmateně podívá na místo, kde stál - leží tam hromádka vykouřených cigaret. Když Magic Shop zavře, všichni si oddychnou a odchází domů, až na Anyu. Ta stále pokračuje v rozdávání rad až donutí Gilese k tomu, aby jí najal jako svou pracovnici.

Buffy se dostane do skladiště, kde jí čeká boj s blondýnou. Blondýna je očividně silnější než Buffy a vypadá to, že Buffy boj prohraje. Než aby Buffy dál pokračovala v boji, rozváže mnicha a proskočí s ním oknem. Blondýna je chce pronásledovat, ale podpatek u boty se jí zaklíní do trhliny v podlaze a pak na ní spadne strop. Mnich mezitím zkolabuje, ale ještě než zemře, stihne Buffy říct to, co potřebuje. Klíč je čistá energie, ale mnichové jí přeměnili do lidské podoby a umístili tam, kde vědí, že bude v bezpečí - do domu Přemožitelky. Klíč otevře portál, a zločinci jí budou hledat, takže je Buffyina práce jí ochraňovat. Dawn neví kdo, nebo co je - jediné co ví je, že je Buffyina sestra.

Později. Buffy přijde domů a najde Joyce, která se vrátila dřív, jak sedí na gauči s Dawn. Dawn je stále na sestru naštvaná a odejde do svého pokoje. Buffy jde za ní, aby se jí omluvila. Dawn její omluvu přijme. Pak se sestry zeptá, co se s mámou děje a Buffy smutně odpoví, že neví.

5x04 Ven z mé mysli (Out of my mind)

27. listopadu 2010 v 10:18 | Spiffy
buffy_logo


Buffy stojí u hrobky a pozoruje hřbitov, který vypadá až podezřele klidně. Buffy se ukryje za náhrobní kámen a za chvíli z hrobu vyleze čerstvý upír, kterého Buffy lehce zabije. Poté se za ní objeví další nemrtvý, kterého Buffy stejně lehce promění v prach, a v tu chvíli se tam objeví Riley. Oba na sebe překvapivě zírají, protože si mysleli, že každý hlídkuje v jiné části hřbitova. Riley zabije příchozího upíra a další upír vyleze z hrobu. Toho pro změnu zabije Spike. Buffy se ho zeptá na jeho podezřelou protiupíří aktivitu, ale Spike jí prozradí, že si chtěl užít trochu násilí před spaním. Spike nedává při rozhovoru s Buffy pozor, a tak ho jeden upír skolí k zemi. Buffy upíra zabije a varuje Spika, aby se jí nepletl do cesty. Spike si neodpustí poznámku, že měl možná zůstat doma a plést svetry. Riley dá Buffy za pravdu a poradí Spikovi, aby se nemotal kolem, když Buffy hlídkuje. Buffy se na Rileyho podívá a naznačí mu, že by měl asi taky radši zůstat doma. Spike si Buffyina pohledu všimne a nabídne Rileymu, že mu může půjčit pletací jehly. Když Buffy a Riley odejdou ze hřbitova, Spike vysloví slib, že si jednoho dne stejně dopřeje koktejl z Přemožitelčiny krve.

Následující ráno ve škole si Buffy stěžuje Willow na trénink s Gilesem a hodiny ve škole, prostě moc pracuje. Willow s ní souhlasí a nabídne se, že Buffy doprovodí na její trénink s Gilesem. V Magic Shopu, Giles, Alex, Anya a Tara dokončují aranžování nábytku, když vejde Buffy s Willow. Giles a Alex vezmou Buffy do nové tělocvičny, a Riley, který se skrývá uvnitř, jí překvapí lehkým útokem. Buffy se rozhlédne kolem a potěšeně poděkuje všem za jejich práci. Pozdě večer sleduje Spike Dawsonův svět, když v tom někdo začne klepat na dveře. Do kobky vpadne vyděšená Harmony, která se snaží najít místo, kde by se mohla skrýt před Buffy. Spike je překvapen tím, že by Buffy Harmony hledala, ale Harmony mu vysvětlí, že chce Buffy zabít. Spike si okamžitě uvědomí, že má spojence a souhlasí, že jí pomůže s plánem, jak zabít Přemožitelku, ale boje se nezúčastní kvůli čipu, který má v hlavě.

Následující ráno si Joyce a Dawn povídají v kuchyni. Joyce servíruje Dawn omeletu, náhle se zastaví a vypadá zmateně, nakonec se Dawn zeptá, kdo je a spadne se na zem. Dawn nechápe, co se mamince stalo a zavolá sanitku. Buffy a Riley spěchají do nemocnice a v čekárně najdou Dawn a doktora. Doktor, který se představí jako Ben, jim řekne, že musejí udělat ještě několik vyšetření, ale že to nejspíš nebude nic vážného. Zatímco Buffy mluví s doktorem, Dawn si od doktora půjčí stetoskop a poslouchá jeho srdce. Pak si poslechne Buffiyno srdce a nakonec Rileyho. Překvapeně se na něj podívá, když uslyší, že jeho srdce tepe 2x rychleji než sestřino. Jiný doktor Rileyho prohlédne a řekne mu, že by měl zůstat v nemocnici dokud nezjistí, co je příčinou tak nepravidelného bušení. Riley ale odmítne, což Buffy znepokojí. Riley jí poví, že jeho srdce jen jinak pracuje a že je mu fajn. Buffy mu připomene, že je jen člověk a může mít infarkt. Pak se otevřou dveře a vyjde Joyce, která všem oznámí, že už má všechny testy za sebou a může jít domů.

Zpět v Buffyině domě, Joyce odpočívá na gauči a Dawn a Buffy se o ni starají. Joyce tvrdí, že je v pořádku a Riley je ten o kterého by se měli bát. Později diskutuje Buffy s Willow o Rileyho zdraví. Willow říká, že Riley je ve skvělé formě, ale Buffy o tom není přesvědčená. Willow napadne, že by mohli kontaktovat "Iniciativu" (tajnou armádní jednotku zkoumající démony), která by možná vnesla do této záležitosti trochu světla. Buffy jí řekne, že je nemožné "Iniciativu" najít. Náhle dostane nápad a rychle odchází. Když přijde k Rileymu domů, vezme telefon, ale místo vytáčecího tónu se ozve jen pár kliknutí. Buffy do telefonu řekne, že Riley je v potížích. Myslí si totiž, že Rileyho telefon je "Iniciativou" napíchnutý.

Riley mezitím v parku hraje basketbal. Objeví se tam Graham s dvěma muži z "Iniciativy". Graham poví Rileymu, že ho okamžitě musí operovat. Riley ale vládní organizaci nevěří. Graham mu řekne, že ho musejí vzít k doktorovi pro jeho dobro ať už se mu to líbí nebo ne. Riley se s nimi pustí do boje. Skolí tři muže a utíká pryč. Graham pak najde Buffy ve škole a řekne jí o Rileyho útěku. Buffy chce, aby jí řekli, co je s Rileym, a tak jí Graham prozradí, že Rileyho srdce špatně funguje i když Riley žádnou bolest necítí. Graham informuje Buffy o tom, že ho musejí najít a přivést ke speciálnímu doktorovi, který ho už čeká v Sunnydaleské nemocnici. Buffy slíbí, že ho tam dovede.

Parta se v noci sejde v Magic Shopu a snaží se zjistit, kde by Riley mohl být. Buffy nařídí Alexovi a Anye, aby zkontrolovali doky. Willow a Tara se nabídnou, že se mrknou do zničené střední školy, kterou Riley používal jako úkryt. A Buffy se chce vydat do jeskyní "Iniciativy", ale nemá tušení, kde jsou. Giles jí prozradí, že zná jednoho spojence, který ví, kde jeskyně jsou - Spika. Znechucená Buffy souhlasí, že bude se Spikem spolupracovat. Ve Spikově skrýši hraje Spike a Harmony "20 otázek", když uslyší, jak se někdo snaží otevřít dveře. Harmony se bojí, že si jde pro ni přemožitelka, a tak se schová do rakve. Spike si sedne na rakev a Buffy vykopne dveře. Nabídne Spikovi peníze, když jí pomůže najít jeskyně "Iniciativy", ve kterých se možná Riley skrývá.

V nemocnici se specialista Grahama ptá, kdy Riley dorazí. Také mu poví, že pro Rileyho už může být pozdě. Ozve se klepání. Graham jde otevřít, ale není to ten koho očekával. Je to Harmony se Spikem. Harmony uhodí Grahama a ten spadne na zem v bezvědomí. Vyzbrojeni kuší vpadnou Spike a Harmony do ordinace a odtáhnou doktora pryč. Spike požaduje, aby mu doktor vyndal čip z hlavy, ale ten mu řekne, že nemůže, protože nejsou v příslušném lékařském oddělení. Spike a Harmony začnou doktorovi vyhrožovat, takže mu nezbývá nic jiného. Buffy mezitím prohledává jeskyně "Iniciativy", když najde naštvaného Rileyho, jak mlátí pěstí do zdi. Buffy se ho snaží přesvědčit, aby navštívil doktora, ale Riley jí řekne, že doktorovi z "Iniciativy" nevěří, protože mu bude chtít vzít jeho nadlidské síly. Bojí se, že když o své síly přijde, tak bude jako každý jiný a Buffy se o něj přestane zajímat. Buffy ho se slzami v očích přesvědčí, že ho bude milovat s jeho silami i bez nich, a že ho potřebuje dostat k doktorovi. Riley konečně souhlasí.

Zpět v přednášecí síni, Harmony si povídá s doktorem, který se snaží vyjmout Spikovi čip. Buffy a Riley přijdou do nemocnice. Zjistí, že Spike a Harmony doktora unesli. Buffy přísahá, že až Spika najde, tak mu vyrve srdce. Mezitím doktor úspěšně odstranil Spikův čip. Spike vyjádří své nadšení a řekne, že konečně může udělat to, po čem tak dlouho toužil - zabít Přemožitelku. Doktor dokončuje šití a v tu chvíli se objevují v síni Buffy s Rileym. Spike je informuje o tom, že už nemá v hlavě čip. Ale Harmony nechtěně z kuše vystřelí a šíp se zaryje Rileymu do nohy. To vyvolá boj. Spike rychle zaútočí na Buffy, ale když jí chce kousnout, začne se svíjet v bolestech. Riley se rozeběhne na Harmony, ale je zastaven bolestí v hrudníku. Skácí na zem. Spike zjistí, že mu doktor lhal a čip nevyndal. Spike ví, že nemá šanci, a tak s Harmony utíkají pryč.

Večer se Riley podrobí operaci a zašití nohy a doktor je ujistí, že vše bude v pořádku. Poté co si Buffy ověří, že je Rileymu lépe, zamíří domů za Joyce. Později se Riley prochází nemocniční chodbou s Grahamem. Ten mu řekne, že v Sunnydale už pro něj nic není. Také mu připomene, že nedávno tu měl misi, ale nyní je jen Buffyiným přítelem. Riley se rozčílí a Graham mu zdůrazní, že stále patří k "Iniciativě".

Spike si ve své kobce užívá klidného večera, když se ve dveřích objeví rozčilená Buffy. Řekne mu, že jde udělat něco, co už měla udělat už dávno a vytáhne kolík. Spike nastaví Buffy svůj hrudník a čeká na trest. Buffy je zaskočená a drží kolík nad Spikovým hrudníkem. Najednou Spike Buffy popadne a políbí ji. Buffy mu polibek vrátí. Po chvilce se od sebe odtrhnou a znepokojeně se na sebe podívají. Oba jsou svou reakcí překvapení. Buffy pak Spika chytne a začne ho vášnivě líbat. Mezi polibky mu řekne, že ho chce. Spike jí odpoví, že jí miluje a také ji chce. Spike ze svého snu probudí celý zpocený a znepokojený "Pane Bože, ne... prosím, ne".

5x03 Záměna (The replacement)

27. listopadu 2010 v 10:17 | Spiffy
buffy_logo
Alex, Anya, Buffy a Riley se snaží sledovat japonský kung-fu film v Alexově sklepě, zatímco jeho rodiče se hlasitě hádají. Zatímco si Alex uvědomuje, že už je možná správný čas najít si nějaký vlastní byt, Buffy analyzuje způsob boje jednoho z filmových bojovníků. Riley jí poradí, že by své poslání Přemožitelky měla na chvíli hodit za hlavu. Pak se přesuneme do tmavé místnosti, kde démon s fosforově žluto-zelenou kůží provádí kouzlo na zabití Přemožitelky.

Následující den dělá Buffy, Riley, Willow a Anya společnost Alexovi, který si vybírá byt. Anye se byt líbí, a tak Alexovi říká, aby se neohlížel na cenu, ale Alex jí řekne, že ze svého platu si byt nemůže dovolit. Když Anya vmete Alexovi do tváře včerejší návštěvu ve sklepě jeho opilých rodičů, Alex se rozhodne vyplnit smlouvu. Giles se ve svém novém obchodě snaží uklidit všechny krabice a různé věci, když v tom do obchodu vpadne démon, který předešlou noc prováděl kouzlo. Giles se ho snaží zastavit tím, že do něj mlátí sochou, ale démon ho odhodí přes celý obchod a poté odejde.

Později se Giles snaží gangu převyprávět své setkání s démonem a Willow najde Knihu Démonů. Zjistí, že démon se jmenuje Toth a preferuje boj se speciálním plánem. Giles zmíní, že démon smrděl odpadky. Buffy, Riley, Willow, Alex a Giles se rozhodnou jít na jediné možné místo - městskou skládku. Když se tam dostanou, narazí na Spika, který hledá nějaké pěkné věci. Když se zmíní o démonovi, tak jim Spike prozradí, že jeden stojí přímo za nimi. Parta se otočí a Toth na ně vypálí zničující střelu, ale mine. Vystřelí znovu, střela míří přímo na Buffy, ale Alex před ní skočí a je to on, kdo utrží přímý zásah. Všichni běží za Alexem, který zůstal po nárazu ležet na zemi v bezvědomí. Pomohou mu vstát a zjistí, že démon zmizel. Zatímco parta odchází s Alexem, další Alex leží v bezvědomí na hromadě smetí.

Skutečný Alex se ráno probudí na městském smetišti. Jde do svého bytu, ale zjistí, že je zamčeno a když chce rozbít okno, tak v bytě uvidí osobu, která vypadá úplně stejně jako on. Zděšený Alex se rozhodne okamžitě zavolat Buffy, ale když uvidí druhého Alexe odcházet, raději zavěsí a rozhodne se ho sledovat.

V Buffyině domě si Buffy balí své zbraně na nadcházející boj a Riley vypadá trochu znepokojeně. Buffy se ho snaží uklidnit polibky, ale jsou neustále rušeni Dawninými znechucenými řečmi a pošklebky. Buffy řekne Dawn, aby odešla, ale Dawn řekne, že může být na chodbě, když chce. Joyce vyjde ze svého pokoje a nařídí jim, aby přestaly. Buffy vyřeší situaci tím, že zabouchne Dawn dveře před nosem.

Alex stále pronásleduje svého dvojníka, který se bez problémů začlenil do jeho života. Alex pozoruje svého šéfa, jak dává dvojníkovi plán na stavbu. Později ho sleduje do domu, kde mu domovnice předá nové klíče. Jako by to nestačilo jeho dvojník zavolá Anye a zeptá se jí, jestli by se s ním nechtěla v jejich novém bytě sejít. Když dvojník odchází, Alex mu skočí na chodbě na záda. Druhý Alex ho ale srazí k zemi a jednoduše odejde.

Alex si konečně uvědomí, že potřebuje Buffyinu pomoc, a tak utíká k Gilesovi domů. Koukne skrz okno, ale jeho dvojník už je uvnitř a radí Gilesovi, Buffy a Rileymu, že by bylo dobré, kdyby podvodníka našli a zabili. Dvojník informuje Buffy, že Alex bude ve svém bytě s Anyou a že je to nejspíš skutečný Toth. Skutečný Alex běží za Willow, aby jí řekl, co se stalo. Řekne jí, že dvojník nejspíš zhypnotizoval Buffy, a žádá Willow, aby našla kouzlo, které by ji odhypnotizovalo. Alex je naštvaný, protože to vypadá, že Willow má jeho dvojníka radši; je chytřejší, lidé ho mají radši atd. Alex si vzpomene, že dvojník měl nějaké plány s Anyou a Alex nechce dovolit žádnému démonovi, aby ji zneužil. Objeví se tedy u Anyi doma, jenže ta už je pryč. V Alexově novém bytě přesvědčuje dvojník nic netušící Anyu o tom, že si tento byt vybral, protože se jí tolik líbil. Políbí se, ale Anya se začne rozčilovat. Alex jí svými slovy očaruje a znovu se políbí. Najednou se mezi dveřmi objeví skutečný Alex a nařídí Anye, aby od dvojníka odstoupila.

Willow utíká k Gilesovi, aby jim řekla, že mluvila se skutečným Alexem a oni s démonem Tothem. Buffy, Riley a Giles si vzpomenou, že Alex se kterým mluvili byl nějaký jiný - mnohem sebejistější a silnější. Giles vykoukne zpoza knihy a řekne, že ani jeden Alex není démon. Teorie zní, že Toth rozdělil svou ránou Alexe na dvě jeho stránky a každou umístil do jiného těla. Jedno tělo vlastní ty silnější a lepší vlastnosti a to druhé slabší. Riley to stále nechápe a zeptá se, který Alex je ten skutečný. Giles mu poví, že oba Alexové jsou skuteční a jeden nemůže bez druhého existovat. Tothův původní plán byl takhle rozdělit Buffy a zabít její slabší půlku.

Zpět v bytě. Oba Alexové se hádají, zatímco bezmocná Anya je jen sleduje. Silnější Alex tvrdí, že to s tím slabším okamžitě vyřeší, ale slabší Alex vytáhne zbraň. Anya a silnější Alex sáhnou po zbrani a mávají s ní ve vzduchu. Když Buffy a Riley jedou do Alexova bytu, Buffy se ho ptá, jestli by chtěl být raději se silnější Buffy Přemožitelkou nebo s obyčejnou Buffy Summersovou, která ho miluje. Riley řekne, že podstatnou část Buffy tvoří její poslání být Přemožitelkou.

Zpět v bytě, silnější Alex vyrazí slabšímu pistoli z ruky a okamžitě jí sebere. Pak přikáže Anye, aby ustoupila a namíří zbraň na slabšího Alexe. V tu chvíli sebere Buffy Alexovi zbraň a vysvětlí jim, že ani z jeden nich není démon, a proto se nemůžou zabít. Všichni se rozhodnou jít za Gilesem, ale v tu chvíli skočí do bytu Toth. Ten řekne Buffy, že už nehodlá znovu minout a vystřelí. Buffy saltem uskočí a Riley srazí démona k zemi. Buffy nakonec zabije démona mečem. U Gilese doma si všichni myslí, že navždy budou mít dva Alexe. Giles se snaží najít způsob, jak je zase dát dohromady, ale Anya mu říká, aby nespěchal - chce si je oba vzít domů a Giles je může dát dohromady ráno. Giles ale už našel kouzlo. Willow ho vysloví a ze dvou Alexů je opět jen jeden. Naštvaná Anya neustále prosazuje předešlou variantu.

Následující den pomáhá celý gang Alexovi vystěhovat se ze sklepa, až na Anyu, která si čte časopis a odmítá pomoci. Alex vrazí Anye do ruky krabici, kterou má odnést do náklaďáku. Riley a Alex zůstávají o samotě. Alex řekne Rileymu, že Rileyho vztah s Buffy je úplně jiný než Alexův s Anyou. Riley mu odpoví, že je s Buffy rád, ale ona ho nemiluje. Alex je touto informací poněkud zaskočen. Buffy vejde do sklepa a dřív než může Alex něco říct, tak Buffy Rileyho políbí.

5x02 Skutečně já (Real me)

27. listopadu 2010 v 10:16 | Spiffy
buffy_logo
Buffy trénuje s Gilesem a hluboce soustředěná se snaží splnit Gilesův požadavek: složitý stoj na jedné ruce. Pod ní stojí krystaly vystavěné do pyramidy. Dawn, Buffyina mladší sestra, se opatrně snaží postavit další krystal a pyramidu ještě zvětšit, ale nepodaří se jí to a celá krystalová pyramida se zřítí. To Buffy vyruší a spadne na záda. Buffy se na Dawn naštvaně podívá a Dawn se jí jen zeptá, jestli už půjdou.

Dawn je ve svém pokoji a zapisuje si do deníku. Píše o tom, jak jí nikdo nerozumí a nikdo jí nezná a jaké to je mít starší sestru Přemožitelku. Také si myslí, že by dokázala chránit svět, kdyby měla Buffyiny schopnosti.

Další ráno snídají Joyce, Buffy a Dawn společně. Dawn si klidně vezme misku s cereáliemi, kterou si připravila Buffy a zaleje si ji poslední zbytkem mléka, Buffy se opět naštve. Poté Joyce svou starší dceru požádá, aby vzala Dawn do obchoďáku, kde mají za úkol nakoupit Dawn věci do školy a pak s ní jít za Gilesem do magického obchodu. Buffy neochotně souhlasí, v tu chvíli vpadne do domu Riley. Dawn vyjádří své znechucení k polibku Rileyho a Buffy monologem, který pronáší až z kuchyně. Buffy si uvědomí, že zapomněla na domluvenou schůzku a slíbí Rileymu, že se s ním setká večer.

Giles, Dawn a Buffy jedou v Gilesově novém červeném autě směrem k magickému obchodu. Těsně před ním si Dawn všimne Willow a Tary. V deníčku si Dawn napsala, že má Willow a Taru opravdu ráda, protože jsou obě čarodějnice a kouzlení je mnohem lepší než zabíjení. Když parta vejde do obchodu, zjistí, že byl vykraden a Willow zakopne o tělo majitele obchodu. Buffy rychle odvede Dawn, aby neviděla tělo a přikáže jí, aby čekala venku. Zatímco se Dawn snaží podívat do obchodu skrz mezery v žaluziích, přijde k ní podivný muž a zeptá se jí, co dělá. Dříve než Dawn stihne zavolat na Buffy, muž jí řekne, že ví, co je zač a že sem nepatří.

V obchodě si Buffy a Giles všimnou kousnutí na mrtvole, ale není jen jedno, což naznačuje, že ve městě je nový upíří gang. Willow informuje Buffy a Gilese o tom, že nějaké věci chybí, hlavně jsou to knihy obsahující texty o Přemožitelkách. To Buffy naštve, protože do obchodu si šla právě pro tyto knihy. Gilese zase znepokojují upíři, kteří se snaží dozvědět více o Přemožitelce. Při prohledávání obchodu, objeví Giles rozbitou truhlu a začne se zajímat, co se z ní ztratilo. Willow mu poví, že to byla jen laciná keramická soška jednorožce. Všichni se dohodnou, že nejlepší bude najít skrýš zločinců. Gilese stále trápí, jaký démon by chtěl ukradnout bezcennou sošku.

Ve skrýši děkuje Harmony svým sluhům, že byli úspěšní při krádeži knih a v ruce drží keramického jednorožce. Poté řekne upírům, že tyto knihy jim pomůžou zabít Přemožitelku ještě tuto noc. Upíři vypadají spokojeně.

Zpět v domě. Joyce nadává Buffy, že vzala Dawn na místo vraždy a chce, aby Buffy Dawn hlídala a nemohla tak jít s Rileym na párty. Buffy jí připomene, že má jít s Rileym na hlídku a ne na párty. Dawn protestuje, že nepotřebuje chůvu, ale jen do té doby, kdy zaslechne, že jí bude hlídat Alex, do kterého je tak trochu poblázněná. Když Joyce odejde, tak jde Dawn otevřít Alexovi, který přináší pizzu. Dawn se na Alexe usmívá, ale hned za Alexem vpadne do domu Anya s hromadou společenských her, což Dawn rozhodně nepotěší.

Venku na hlídce si Buffy stěžuje Rileymu, jak Joyce očekává, že bude Dawn vychovávat. Riley odpoví, že Buffy je na Dawn možná trochu moc tvrdá. Mezitím si Dawn vylévá srdíčko Alexovi a Anye, když oknem proletí cihla. Na ní je přidělaný vzkaz "Přemožitelko, vylez a zemři". Alex vykoukne ze dveří a vidí Harmony s partou upírů. Informuje jí, že Buffy není doma a že jestli chtějí, tak mohou přijít Buffy zabít později. Harmony zaútočí na Alexe, ale hned si uvědomí, že není zvaná. Naštvaná Harmony začne Alexovi nadávat, což Dawn rozčílí a bez přemýšlení zařve, ať Harmony vkročí. Alex jí nakope a Anya se jí snaží umlčet, ale už je pozdě. Harmony vtrhne dovnitř a srazí Alexe k zemi. Zatímco Alex bojuje s Harmony, ostatní upíři se snaží dostat do domu, ale v tom jim brání magická bariéra. Alexovi se podaří vykopnout Harmony ze dveří a ty pak zamkne. Harmony zařve, že se vrátí a Alex odpoví, že budou připraveni.

Pozdě večer informuje Alex Buffy o Harmonyiných plánech, jak ji zabít a také o tom, že díky Dawninému pozvání může Harmony kdykoliv vkročit do domu. Buffy zuří a Alex se snaží Dawn bránit tím, že to byla nehoda. Mezitím se Harmony a její banda vrací do skrýše, kde narazí na nečekanou návštěvu v podobě Spika. Spike si vyslechne Harmonyin příběh a je překvapen tím, že Harmony má svůj vlastní gang a chce zabít Přemožitelku. Nakonec jí však řekne, že by to raději měla nechat profesionálům. Harmony odpoví, že Buffy bude do východu slunce mrtvá a s ní i všichni, kteří pro ni něco znamenají.

Zpět v domě si Buffy připravuje zbraně a neustále si stěžuje, že Dawn dala Harmony povolení zabíjet až oni budou spát. Alex se stále snaží Dawn bránit, ale Buffy pokračuje v nadávání a neví o tom, že je Dawn tajně poslouchá. Smutná Dawn s pláčem uteče z domu. Anya za ní vyběhne, ale už je příliš pozdě. Jeden z posluhovačů Harmony srazí Anyu pěstí k zemi a společně s Dawn zmizí.

V noci vtrhne Buffy do Spikovy skrýše a po pár ranách do obličeje dostane ze Spike nějaké informace o Harmony. Ve skrýši, Harmony děkuje svým poskokům za skvělou práci. Všichni se chtějí z Dawn napít, ale Harmony k tomu nechce dát svolení. Harmony se svěří spoutané Dawn, že jí její gang už nerespektuje. Zeptá Dawn, jestli zná takový pocit a Dawn odpoví, že ano. Pak vejde do skrýše zbytek gangu a řeknou Harmony, že se jim její plán nelíbí. Mají svůj vlastní - zabít Dawn. Jeden upír chytne Harmony pod krkem, zatímco druhý přistupuje k Dawn. Dawn je varuje, že jestli se jí jen dotknou, tak je Buffy zabije. Upír se jen zasměje a ostatní se smějí s ním. Upír se prstem dotkne Dawn a stále se směje. Náhle vzduchem proletí kolík, zabodne se upírovi do hrudníku a ten se promění v prach. Na scéně se objeví Buffy a řekne Dawn, aby zavřela oči. Buffy rychle vyřídí všechny upíry a odváže Dawn. Zjistí však, že Harmony utekla. Doma řeknou Buffy s Dawn své matce, že všechno šlo hladce.

Další den v magickém obchodě. Dawn si píše do deníku, že všechno se zdá být okay - Anya je v pohodě a Alex se na ní nezlobí. Zatímco Buffy a Giles probírají krabice, Buffy se ho nejistě zeptá, zda si je jistý, že chce být novým majitelem obchodu, když bývalý majitelé zemřeli vždy násilnou smrtí. Giles odpoví, že byl dříve knihovníkem, takže teď bude jen vybírat peníze za věci, které už lidé nevrátí.

Buffy s Gilesem si v obchodě prohlížejí místnost, která by měla být budoucí tělocvičnou a Buffy požádá Dawn, aby nic nerozbila. Pak odejde, ale zase se hned vrátí a zopakuje, aby nic nerozbila. Vrátí se ještě několikrát a pokaždé zopakuje, že kdyby Dawn nic nedělala, bylo by to dobré. Dawn obrátí oči v sloup a do deníčku si napíše, že si o ní Buffy myslí, že je jen její hloupá mladší sestra. Ale ona má pro ni překvapení.
 
 

Reklama