Rozhovor s Jamesem → Láska je pěkná mrcha (1999)

20. ledna 2011 v 10:34 | Spiffy |  Spike / James Marsters

Co děláš, aby tvoje vlasy vypadaly tak, jak vypadají?
James Marsters: Odbarvuju si je co devět dnů. Úplně to miluju. Myslím, že to vypadá skvěle, i když mi to trochu ničí kůži. Taky mám vlasy od přírody kudrnaté a vždycky jsem je chtěl mít rovné, takže se mi vlastně splnil sen.


Na internetu se ti věnuje přes 155 stránek. Jaký je to pocit?
Kruci, vážně přes 155? Budu si muset pořídit počítač. Páni, z toho se mi pěkně točí hlava. Je to skvělej pocit. Párkrát jsem se na net podíval, když jsem točit film v Missouri, protože asistent režiséra na mě pořád volal "Jamesi, na tohle se podívat prostě musíš." A půjdu se podívat znova. Je to vážně ohromné.

James MarstersJaké to bylo, líbat se se Sarah Michelle Gellar?
Hodně dobrý. Ten den bylo jednoduché těšit se do práce. Sarah je skvělá přítelkyně a líbání s někým takovým je určitě mnohem pohodlnější, než když líbáte někoho, koho vám představí pár minut před samotným záběrem. Jinak si musím dávat pozor na to, co odpovídám, protože vedle mě sedí moje holka.

Jsi spokojený s tím, kam se ubírá děj seriálu?
Ano, už jsem pár dílů zpátky. Nevěděl jsem, jak mě chce Joss do toho všeho zapojit. Bál jsem se, že skončím nějak blbě. Ale ujišťuju vás, že jste ještě nic neviděli, takže si počkejte a uvidíte.

Myslíš, že ještě někdy uvidíme Dru?
Doufám, že jo. Měli jsme ji mít zpátky na pár dílů, ale nevyšlo to, protože byla hodně zaneprázdněná. Doufám, že se jí budou snažit sehnat dál, protože mi chybí.

Kdybys nehrál Spika, koho bys chtěl hrát?
Macbetha.

Zajímalo by mě, jaký máš názor na pozitivní ohlasy na Spika, který je ve své podstatě zlý vražedný démon?
V noci mě Spike občas děsí. Ne, miluju to. Původně mě měli po pár epizodách zabít, takže musím poděkovat všem, kteří se podíleli na tom, aby se tak nestalo. Koupil jsem si díky tomu hodně hezkej byt.

Můžeme se těšit na nějakou romantiku mezi Spikem a Willow?
Myslí, že pro Willow se definitivně něco chystá, teď, co ji opustil ten její Vlček. Ale fakt nevím. Vždycky jsem měl pocit, že by sní Spike mohl flirtovat. Neslyšel jsem ale nic o tom, že by se měli tihle dva dát dohromady. Ale člověk nikdy neví.

Boxerky nebo slipy?
Vlastně nic. V Buffy vždycky nosím ty černé džíny, které už něco pamatujou, takže mají tendenci se odepínat. Štáb je z toho občas na nervy.

Bude Spike Buffy pomáhat s výzkumem a tak?
Umí Spike číst? Hmmm… Víte, Spike je pořád zlý a Buffy pomáhá jen z donucení. Pochybuju, že by jí pomáhal, kdyby z toho sám nic neměl.

Kdybys mohl bojovat s kýmkoliv v Celebrity Dreamwatch, kdo by to byl?
Trent Lott. Nakopal bych mu prdel. Je zlej.

Myslím, že máš úžasný talent. Máš už nějaké plány do budoucna?
Doufám, že budu mít dobré léto, ale ještě nezačaly žádné castingy a právě teď mám dost co dělat v Buffy. Ale určitě budu dělat i jiné věci.

Budeš ještě někdy jako upír plně fungovat?
Pokud se počítá i vysávání krve démonům, tak ano.

Buffy je občas jedna velká komedie. Zářným příkladem je Something Blue. Byly tam nějaké scény, které se skoro nedaly natočit, protože se všichni v jednom kuse smáli?
Na natáčení je většinou veliká legrace, ale jakmile se spustí kamery, všichni se musíme vrátit k práci.

Budeš tento rok hostovat v Angelovi?
Mám smlouvu ještě alespoň na jeden díl. A opravdu doufám, že Spike může ubližovat upírům, protože bych strašně rád ubližovat upírům. Ještě jsem mu neodpustil.

Myslíš, že bys byl ve skutečném životě dobrý upír, nebo bys byl radši přemožitel?
Byl bych skvělý upír. Strašně se mi zamlouvá představa, že si můžu vzít cokoliv chci a kdykoliv chci.

Když je teď Spike jednou z hlavních postav, plánuješ, že napíšeš další komiksovou knížku, nebo ne?
Ne. Ptali se mě už dřív, ale prostě na to nemám čas. Bylo to fajn období, když jsem psal. Určitě mě to hodně naučilo. Když Spika zabijou, tak se čas možná najde, ale…

James MarstersKdyby tě měli zabít, jak by sis představoval svůj konec?
Nechci, aby mě zabili. A když už, tak určitě ne tužkou. Viděl jsem to v minulé sérii a myslím, že je to ponižující konec.

Jaký je tvůj neoblíbenější díl?
Jakýkoli, kde je hodně mrtvejch. I když Spike tohle poslední dobou nějak nezvládá. Takže bych asi řekl The harsh light of the day a současně navazující In the darkAngela. Než vznikly tyhle, bylo to School Hard.

Jakou hudbu máš rád?
To je různé. Mám rád Bellu & Sebastiana, Becka, Catherine Wheel, the Charlatans, The Cure, Digable Planets, Milese Davise, Ala Greena, Bennyho Goodmana, Arlo Guthriera... Zrovna se probírám sbírkou cédéček.

Nevíš náhodou, jestli se vrátí Oz?
Doufám, že jo. Odešel točit film. Co se týče dění v seriálu, tak má dveře otevřené. Byl bych rád, kdyby se vrátil, protože myslím, že je báječný. Jsem rád, že jsem měl možnost s ním pracovat.

Jamesi, všechny fanoušky sis ukradl pro sebe. Žárlí na tebe někdo z kolegů?
Ne. Myslím, že na takové věci nikdo nemá čas. Všichni mají pozornosti dost. Ale řekl bych, že Alex by rád praštil trochu víc lidí. Ne, vážně, na natáčení žádná žárlivost není.

Jakého nejdivnějšího fanouška jsi kdy potkal?
Bylo to na Halloween. Byl jsem se podívat na Bringing out the dead, což je o chlápkovi, který se musí vypořádat a divnejma lidma. Když jsem vycházel z kina, zastavil mě kluk, který byl oblečený úplně stejně jako já
a chtěl po svém kamarádovi ať mě vyfotí. Ten kámoš byl oblečený jako Darth Maul a zrovna si kupoval pizzu. Takže jsem si musel sednout a počkat než si Darth Maul koupí pizzu. Ale většinou jsou fanoušci skvělí.

Objevíš se v brzké době na nějaké veřejné akci?
Tyhle akce jsem omezil, protože se o víkendech snažím prospat. Dřív jsem jich pár navštívil, ale měl jsem dost. Natáčíme 24 hodin denně, takže ten spánek musím nějak dohnat. Snad se někde objevím v létě. Většinou mě tyhle akce baví, takže je to trochu škoda.

Myslíš, že se vrátí Faith?
Něco takového jsem slyšel, ale nejsem si stoprocentně jistý. Mrtvá ale není.

Rád bych viděl díl zabývající se Spikovou minulostí? Začátek jeho života i upíří kariéry by s sebou určitě nesly zajímavý příběh.
Rád bych natočil díl z minulosti. Pokud teda nebudu muset nosit to, co David, když natáčel Angelovu minulost. Rád bych se o Spikově minulosti něco dozvěděl - asi nebyl moc hodnej.

Jaký to je pocit vědět, že po tobě touží nespočet žen?
Je to opravdu super pocit. Polívá mě z toho horko a mám motýlky v břiše.

Na jaké filmy by se lidé měli určitě podívat?
Out of the dead, Apocalypse now a Three kings.

Čemu se rád věnuješ ve svém volném čase?
Žádný nemám. Myslím to vážně, opravdu nemám volný čas. Ale kdybych přece jen měl nějakou tu chvilku pro sebe, rád bych se vrátil k psaní, taky bych rád strávil více času s přáteli a rodinou… a spravil bych si auto - 65 Ford mustang, Černá barva. Má něco s karburátorem.

Představuje pro tebe Spikův přízvuk tlak, nebo potěšení?
Určitě potěšení. Nejdřív to byl tlak, protože jsem nechtěl uvést do rozpaků Tonyho Heada a jeho přátele. Ale on sám mi řekl, že odvádím dobrou práci.

Chtěl jsi vždycky dělat v show byznysu, nebo jsi do toho prostě jen tak spadl?
Patřím k těm lidem, co se tomu chtějí věnovat už od čtvrté třídy. To jsem hrál Iáčka v Medvídkovi Poo. Máma ale taky chtěla, abych se dobře učil, takže mě musela přesvědčovat, že předměty jako chemie a matika jsou s herectvím nějak spojené - bylo ale fakt těžký si to rozumově zdůvodnit.

Jak jsi dostal roli Spika? Jak tě Joss objevil?
Představitele Spika hledali strašně dlouho a pořád nemohli najít tu pravou osobu. Takže začali prohledávat i úplné dno a našli mě. Upřímně, myslím, že to mělo co do činění s mým špatným přízvukem.

Je nějaká šance, že uvidíme Spika hrát na kytaru a zpívat?
To nevím. Ale je to fajn představa. Na kytaru hraju asi patnáct let. Kdyby to dobře zapracovali do děje, bylo by to super. Ale nevím, jestli mají něco takového v plánu.

Patříš k lidem, kteří se na natáčení starají o zábavu? Jestli ano, prozraď pár věcí, které jsi udělal?
Ne, fórky nedělám. Já to na natáčení ničím. Fakt. A často. Jednou, když jsem procházel kolem zdi, jsem poničil nějaké křoví. Ven chodím často, takže občas něco zničím. Už mi vyhrožujou snížením platu.

Jaká je rivalita mezi tebou a Marcem Blucasem?
Ve společnosti, kde se lidi podporujou, rivalita není. Byl jsem to já, kdo mu naznačil, že po něm určitě budou chtít ať si sundá tričko. Nic jiného by vás tolik sedů-lehů dělat nedonutilo.

Jak moc nepříjemné je nosit upíří tesáky?
Vlastně to ani není nepříjemné. První pár, co jsem nosil, mě řezal do dásní, takže jsem měl trochu problémy s krvácením. Ale vyrobili mi nový pár, takže už je to v pohodě. Jenom si musíte dávat pozor ať z těma zubany nemluvíte jak šišlající teplouš.

Odpovídáš fanouškům na dopisy? Jeden jsem ti včera posílala, takže…
Jednou jsem se dostal asi k půlce, ale jenom poštovné mě stálo 7000 dolarů. Rád se chlubím, že nám v Buffy dobře platí, ale i tak musím ještě splatit studentskou půjčku. Lidi od Buffy ví, že od dob co je seriál tak skvěle napsaný, moc platit nemusí.

Nedávno jsem tě potkala na konferenci a musím říct, že jsi ten nejkrásnější chlap na světě. Teď k otázce: Myslíš, že se Spike někdy tak nějak smíří s tím, že je součástí party?
Děkuju a ano, myslím, že by to dokázal akceptovat, pokud na tom vydělá. Nikdy z něho nebude týmový hráč. Ale teď když jsem to řekl, tak Joss půjde a udělá pravý opak.

James MarstersJak se bude vyvíjet vztah Buffy a Rileyho? Bude tam nějaká chemie? Mě se teda víc líbil Angel.
Marc to se svou rolí opravdu nemá jednoduché. Má štěstí, ale zároveň musí zdolat opravdu velkou horu. A já myslím, že se mu daří. Nesnaží se napodobit Angela a tenhle způsob bude na lidi spolehlivě fungovat.

Nakolik můžeš ovlivnit ty nebo tví kolegové směr, jakým se bude ubírat děj, popřípadě postava, kterou hrajete?
Můžu ovlivnit jedině to, co mi kouká z očí. Nebo to, jak se celkově tvářím. Když na vás najede kamera, jde to vidět. Nesnažím se ovlivňovat vývoj postav, protože plně respektuju scénáristy. Například, když byl Spike v druhé sérii na vozíku a Dru se pořád motala kolem Angela, mohl jsem to zahrát různými způsoby. Já si vybral hrát naštvaného. Ale mohl jsem být třeba smutný…

S kým by sis rád zahrál ve filmu, kdybys měl čas?
Se svou holkou Liz. Potkali jsme se, když jsme hráli Shakespeara. To jsem se do ní zamiloval. Je to moje Lady Macbeth. Je skvělá.

Spike si tuhle sérii vytrpěl hodně ponížení. Kdy myslíš, že sklouzl nejhouběji?
To, co teď vidíte bledě, ještě není nic v porovnání s tím, co ho čeká. Však uvidíte.

Jak ti Buffy změnila život?
Už si od nikoho nemusím půjčovat peníze. Zní to jako malá věc, ale pro herce to hodně znamená.

Chtěl bys vidět Spika a Buffy zase spolu?
Ano. Myslím, že je to ten správnej chaos, když Buffy jednou líbáte a pak ji zas mlátíte.

Jaká je tvoje oblíbená postava z Macbetha? Slyšela jsem, že tu hru miluješ.
Sám Mac. On nám ukazuje, že člověk je schopen strašného zla. Že zlo podmiňuje lidskost. A počet mrtvých je přímo úžasný.

Jaké to je, pořád nosit ty samé kožené kalhoty?
Kožené kalhoty nemám. Ještě na ně čekám. Dva roky v kuse jsem nosil ty samé džíny a tričko. Ale nedávno jsem dostal nový kostým - nové džíny a tričko. Ale rád bych měl i kožené kalhoty.

Jaký je tvůj oblíbený seriál? Buffy se nepočítá.
Po stopách historie na historickém programu. Zajímavé kousky z historie… hodně mrtvých, krutost.

Cítíš se teď nějak jinak, když se tvoje jméno objevuje v titulní znělce?
Jo. Lidi už konečně věří, že v tom seriálu jsem. Joss mě nechtěl dát do úvodní znělky hned ze začátku, protože to chtěl ještě chvíli ponechat jako tajemství. Takže když jsem lidem řekl, že zase hraju v Buffy, měli mě za lháře.

Kde jsi lechtivý?
Úplně všude.

Cestuješ?
O Vánocích pojedu poprvé za moře a strašně se na to těším. Jedu do Španělska.

Kdy ses cítil, žes to jako herec "dokázal"? Když jsi viděl své jméno v televizi? Když sis koupil značkové potraviny, místo těch levných?
Stalo se to ještě předtím, než jsem přijel do Los Angeles. Stalo se to asi když jsem v Chicagu hrál v The Tempest. Tam jsem mimochodem musel být nahý.

Můžeme se v budoucnu těšit na nějaké scény, kde bys byl nahoře bez?
Zrovna jednu takovou jsem minulý týden natočil.

Jak zapadá váš nový kolega "Riley" do kolektivu?
Nechce umřít o nic míň než já.

Joss se zmínil, že to bylo hrozné, když režíroval díl, který poběží zítra. Jak se na to díváš ty?
Myslím, že to od něho bylo statečné. Jednou z nejsilnějších stránek seriálu jsou dialogy. Je to jeden z nejlepších scénáristů, s jakým jsem kdy pracoval. Je to jeden z těch umělců, kteří budou ještě dlouho kolem. Ten díl jsem ještě neviděl, ale slyšel jsem, že je to jeden z těch dílů, co si lidé určitě zapamatují. Myslím, že umělci, kteří se nebojí výzev a ubírají se různými směry jsou hodni toho, aby lidé sledovali jejich práci.

Máš oblíbené historické období?
Mám jich hrozně moc. Myslím, že renesance, kde docházelo k obnově řecké kultury, byla báječná. Ale osobně si myslím, že jsem se narodil v nejlepší době, jaká může být. S nikým bych neměnil. Svět se teď točí neuvěřitelně rychle.

Souhlasíš s tím, že láska je pěkná mrcha?
Absolutně. Když jste zamilovaní jste svým způsobem zranitelní a lidé, kteří se snaží ochránit, zase přijdou o zkušenosti.

Co si myslíš o reklamách pro WB a o hercích z WB v nich? Natočil jsi taky nějakou?
Jednu, ale ještě jsem ji neviděl. Myslím, že ty reklamy jsou super. Jsou hodně dobře udělané, ale na tu svoji stále čekám. Ve dvojici jsem s Marcem Blucasem.

Kdybys mohl cestovat v čase, šel bys do minulosti, nebo do budoucnosti?
Myslím, že bych navštívil budoucnost, abych zmírnil, nebo naopak upevnil některé své obavy.

Máš nějakou oblíbenou hlášku, co jsi řekl jako Spike?
Alespoň deset v každém díle, ale nejradši mám asi ten proslov co jsem udělil Buffy a Angelovi v Lover's walk.

Víš o tom, že existuje klub s názvem Spike Girls, který má přes 253 členek a všechny tě pravidelně sledujou v televizi?
Bůh vám žehnej. Jen v tom pokračujte.

Dočkáme se dalších skvělých scén s Alyson, jako třeba v Initiative? Byli jste spolu skvělí.
Díky. Alyson je skvělá herečka. Žádnou další jsem zatím nenatočil, ale jsem si jistý, že něco určitě přijde.

Máš rád zvířata? Vím, že máš kočku, ale máš rád i jiné zvířata?
Mám rád všechna zvířata. Ta si na rozdíl od lidí přiznají, že jsou to zvířata. Můj kocour Zack pořád válí a to už je mu čtrnáct. Ale už ho pořádně nemůžu ani obejmout, abych ho nepolámal. Už mi stárne.

Jaké je tvoje oblíbené jídlo?
Oblíbené jídlo? Steak, středně kořeněný.

Kdo líp líbá - Sarah Michelle, nebo Juliet Landau?
Sarah. Nebo Liz.

Kdybys nebyl hercem, co bys dělal?
Vyráběl bych licence. To jediné by mě asi drželo dál od problémů. Naštěstí hraní miluju víc než jakékoliv sebedestruktivní chování. Řekl bych, že nebýt hraní, zašel bych příliš daleko.

Jak to teď bude s tebou a Harmony?
Vykopla mě. To už je druhá. Může se vrátit, ale obecně se Spike spálí, bude protivný a zase jí zlomí srdce.

Doufáš někdy, že se scénáristi rozhodnout dát Spikovi duši?
Hmmm… bylo by to zajímavé, ale seriálu by to asi neprospělo. Myslím, že Spike by se změnil, ale už by to nebyla taková zábava. Nechci, aby se z něho stal ten hloubavý typ. Radši mám chaos.

Jak myslíš, že se naše generace zapíše do historie?
Jako zachránci státu. Jako ti, kteří vstali z gauče. Jinak děkuju moc, že jste přišli a slibuju, že až si koupím počítač, přijdu na net.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 _IYBuffy_ _IYBuffy_ | 20. ledna 2011 v 14:58 | Reagovat

Já ho prostě žeru :D :* Rozhovor boží,člověk se toho dycky dočte,ikdyž "zpátky v čase" :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama